İşinize zarar verebilecek 10 kişi

Sağlam bir iş kurmak istiyorsanız etrafınızdaki insanlara karşı temkinli olmalısınız.

Duygular ve davranışlar sosyal ağlar aracılığıyla dolaşır. Proceedings of the Royal Society’de geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir çalışmaya göre hayatınıza soktuğunuz her pozitif insan pozitif olma şansınızı %11 arttırırken sadece tek bir üzgün arkadaş mutsuz olma şansınızı ikiye katlar.

Kimlerden uzak duracağınızı ve kimlerle yakın olacağınızı belirlemek her zaman kolay olmaz.   Ancak biraz pratikle başarı şansınızı aşağı çekecek insanlardan uzak durmayı öğrenebilirsiniz.

İşte iş kurarken uzak durmanız gereken 10 insan ( gerek çalışanlar gerek müşteriler )

1 – Denizkızı

İşyerinize gelen ve tamamen dikkatinizi dağıtan denizkızları şaşırtıcı ve baştan çıkarıcıdır. Bu kişiler diğerlerine benzemez. Odağınızı kaybetmenize neden olurlar.

Denizkızları yüzünden geleceğini feda eden bir sürü insan vardır. Bazı insanlar ederinin çok altında işletmelerini satarken diğerleri çabuk zengin olma planlarına uyarak başarısız olurlar.  Aynı şeylerin sizin de başınıza gelmesine izin vermeyin. Sizin ve işinizin dünyaya sunacak şeyleri vardır ve çekici bir insanın bunları unutturmasına izin vermeyin.

2 – Keçi

Keçiler oldukça karizmatiktirler, büyük konuşurlar ve çok şanslıdırlar. Bu insanların bir sürü güçlü yönü vardır.

Problem şu ki bu güçlü yönlerini kötüye kullanırlar. Keçiler diğerlerini kötü kararlar almaya ikna ederler. Etrafınızda kötü kararlar vermenize neden olan insanlar varsa bir an önce bu insanlardan kurtulmalısınız.

3 – Fil

Fil asla unutmaz. Filler geçmişteki hatalarınızı unutmanıza asla izin vermez. Eskiden nasıl bir insan olduğunuzu veya işleri kaç kere elinize yüzünüze bulaştırdığınızı sürekli hatırlatırlar.

Filin sizi geçmişe çekmesine izin vermeyin. Herkes özelliklede girişimciler başarısız olur. Başarısız olduğuysanız bu öğreniyorsunuz anlamına gelir. Yani arkanıza bakmayın ve ilerlemeye devam edin.

4 – Kinci

Kinciler her zaman en üstte olmak isterler ve sizin de orada olmanızı istemezler. Zirvede kalmak için etraflarındaki insanları aşağı iterler.

Kinciler başarısız insanlardır ancak bunu asla göstermezler. Kincilerin yakınlarınızda olmasına asla izin vermeyin ancak işletmenizin güçlenmesi için motivasyonlarını kullanın.

5 – Narsist

Narsistler kendileriyle kafayı bozmuş yetenekli insanlardır. Takım odaklı faaliyetlerde kötüdürler.

Narsist bir insan işletme imajınızın işletme itibarınızdan daha önemli olduğunu söyler. Bu her zaman kötü bir fikirdir. İş kurarken şeffaf ve özgün olmak önemlidir. Bir şeyleri olduğundan fazla göstermekten veya olmadığınız biri gibi olmaya çalışmaktan kaçının. Bunun yerine gerçek olun. Narsistleri işyerinizden uzak tutun ve imajınız yerine itibarınıza odaklanın.

6 – Güçlü rakip

İş kurarken katlanamayacağınız ve size katlanamayacak insanlarla çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Dikkatli olmazsanız işler kötüye gitmeye başlar.

Rakibinizin sevmediğiniz tarafları büyük ihtimalle kendinizle ilgili sevmediğiniz veya kendinizle ilgili sevdiğiniz bir şeylerdir.  İki durumda da kimliğinize aykırı olan bir şey vardır ve bunu tamir etmenin tek yolu rakibinize değil kendinize ayna tutmanızdır.

Rakibiniz bir şekilde akıl hocanızda olabilir. Bu tarzda bir insanla çalışırsanız bu kişiyi kendinizi tanımak için kullanın. Bunu yaptığınız zaman bu kişi bir daha rakibiniz olamaz.

7 – Ares  ( Savaş tanrısı )

Ares, Yunan savaş tanrısıdır. Ares türündeki insanlar çekişmeyi sever. Drama bağımlısıdırlar ve ortada kazanılacak bir şey olmasa bile ne pahasına olursa olsun kazanırlar. Bu kişileri düzeltmeye çalışmak ve hatta anlamaya çalışmak zaman kaybından başka bir şey değildir. Bu kişileri görmezden gelmeniz ve işinizden uzak tutmanız gerekir.

8 – Dionysus

Dionysus Yunan şarap, parti ve haz tanrısıdır. Dionysus haz peşinde koşar ve tatmin olmak dışındaki her şeye çok az sabır gösterir.

Bu kişilere karşı dikkatli olun çünkü hazzın her çeşidi bağımlılık yapar ve zamanınızı tüketir. Arkadaşlarınızın olması ve eğlenmeniz önemlidir ancak işinizi eğlence için feda etmemelisiniz.

9 – Siyah kedi

Bazı insanlar işyerinizden içeri girer ve ışık saçar. Diğerleri işyerinizden içeri girer ve bu ışığı söndürür. Siyah kediler ikincisidir. Bu kişilerin onları takip eden siyah bulutları vardır ve bu bulutları gittikleri her yere götürürler.

Bu kişiler şanssızdır, negatiftir ve her zaman bunalımlıdır. Bu insanlar yüzünden kendinizi kötü hissetmeyin. Çukurda oturmaktan hoşlanırlar. İlgi görmekten hoşlanırlar. Bırakın otursunlar. Ancak işyerinizin dışında oturduklarından emin olun.

10 – Şişman kedi

Şişman kediler işyerinize gelirler, bir tomar para fırlatırlar ve size dünyaları sunarlar. İster melek yatırımcılar ister en büyük şirketlerin risk sermayedarları olsunlar şirketinizi kontrol etmek ve sizin üzerinizden para kazanmak için ışıltılarının veya paralarının dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin.

Size iş verenlere karşı dikkatli olun. Şişman kedi iplerin elinde olmasını ister. Kontrolü verirseniz markanızın ve itibarınızın güme gittiğini görebilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir