İşten Kovulmak Üzere Olduğunuzu Gösteren 23 İşaret

Kovulmak sizi şaşkına çevirip hayatınızı alt üst edebilir.

Fakat kovulmak üzere olduğunuz çoğu zaman aşikârdır. Sadece nereye bakmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Belki patronunuz artık sizinle çalışmak istemiyor; belki iş yerindeki bir tartışmaya karıştınız; ya da belki çalıştığınız kuruluş köklü bir değişikliğe gidiyor.

Her şekilde, hazırlıklı olmak işinize yarayacaktır.

Yazımızdaki 23 belirtiyi okuyarak tehlike çanlarının sizin için de çalıp çalmadığını görebilir, her şey için çok geç olmadan akıntının yönünü tersine çevirebilirsiniz. Keyifli okumalar!

 

1. Kötü performans yorumları alıyorsunuz.

Elbette, olumsuz bir değerlendirme kovulmakla eş anlamlı değil. Fakat yine de iş performansınıza dair olumsuz yorumlar alıyorsanız başınız belada olabilir.

Özellikle birden fazla kötü değerlendirme raporu aldıysanız durum biraz daha ciddi olabilir. İlk performans incelemenizin vahametine göre hatalarınızı düzeltme ve kendinizi geliştirme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ancak art arda gelen kötü değerlendirmeler işinizin tehlikede olduğunu gösterecektir.

Eğer belirli bir alanda tecrübeniz veya eğitiminiz yetersizse bunu düzeltmek için daima şansınız var. Fakat değerlendirmelerde, “Şirketimize uygun değilsiniz”, “Ekip oyuncusu değilsiniz”, “Kişiliğiniz ekipteki diğer kişilere uymuyor” ya da “Önemli davranış sorunlarınız var” gibi cümleler yer alıyorsa, yolun sonuna gelmiş olabilirsiniz.

 

2. Çemberin dışına itildiniz.

Aniden şirketteki önemli bilgilere erişiminiz zorlaştı veya önemli toplantılara davet edilmemeye başladıysanız işten çıkarılma bildiriminiz pek uzakta olmayabilir.

Elbette bu durumların birçok farklı sebebi olabilir. Ancak akla gelen ilk gerekçelerden biri patronunuzun size ve yeteneklerinize olan güvenini kaybettiği. Bu da sizi işten çıkarılma listesinin üst sıralarına koyacaktır.

 

3. İşiniz yapılması imkânsız bir hal aldı.

Pozisyona ilk getirildiğinizde bütün talepleri yerine getirebiliyordunuz. Şimdiyse görevlendirildiğiniz projeleri yapmak Everest Dağı’na gözleriniz kapalı tırmanmak kadar zor geliyor.

Bunun sebebi üst kademenin başarısız olmanızı istemesi olabilir. Şayet şirketiniz sizden kurtulmak istiyor fakat elinde somut bir kanıt yoksa ortada gösterilebilecek bir delil olması için sizi başarısızlığa uğratmaya çalışıyor olabilir.

 

4. Patronunuz sizi bir kereden fazla uyardı.

Resmî uyarılar asla iyi değildir. Bu uyarıyı sözlü ya da yazılı olarak almış olabilirsiniz. Fakat eğer birden fazla uyarı aldıysanız kötü haberin kapınızı her an çalabileceğini bilmelisiniz.

 

5. Patronunuzla ilişkiniz kötüleşti.

Eskiden patronunuzla aranızda arkadaşça bir ilişki varken şimdi aynı ortamda bulunduğunuz süre boyunca kendinizi gergin hissediyorsunuz. Patronunuzla ilişkiniz kötüleştikçe onun tarafından görmezden gelinme ihtimaliniz artacak ve işiniz tehlikeye düşecektir.

 

6. Süre ve harcamalar konusunda ayrıntılı rapor vermeniz istendi.

Muhasebe bölümü nadiren ayrıntılı rapor ister. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız patronunuz zaman veya giderler konusunda yanlış bir harcama yaptığınızı düşünüyor demektir. Suçsuz olduğunuza %100 eminseniz bile bunun hiçbir önemi yok. Tek çare, şirkette incelenen yegâne kişinin siz olup olmadığını öğrenmeniz.

 

7. Daha az proje almaya başladınız.

Tahsis edildiğiniz proje sayısı giderek azaldığı için çok fazla boş zamanınız olmaya başladıysa bunun pek hayra alamet olduğunu söyleyemeyiz. Siz normal çalışma temponuzu korumaya çalışsanız da, patronunuz ve diğer üst yöneticiler size görev vermedikleri için iş hayatınız zorlaşacak ve tehlike altına girecektir.

 

8. Ekip çalışması güçlü yanlarınızdan biri değil.

Şirketinizin genel anlayışına uyabilmeniz son derece önemli. Örneğin, işiniz için seyahat etmeniz veya bir konferansa katılmanız istendiğinde aslında bu pek de bir rica değil. “Hayır” yanıtını verirseniz, kariyeriniz o noktada son bulabilir.

 

9. Kaynaklarınız tükendi.

Sizin için çalışan personelinizi, bütçenizi, dış hizmetlerinizi ve performansınızı artıracak herhangi bir şeyi kaybetmeye başladıysanız patronunuz sizi şirketten uzaklaştırmaya çalışıyor olabilir.

 

10. Patronunuz daima yaptığınız işi takip ediyor.

Patronunuz devamlı olarak sizden süreç raporu mu istiyor? Ya da yaptığınız işler durmadan üst kademe tarafından denetleniyor mu?

Cevabınız evetse yeni bir iş bakmaya başlamak isteyebilirsiniz.

 

11. Yaptığınız işler görmezden geliniyor.

Bir önceki maddenin tam tersi durumu da oldukça tehlikeli. Patronunuzun her adımınızı izlemesi kuşkusuz rahatsız edici, fakat sizi tamamen görmezden gelmesi de en az o kadar kötü. Yaptığınız işler görmezden geliniyor ve kendinizi hiç takip altında hissetmiyorsanız size tahsis edilen proje o kadar da önemli değil demektir.

 

12. Sorumluluklarınız giderek azalıyor.

Kendinizi eskisine göre daha az önemli mi hissediyorsunuz? Altınızda çalışan kişiler başka yöneticilere mi tahsis edildi? Boşta olmanıza rağmen projeler diğer meslektaşlarınıza mı veriliyor? Bu sorulara yanıtınız evetse yakın zamanda işten çıkarılma haberini alabilirsiniz.

 

13. İşte gördüğünüz ayrıcalıkları kaybetmeye başladınız.

Diyelim ki şirketiniz yurt dışına toplantıya gidiyor ve siz davetli değilsiniz. Ya da yıllardır business class uçuyor olmanıza rağmen bir anda ekonomi sınıfında uçmaya başladınız. Bu tarz ayrıcalıklardan mahrum bırakılmanız şirketteki sürenizin dolmak üzere olduğunu gösteriyor olabilir. Böyle durumlarla karşı karşıyaysanız endişelenmek için her hakka sahipsiniz.

 

14. Yaptığınız iş için övgü almıyorsunuz.

Daha önce hiçbir faninin tanıklık etmediği bir mucizeyi gerçekleştirseniz bile patronunuz sizi işten çıkarmayı düşündüğü için bu başarınızı övmeyebilir. Zira böylesine büyük bir başarıya imza atarsanız sizi işten çıkarmak için kurduğu hayaller bir nebze olsun sekteye uğrayacaktır.

 

15. Maaşınız azaldı veya bir süreliğine işten uzaklaşmanız istendi.

Bir süreliğine işten uzaklaşmanız istendiyse muhtemelen ortada bir sorun vardır. Üstü kapalı biçimde işten bir süre ayrılmanız ve kafanızı dinlemeniz isteniyorsa bu durumun sonu pek de hayırlı olmayabilir.

 

16. İş arkadaşlarınız kendi aralarında dedikodu yapıyor ve size tuhaf davranıyor.

İnsanlar bir anda sizden uzaklaşmaya başladılarsa bunun muhakkak bir sebebi vardır. Genellikle şirket çalışanları kovulmak üzere olan kişiler hakkında duyum aldıkları için, kendilerini suçlu hissetmemek adına sizden uzak duruyor olabilirler.

 

17. Yeni veya daha fazla kişiye rapor vermeye başladınız.

Aniden daha fazla insana bildirim yapmak zorunda kaldıysanız; işinizi yoluna sokmanız için çok daha fazla kişinin onayına ve bürokratik işleme ihtiyacınız varsa şirketteki konumunuz sallantıda olabilir.

 

18. Şirketinizin utanç duymasına ya da çok büyük para kaybetmesine sebep olacak bir hata yaptınız.

Üst kademenizin hatalara nasıl baktığına bağlı olarak, “ders alma” başlığı altında ikinci bir şansa sahip olabilirsiniz. Fakat çoğu şirket, böylesine büyük bir hata yapmanız durumunda sizi çıkış kapısına yönlendirecektir.

 

19. Patronunuz, sizin altınızda çalışan kişilere danışmaya başladı.

Bu madde, “çemberin dışında kalmak” maddesine benziyor fakat ondan biraz daha kötü. Çoğu kuruluşun bir emir komuta zinciri vardır. Bu zincir bozulduğunda, artık size ihtiyaç duyulmadığını anlayabilirsiniz.

 

20. Belirli verilere erişiminiz kısıtlandı.

Bir şirket çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyorsa o çalışanın belirli verilere erişimini kısıtlayacaktır. Yani, şirket e-posta adresiniz artık çalışmıyorsa ya da şirketin iç ağının dışına itildiyseniz kötü sona hazırlıklı olun.

 

21. Önemli kararlar alınırken fikriniz sorulmuyor.

Eğer önemli kararlar alınırken sizden geri bildirim istenmiyorsa söyleyeceklerinizin değerli veya önemli olduğu düşünülmüyor demektir. Bu da şirketteki vaktiniz sona ermek üzere olduğunu gösteriyor olabilir.

 

22. Yakın zamanda iki şirket birleşti, fakat size bu konu hakkında pek bilgi verilmedi.

İki şirket birleştikten sonra, genellikle işten birçok kişi çıkarılır. Eğer işinizin önceden de tehlikede olduğunu hissediyorduysanız bu birleşme tabutunuza çakılmış son çivi olabilir.

 

23. İçgüdüleriniz size bir şeylerin ters gittiğini söylüyor.

Yapabileceğiniz her şeyi yaptığınızı düşünüyor, fakat yine de kendinizi kovulma fikrinden alıkoyamıyorsanız muhtemelen kovulacaksınız demektir. Belki de çok yetenekli bir çalışansınız, ama bu yeteneklerinizi ve kişiliğinizi yansıtabileceğiniz daha iyi alanlar bulmanız gerekiyordur.

Avatar

Yazar : yeni bir iş

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir