İşletme Teknolojileri Nelerdir?

İşletme teknolojileri firmaların yönetilmesi ve yapılan işlemlerin iyileştirilmesini sağlayan donanım, yazılım ve hizmetleri kapsayan geniş bir yelpazedir. Teknoloji; muhasebeden müşteri iletişimine ürün tasarımından ürünlerin geliştirilmesine kadar işletmenin her safhasında rol oynar. Son yıllarda teknolojinin gelişiminde meydana gelen ileriye dönük hızlı hareketler firmalara daha güçlü ve daha az pahalı seçenekler sunmaktadır. İşletme teknolojileri küçük işletmelerin olduklarından büyük görünmelerine ve rekabetçi piyasada önde olmalarına yardımcı olur.

 

Donanım

Küçük işletme teknolojilerinde en göze çarpan bölüm donanımdır. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, yazıcılar, cep telefonları, projektörler, sunucular, dijital kameralar, klavyeler ve mouselar gibi donanımlar işletmelerin günlük işlerini sürdürmelerine yardımcı olur. Bilgisayar donanımları arasında ki dizüstü bilgisayarların – taşınabilir olduklarından- kullanıcılar tarafından popülerliği artmaktadır. Bütçesine düşkün küçük işletmeler kurumsal donanımlar almaktansa tüketici için olan donanımları almayı tercih ederler. Ancak imalatçıların çoğu sıklıkla küçük işletmecilere onlar için tasarlanan donanımları sunarlar.

 

Yazılım

Yazılım bilgisayarın çalışması için gerekli olan görüntü düzenleme programları, muhasebe yazılımı ve metin işleme uygulamaları gibi işletim sistemindeki her şeyi kapsar. İşletmelerin çoğu Windows yada Macintosh gibi platformları kullanarak çalışmalarını devam ettirirler.  Multimedia ( çoklu ortam ) ve video oluşturmayla ilgilenen girişimcilerin çoğu için Macler daha popülerdir. İşletmelerin çoğu çeşitli işletme görevlerini hallederken Microsoft Office veya openoffice.org gibi ofis uygulama yazılımlarını kullanırlar. Bu yazılımlar metin işleme, sunum ve veri tabanı programlarını kapsar. İşletme yazılımları aynı zamanda mimarlar için olan CAD tasarım araçları ve seslendirme mühendisleri için kayıt yazılımları gibi uzmanlaşmış programları da kapsar.

 

İnternet

İnternetin hızlı gelişimi küçük işletme teknolojilerinde büyük değişikliklere neden olmaktadır. İşletmeler web sayfalarını tanıtım, bilgi sağlama, ürünler satma ve yeni müşterilere ulaşmada kullanmaktadır. SAAS yazılımı büyük bir hızla yayılmaya başlamıştır. Bu yazılım bir web tarayıcısı sayesinde internet tabanlı bir hizmet/servis olarak kullanıcıya sunuluyor. Çoğunlukla aylık veya senelik ödeme yapılır. Satın alınıp kullanılan geleneksel yazılım yöntemlerine göre küçük işletmeler için daha düşük maliyetli ve esnek bir seçenektir

 

Uzmanlaşmış Teknoloji

İşletme teknolojisi sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla sınırlı değildir. Teknoloji aynı zamanda ileri teknoloji üretim robotları, ileri düzey mikroskoplar ve diğer uzmanlaşmış donanım ve yazılımlarla da iz bırakmaktır. Elle yapılan birçok görev artık uzmanlaşmış teknoloji araçlarıyla otomatik olarak yürütülmektedir. Örneğin bağımsız bir makine fabrikası bilgisayar destekli üretim ekipmanları aracılığıyla makinelerle uzmanlaşmış yazılımları birleştirerek parçalar üretebilir. Yenilikçi küçük işletmeler aynı zamanda nanoteknoloji ve biyoteknoloji gibi ileri teknolojileri de işin içine katabilir.

 

Faydalar

İşletme teknolojilerinin akıllıca kullanımı iletişimi güçlendirerek, çalışanları daha etkin yaparak ve pazarlama kanallarından daha etkin faydalanarak küçük firmaların rakiplerinin önüne geçmesine yardımcı olur.  Küçük işletme sahiplerinin zamanları dardır ve farklı birçok işle ilgilenirler. Muhasebe yazılımı, e-mail, müşteri ilişkileri yönetimi uygulamaları, akıllı telefonlar gibi işletme araçlarının kullanımı girişimcilerin sorumluluklarının bir kısmını hafifletir ve zamanlarını daha etkin kullanmalarına yardımcı olur. Gelecek vaad eden çalışanların teknoloji dünyasına tamamen alışkın olması gerekir. Küçük işletmelerin yeni gelişmelere adapte olması ve ayak uydurması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir