İşyerinde saygınlık kazanmanın yolları

Profesyonel yaşantımızda saygınlık kazanmak isteriz. İşyerinde diğerlerinin saygısını kazanmak birçok insanın istediği bir şeydir ancak insanlar bu hedefe nasıl ulaşacaklarını tam olarak bilmezler.

Aşağıda yer alan ipuçları bu sürece ilişkin değerli fikirler sunmaktadır.

 

İşyerinde saygınlık nasıl kazanılır?

1 – Kendinize olan güveninizi gösterin

Şirket hedeflerine ilişkin tutkunuzu iş arkadaşlarınıza gösterin ve aynısını yapmaları konusunda onları teşvik edin. İşinizin bireysel kimliğinizi tüketmesine izin vermeyin. İşvereniniz çalışmak için onları seçtiğinizi anlamak zorundadır. İşinizi kaybetme korkunuzun performansınızı etkilemesine izin vermeyin.

Daha önce işten çıkarıldıysanız yedek planınız olsun. Her zaman başka seçenekler vardır. Öngörülü olmanız kendinize olan güveninizin artmasını ve esneklik kazanmanızı sağlar.

 

2 – Her görevi ve işi zamanında bitirin

Bu hem müdürlerinize hem de altınızda çalışanlara sorumluluğunun bilincinde olan bir insan olduğunuzu gösterir. Aynı zamanda diğerlerinin size güvenmesine yardımcı olur. Size mantıksız bir iş teslim tarihi verilirse nazik bir şekilde bunun mümkün olmadığını söylemenin yolunu bulun.

 

3 – Tevazu gösterin

Kusurlarınızı kabul edin, ancak kusurlarınıza odaklanmayın. Kendinizi biraz olsun değersiz hissedin ancak kendinize de güvenin. İnsanlar genellikle kendine güvenmeyen ve sürekli olarak eksik yönlerini gösterenlere saygı duymazlar.

İnsani tarafınızı gösterin ancak cesaretinizi ve özgüveninizi de devam ettirin.

 

4 – Diğerlerine karşı sabırlı olun

Şunu aklınızdan çıkarmayın ki, her bireyin yeni işleri öğrenme ve yeni durumlara adapte olma seviyesi farklıdır. Yeni görevlerinin her adımında uzmanlaştıkça diğerlerini övün. Diğerlerine karşı sabırlı olmanız kendinize güvendiğinizi gösterir ve karşı taraf da bilgi birikimini ve becerilerini geliştirebileceğine inanır. İnsanlar kendilerine iyi davrananlara saygı gösterirler ve onlara yaklaşmaktan korkmazlar.

 

5 – Onlardan hoşlanmasanız bile işe arkadaşlarınıza saygı gösterin

Çalışma süresi boyunca yüz yüze geldiğiniz herkese saygı göstermek zorundasınız. Kurumsal dünyada bir şeyler çok hızlı değişir. Altınızda çalışan birisi gün gelir müdürünüz olur. Veya bir iş arkadaşınız başka bir şirkette çalışmaya başlar ve olası müşterilerinizden biri haline gelir.

 

6 – İşyerinde dedikodu yapmayın

Son ofis dedikodularını dinlemek ve yinelemek çekici olsa da bunu yapmanız gizli bilgiler konusunda güvenilmez olduğunuz izlenimi verir. Aynı zamanda diğerlerinin talihsizliklerini konuşmaktan keyif aldığınıza dair bir izlenim oluşur. Bu saygınlık kazanmak için iyi bir yol değildir.

 

7 – Dahil edin

Çalışanlara şirketteki değişikliklerden bahsedin. Çalışanları soru sormaya teşvik edin ve şirkette neler olduğuna ilişkin bilgi verin. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri bülten yayınlamaktır.

 

8 – Çalışanlar övülmekten keyif alır

Bu sayede becerilerine güvenirler. Övgü insanları, daha çok çalışmaya ve yeni işler ve beceriler öğrenmeye teşvik eder. Eleştirmeniz gerekiyorsa eleştiri yaparken bir taraftan da iyi yaptıkları bir şeyi övün. Bir şeyler ters giderse kimseyi topluluk içinde suçlamayın. Bir gruba seslenecekseniz problemi açıklayın ve gelecekteki olayları engellemek için hangi adımların atılması gerektiğini anlatın.

 

9 – İş arkadaşlarınıza bilgi verin

Bu hareket yeni durumlarla başa çıkabileceklerine dair onlara güvendiğinizi ve bilgi verecek kadar onlara saygı duyduğunuzu gösterir. Bu takım anlayışını şekillendirmenize ve diğerlerini başarınıza dahil etmenize yardımcı olur. Saygı duyulan insanlar başarıya giden yolda nadiren yalnız ilerlerler.

 

10 – Tertipli ve organize olun

Aktif bir iş ortamı çalışkan bireyin göstergesidir ancak düzensiz bir iş ortamı şirketin imajına saygınızın olmadığını gösterir. Kıyafetiniz profesyonel imajınıza değer verdiğiniz fikrini yansıtmalıdır. Zam istemeyi düşünüyorsanız her gün düzgün giyinin.

 

11 – Ofis partileri de dahil, her zaman profesyonel olun

İşyerinde saygı görmek istiyorsanız şirket etkinliklerinde sarhoş olmamanız gerekir. Etkinlik şirket binasında yapılmasa bile, işle alakalı bir etkinlik olduğundan kaba davranmamanız veya uygunsuz bir şey söylememeniz gerekir. Özel yaşantınız sizi ilgilendirse bile toplumsal etkinliklerde ayık olmanız işyerindeki itibarınızı korumanıza yardımcı olur. Bir iş arkadaşınız ofis partisinde sarhoş olursa, ilerleyen günlerde bu olaydan bahsetmeyin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir