İşinizi daha hızlı bir biçimde kurmanıza yardımcı olacak 10 ipucu

Girişimcilerin birçoğu işlerini A noktasından B noktasına nasıl taşıyacaklarını bilmiyorlar. A noktası girişimcinin kafasındaki parlak iş fikridir. Sonradan gelen B noktası ise işletmenin güvende olduğu, oturduğu ve para kazandığı noktadır.

İkisinin arasında kalmak zordur.

En iyi stratejilerden biri kafanızdaki fikri en kısa sürede pazarlamanızdır. Çünkü gecikmeler ölümcüldür. Hız hayat kurtarır. İşte sizlere iş fikrinizi daha hızlı bir biçimde hayata geçirmenize yardımcı olacak ipuçları:

 

1 – Sadece başlayın

Deneyimlerime göre, başlamak doğru zamanı beklemekten daha iyidir. Bunu bir düşünün. Harekete geçmezseniz, hiçbir şey olmaz. Harekete geçmenizi engelleyen şeyi görmezden gelin veya bu şeye kafa tutun.

Sizin dışınızda faaliyete geçmenizi engelleyecek hiçbir şey yoktur. Yapılması gereken ilk şey neyse hemen yapın.

 

2 – Herhangi bir şey satın

Girişimcilerin çok az bir kesimi ne satacağı konusunda kendinden emindir. Ne satacağınız konusunda kararsızsanız herhangi bir şey satın.

Dünyanın en iyi girişimcilerinin birçoğu yeni bir şeyler satmazlar. Farklı veya daha iyi şekilde satarlar. Başka birisinin ürününü alabilir ve satabilirsiniz.

 

3 – Tavsiyelere açık olun

İş kurarken, bilmediğiniz şeyler de olacak. Örneğin şirket yapınız ne olacak? Limitet şirket mi? Az hissedarlı şirket mi? Yoksa anonim şirket mi?

Bu cevapları almak için işinin ehli bir avukat ile görüşün. Avukat size tavsiyeler verecektir. Örneğin anonim şirket olarak başlamanızı tavsiye edebilir. Peki, sonra ne olacak? Avukattan bunu sizin adınıza yapmasını rica edin.

Bir sorun çıktıysa ve cevabı bilmiyorsanız, cevabı bilen birini bulun. Uzmanı bulduktan sonra bu uzmandan tavsiye isteyin. ( en iyi uygulama,  üretim yerleri, logo tasarımı, muhasebe )

İşletmenizin zamanla daha fazla yardıma, bilgiye ve profesyonel becerilere ihtiyacı olacaktır. İnsanların sizin için çalışmasını sağlayın.

 

4 – Uzaktan çalışanlar bulun

En iyi ve en ekonomik yetenekleri bulmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu kişiler her zaman yakınlarınızda olmayabilir. İşlerin en iyi şekilde ilerlemesi için uzaktan çalışanları işe alın.

 

5 – Sözleşmeli çalışanlar bulun

İşveren olmak bir sürü sorumluluk almayı gerektirir. Aslına bakacak olursanız bu tarz bir bariyer süreci yavaşlatır. Bunun yanı sıra yeni açılan bir şirkette çalışmak isteyecek insan sayısı da az olacaktır.

Sözleşmeli çalışanlar alın. Burada önemli olan hizmetlerini en iyi şekilde sunacak yetenekler bulmaktır.

 

6 – Kurucu ortak bulun

Bana göre bir iş kurmak sıkı çalışmaktan ve tutkudan fazlasıydı. Kurucu ortağımdan ilham aldım ve becerilerinden faydalandım. Kurucu ortaklar bireye değil ekibe odaklanan girişimlere yatırım yapmayı tercih ederler.

Kurucu ortaklar eksik becerilerinizi tamamlarlar ve işleri beklenilenin bile ötesinde taşıyabilirler.

 

7 – Sizi zorlayan biriyle çalışın

Steve Jobs’ın Apple’ı dünyanın en yenilikçi ve değerli markalarından biri haline getirmesinin nedenlerinden biri insanları zorlamasıydı. İşte Steve Jobs’ın yönetim anlayışını nasıl tanımladığı:

“Benim işim insanlara iyi davranmak değil. Benim işim onları geliştirmek. Benim işim şirketin farklı bölümlerinin uyum içinde çalışmasını sağlamak ve engelleri yıkmak ve önemli projeler için kaynak sağlamak. Ve harika insanlar bulmak ve bu harika insanları ellerinden gelenin en iyisini yapmaya zorlamak.”

Steve Jobs, agresif ve sert olabilir ancak insanları zorlama konusunda iyiydi. Benzer nitelikleri kurucu ortak, arkadaş, akıl hocası veya çalışanda da bulabilirsiniz.  Daha da önemlisi, benzer bir beklenti seviyesini kendi ekip üyelerinize de sunabilirsiniz. Jobs’ın da dediği gibi “Bu kişilerden harika işler beklersen, harika işler yaptırırsın.”

 

8 – Paraya odaklanmayın

“Gelirin nereden geleceğine ilişkin endişeye kapılmayın. İyi bir ürün veya hizmet bir şekilde para kazandırır.”

Bu son derece önemli çünkü paraya odaklanmak yoldan çıkmanıza neden olur. İster finansman, ister sermaye, ister işletme kredileri isterse de harika bir fiyatlandırma modeli olsun, gevşeyin ve bir şeylerin değişmesine izin verin. Büyüme finansman demek değildir. Büyüme yontmak, germek, satmak ve para istemek dışında bir şeyler yapmak anlamına gelir.

 

9 – Pazarlama için zaman ve para harcayın

Pazarlama işiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Ürününüzü veya hizmetinizi pazarlarken, ürününüzü veya hizmetinizi satın alacak kişilerin karşısına çıkmanız gerekir. Pazarlama zaman kaybı değildir. İşiniz için yapabileceğiniz en iyi başlangıç yatırımlarından biridir.

 

10 – Potansiyel müşterilerinizle konuşun

Bir girişim sadece girişimcinin kafasında var olmaz. Bir girişim müşterilerin ve potansiyel alıcıların da görüş alanına girer.

Ürününüzü alacak veya kullanacak insanlar hakkında bir şeyler öğrenmeniz gerekir. İşiniz müşterilerinize bağlı olarak başarılı olacaktır. Müşterilerinizi ne kadar hızlı tanırsanız, o kadar hızlı pivot olur ve onlara daha iyi hizmet verirsiniz.

 

Sonuç

Hızla başlamak hızla yükselmek zorundasınız anlamına gelmez. Yükselmek dikkatli bir biçimde gerçekleştirilmesi gereken bir şeydir.

Hızlı başlamak sadece bir şeye odaklanmak için bütün olası kaynaklarınızı güçlendirmeniz gerektiği anlamına gelir.

İş kurmak bir yarıştır. Ne kadar hızlı olursanız, o kadar hızlı kazanırsınız.

 

İlginizi çekebilir

Küçük ölçekli iş kurmak isteyenlere
Sıfırdan başlayıp 1 milyon tl kazanmak
Hızla büyüyen iş fikirleri
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir