İşletmenizin çevreci olmasını sağlayacak 10 basit yöntem

İster ev merkezli bir işiniz olsun ister fiziki bir dükkanınız olsun çevreyi korumak için basit ve kolay yöntemler kullanabilirsiniz. Çevreci yöntemleri kullanmanız sadece doğa için değil aynı zamanda işletmeniz için de oldukça önemlidir çünkü doğal kaynakları koruyarak ve atık yönetimi yaparak tasarruf edersiniz.

İşte hayata geçirebileceğiniz ve işletmenizi daha çevreci yapacak uygulanması kolay 10 basit yöntem:

1 – Kullanılmayan ekipmanları kapatın. Bu enerji kullanımınızı %25 azaltır. Gün sonunda bilgisayarları kapatmanız fazladan %50’lik tasarruf yapmanızı sağlar.

2 – İletişiminizi e-postalar aracılığıyla gerçekleştirin ve yazdırmanız gerekmiyorsa e-postaları ekrandan okuyun. Gerekmiyorsa yazdırmayın.

3 – Faks-modem kullanarak faks kağıdı kullanımını azaltın ve sadece gerekli olduğunda kapak kağıdı kullanın. Faks modemler yazılı çıktıya gerek duymadan belgenin bilgisayar aracılığıyla doğrudan gönderilmesini sağlar.

4 – Belgelerinizi mümkünse çift taraflı hazırlayın.

5 – Muslukları açık bırakmayın ve her kullanımdan sonra sıkıca kapatın.

6 – Tuvalet haznelerinin içine tuvalet engelleri koyun. Tuvalet haznesinin içine içi taş ( tuğla değil ) dolu bir veya iki tane plastik kap koymanız her sifonda dört litre suyun yer değiştirmesini sağlar.

7 – Geri dönüşümü maksimum olan kağıtlardan bulun ve kullanın.

8 – Ambalajları yeniden kullanım için geri alacak tedarikçiler seçin.

9 – Bulunduğunuz bölgedeki çevreci işletmeleri araştırın. Tedarikçileriniz veya hizmet sağlayıcılarınız size ne kadar uzak olursa size ulaşmaları için de o kadar fazla enerji harcamaları gerekir.

10 – Yeni ofis mobilyaları almadan önce var olan mobilyalarınızın yenilenip yenilenemeyeceğine bakın. Bu yöntem yeni mobilyalar almaktan daha ucuzdur ve çevre için daha uygundur.

 

Çevrecilik küçük adımlarla başlar

Çevre dostu eylemlerin etkili olması için illa ki geniş ölçekli olmaları gerekmez. Enerji, su ve kağıt kullanımınızı istikrarlı biçimde azaltmanız hem doğa hem de cüzdanınız açısından büyük fark yaratacaktır. Örneğin kağıtları her zaman çift taraflı kullanmanız bir yıl içinde kağıt tasarrufu yapmanıza fırsat verir. Bu çevreyi korumak için küçük ama etkisi büyük bir adımdır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir