İşlerini 40 gün boyunca ıssız bir adadan yürütecek olan Fransız girişimci

Fransız işadamı Gauthier Toulemonde 40 gün boyunca Endonezya ıssız bir adada kalmayı ve güneş ve rüzgar gücüyle çalışan bilgisayarlar ve uydu telefonları kullanarak şirketini yönetmeyi planlıyor.

Çocukluk günlerinde Jules Verne’in romanlarına ve ünlü kaşif Jacques-Yves Cousteau’nun yolculuklarına kendini kaptıran Gauthier Toulemonde hayatı boyunca egzotik bir adada küçük bir macera yaşamanın hayalini kurmuştu. Böyle bir hayali olan ilk insan Gauthier Toulemonde olmasa da diğer insanlar bu deneyimi küçük bir tatil gibi yaşamak isterken Toulemonde günde sekiz saat çalışarak 10,000 km uzaklıktaki şirketini yönetmeyi planlıyor. Paris merkezli Timbopress isimli şirketin sahibi 54 yaşındaki Fransız girişimci 8 Ekimde 700 metre uzunluğunda ve 500 metre genişliğindeki ıssız bir adaya taşınacak. Takip eden 40 gün boyunca internet ve uydu telefonu aracılığıyla dünyayla iletişim kuracak ve yalnız yaşayacak. Günümüzün Robinson Crusoe’su güvenlik amacıyla geçici evinin tam konumunu paylaşmamaya karar verdi.

40-gun-issiz-adada-yasayacak-girisimci-1

Peki, bir insan bütün işlerini binlerce kilometre uzaktaki ıssız bir adadan neden yürütmek istesin ki? Toulemonde, tüm dünyaya güneş enerjisi ve modern teknoloji aracılığıyla uzak mesafelerde nasıl farklı yaşanabileceğini ve tek bir saniye bile kaybetmeden nasıl çalışılabileceğini göstermek istiyor. Toulemonde, tamamen güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışan iki bilgisayar ve iki uydu telefonu aracılığıyla bütün şirketi yönetmeyi, çalışanlarla, tedarikçilerle, bankalarla ve müşterilerle devamlı iletişim halinde olmayı planlıyor. Toulemonde, Endonezya’daki ıssız adaya iki güneş paneli, bir bilgisayar ve bir tablet, HD dijital kamera ve hem kendini hem de elektronik aletleri neme karşı korumak için iki tane çadır götürecek. Günlük yemek ihtiyacını karşılamak için balık tutmayı, avlanmayı ve yiyecek aramayı ve susuzluğunu gidermek için yağmur suyu ve tuzdan arındırılmış deniz suyu kullanmayı planlıyor.

Toulemonde’a göre bu 40 günlük deneyim sayesinde gerçek bir Robinson Crusoe olarak çocukluk hayalini gerçekleştirecek ve aynı zamanda yeni çalışma şeklinin tanıtımını yapacak. Fransız girişimci daha az karbondioksit soluyacağı içinde mutlu olduğunu belirtmiştir.  Toulemonde’in 8 Ekimde başlayacak olan macerasını Webrobinson sitesi aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir