İstediğiniz İşe Girmek mi İstiyorsunuz?

Günümüz ekonomisinde her geçen gün daha fazla insan istemedikleri veya doğrudan küçümsendikleri işlerde çalışmak zorunda kalıyor. İşin gerçeği şu ki bunu yapmak zorunda değilsiniz.

 

İstediğiniz işe girmek için atmanız gereken adımlar

1 – Öncelikle yapmak istediğiniz işe karar verin. İlginizi çeken alanları ve seçenekleri araştırın. Farklı işler yapan insanlarla konuşun. Yapmayı düşündüğünüz işle ilgili fikirler ve geri dönüşler alın.

2 – Güçlü yönlerinizi belirleyin. Psikanaliz yapmak ve en mutlu olacağınız işi belirlemek için internet üzerindeki kişilik testlerine katılın.

3 – Odaklanın. İş ararken hevesiniz kırılmasın. Diğerlerinden destek alın. Diğer insanlar size pratik tavsiyeler verebilir veya sadece sizi dinleyebilir.

4 – Facebook ve LinkedIn’i kullanarak ağlar oluşturun. Hemfikir olduğunuz kişilerle online olarak görüşün ve arkadaş olun. En başarılı iş aramaları ve kariyer keşifleri ağlar aracılığıyla yapılır.

5 – Görüşmeler yapın. Bunu iki şekilde yapın: sevdiğiniz işle alakalı görüşmeler yapın ve aynı zamanda açık pozisyonları olan firmalarla görüşün. Sektörle ilgili mümkün olduğunca bilgi almaya çalışın. Mülakatlar bilgi almanızı ve ağ kurmanızı sağlar.

6 – Gerçekçi olun. Henüz hayallerinizdeki iş için gerekli niteliklere sahip olamayabilirsiniz. Dersinizi çalışın ve gerekli nitelikleri araştırın.

7 – Pratik yapın. Hayalinizdeki işin gerektirdiği becerilerle ilgili pratik yapın ancak daha da önemlisi olası görüşmecilerle nasıl etkileşim kuracağınız konusunda pratik yapın. Kendi kendinize veya başkalarıyla pratik yapabilirsiniz. Üniversiteler veya kariyer merkezleri tarafından düzenlenen sahte mülakatlara katılabilirsiniz. Görüşmeler esnasında ne tür bir izlenim bıraktığınızla ilgili yapıcı geri dönüşler alabilirsiniz.

8 – Başvurdurduğunuz veya görüşmeye gittiğiniz bir işi neden alamadığınızı merak ediyorsanız neyin yanlış olduğunu görmek için avantaj ve dezavantajların yer aldığı bir liste yapın. Zayıf noktalarınıza çalışın ve zayıf noktalarınızı güçlendirmeye çalışın.

 

Uyarılar

İstediğiniz işe giremeyebilirsiniz ancak bu umutsuzluğa kapılın anlamına gelmez. Proaktif olun ve odaklanın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir