İstiridye Mantarı Yetiştirmek

Mantar tarımı işine girerek sadece birkaç haftada iyi paralar kazanmaya başlayabilirsiniz. Güzel kazançlar elde etmek için istiridye mantarı yetiştiriciliğine başlamak oldukça kolaydır. Sadece 6 adımda ve yaklaşık 1,5 ay sürede ilk hasadınızı yapmanız mümkün.

Üstelik istiridye mantarı kültür mantarına oranla daha verimli ve daha karlı olmaktadır. Aşağıdaki adımları takip ederek istiridye mantarı yetiştiriciliğine nasıl başlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

1 – Spor( yumurta ) ve substrat

Ekime başlamak için sporlara ihtiyacınız olacaktır. Steril kültür kullanarak kendi sporunuzu üretebilirsiniz veya tedarikçiler aracılığıyla aşılamaya hazır sporlardan alabilirsiniz. Kendi üretiminizi yapmanız uzun vadede daha ucuz olacaktır ancak başlangıç maliyetleriniz yüksek olacağından aşılamaya hazır spor almak daha akıllıca olacaktır.

Aynı zamanda substrat da almanız gerekebilir. Yetiştiricilerin çoğu saman veya kütük kullanır. Tercih edilen metot genellikle samandır. Küçük parçalar halinde dilimlenmiş saman işinizi görür.

 

2 – Substratı hazırlayın

Öncelikle samanı küçük parçalar haline getirin. Daha sonra samanı nemlendirin. Sıra geldi samanı kaynamış suda ısıtmaya. Yarım saat boyunca kaynatın ve daha sonra samanı çıkararak suyunu süzün. Daha sonra samanı temiz bir yüzeye yayın ve soğumasını bekleyin.

 

3 – Naylon torbaların geçirilmesi

Sıra geldi saman ve kütüklerin naylon torbayla kaplanmasına. Plastik torbaların içine samanları koyun ve daha sonra üzerine spor koyun. Naylon torbanız dolana kadar bu sırayı devam ettin. Naylon torbanızın ağzını bağlayın ve iğneyle delikler açın.

 

4 – Kuluçka

Sıra geldi kuluçka dönemine. Yetiştirme alanının ısısı 20 ve 25 derece arası olmalıdır. Naylon torbaları raflara koyun. Gün ışığının odanın içerisine girmesini engelleyin. Pencereleri ve çatlakları kaplayın. Naylon torbaları kontrol ederken kırmızı “karanlık oda” ışığı kullanın. Naylon torbadaki hava deliklerinin yanında küçük kabarcıkların oluşmaya başladığını fark ederseniz diğer adıma geçmeniz gerekir.

 

5 – Yetiştirme

Yetiştirme odasında ki nemin yüksek seviyede olması gerekir. Oda sıcaklığı 15 ila 18 derece arasında olmalıdır. Dpğrudan güneş görmeyen serin bir ortam olabilir. Bu aşamada mantarların büyümesine izin vermek için naylon torba kesilmelidir.

 

6 – Hasat

Mantar başları tamamen açılmadan önce hasat etmelisiniz. Mantar baş, işaret ve orta parmakla şapka kısmından hafifçe tutulur. Mantar sağa ve sola çevrilip, dip kısımdan fazla parça almadan kopartılır. Tutma sırasında mantarlar fazla sıkılmamalıdır. Çünkü sıkılan ve zedelenen kısımlar, hasat sonrası çabuk kararır ve buralarda çürümeler meydana gelebilir.

Bu basit altı adımı takip ederek istiridye mantarı yetiştiriciliğine başlayabilir ve para kazanabilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.