İyi Bir İlk İzlenim Bırakmak İçin İpuçları

Biriyle ilk kez karşılaştığınızda kısa bir bakış atarak belki de üç saniye içinde değerlendirme yapabilirsiniz. Karşı tarafta bu kısa süre içinde dış görüntünüz, beden diliniz, tavırlarınız, tarzınız ve nasıl giyindiğinize bakarak sizin hakkınızda fikir sahibi olur.

Her yeni karşılaşmada değerlendirilirsiniz ve diğer kişide sizde bir etki bırakır. İlk izlenimleri geri döndürmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle ilk karşılaşmalar çok önemlidir çünkü ilişkinin gidişatını belirler.

Sonuçta iş veya özel hayat olsun nasıl iyi bir ilk izlenim bırakacağınızı bilmeniz gerekir. Bu makale bunu yapmanıza yardımcı olacak faydalı ipuçlarından oluşuyor.

 

Dakik olun

İlk kez karşılaşacağınız bir insanla olan görüşmenize geç gittiğinizde karşı taraf söylediğiniz iyi bahanelerinizle ilgilenmez. Birkaç dakika önce gitmek için plan yapın. Ve trafik veya adresi bulamama ihtimaline karşılık esnek olun. Şüphesiz ki erken gitmek geç gitmekten daha iyidir ve iyi bir ilk izlenim bırakmanıza yardımcı olur.

 

Kendiniz olun, rahat olun

Kendinizi huzursuz ve gergin hissediyorsanız bu diğer kişiyi de huzursuz eder ve bu yanlış bir izlenim bırakmanın en kesin yoludur. Sakin ve kendinizden emin durursanız diğer kişi de kendini rahat hisseder ve bu sayede ilk izlenim için sağlam bir zemin oluşur.

 

Kendinizi doğru sunun

Fiziksel görünüm tabii ki önemlidir. İlk kez tanışacağınız bir kişi sizi tanımıyordur ve görüntünüz karşı taraf için ilk ipucu olur. Ancak bu güçlü ve olumlu bir etki yaratmak için modellere benzeyin anlamına gelmiyor. Burada önemli olan kendinizi doğru sunmaktır.

Bir resim bin kelimeye bedeldir diye bir söz vardır. Resim sizi sunan ilk şeydir ve karşı tarafa çok şey anlatır. Dış görüntünüz doğru bir ilk izlenim bırakmanıza yardımcı olacak doğru şeyleri söylüyor mu?

Kıyafetlerinizle başlayın. Toplantı veya bu özel gün için uygun kıyafet ne? Bir iş ortamında hangi iş kıyafetleri uygun olur? Takım, blazer, günlük kıyafet? Ve kendinize görüşeceğiniz kişinin nasıl giyinmesini istediğinizi sorun. Görüşeceğiniz kişi reklam veya müzik piyasasındaysa ince çizgili bir iş kıyafeti istediğiniz etkiyi bırakmanıza yardımcı olmaz.

İş ve sosyal toplantılarda giyilecek kıyafetler ülkeler ve kültürlere göre değişecektir. Bu nedenle ortama veya ülkeye aşina değilseniz çok dikkatli olmanız gerekir. Gelenekleri ve normları bildiğinizden emin olun.

Peki ya bakımınız? Temiz ve düzenli bir görüntü birçok iş ve sosyal etkinlikte hayati önem taşır. Saç veya sakal tıraşınız iyi olsun. Temiz ve düzgün kıyafetler giyin. Derli toplu bir makyaj yapın.

Doğru giyim ve bakım iyi bir ilk izlenim bırakmanıza ve aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

 

Kişilik

İyi haber şu ki uyum göstermeden veya kişiliğinizi kaybetmeden iyi bir ilk izlenim bırakabilirsiniz. Evet, iyi bir ilk izlenim bırakmak için bazı noktalara uyum sağlamanız gerekir. Bir iş ortamına girecekseniz doğru iş kıyafetlerini giyinin. Resmi bir sosyal etkinliğe katılacaksanız doğru gece kıyafetini giyinin. Ve kişiliğinizi bu bağlamda doğru bir şekilde gösterin.

 

Kazandıran gülümseme

ilk-izlenimSiz gülün dünya gülsün diye bir söz vardır. Gülümseme iyi bir izlenim bırakmanın en iyi yollarından biridir. Sıcak ve kendinden emin bir gülümseme hem sizin hem de karşı tarafın rahat olmasını sağlar. Yani olay iyi bir ilk izlenim olduğunda gülümseme galiptir. Ancak aşırıya kaçmamanız gerektiğini de unutmayın çünkü samimiyetsiz, sulu veya hafif görünürsünüz.

 

Açık ve kendinizden emin olun

Olay iyi bir ilk izlenim bırakmak olduğunda beden dili ve aynı zamanda dış görünüş kelimelerden daha etkilidir.

Özgüveninizi göstermek için beden dilinizi kullanın. Dik durun, gülümseyin, göz teması kurun ve el sıkışın. Bütün bunlar kendinizden emin olduğunuzu göstermenize yardımcı olur, hem sizin hem de karşı tarafından kendini rahat hissetmesini sağlar.

Hemen hemen herkes biriyle ilk kez karşılaştığında biraz gergin olur. Gerginken neler yaptığınızı bilirseniz görüşme anında bunları engelleyebilirsiniz. Ve gerginlik seğirmelerinizi veya gülümsemenizi kontrol ederseniz bu size güven verir ve diğer kişinin de rahatlamasını sağlar.

 

Kısa konuşmaların etkisi uzun sürer

Sohbetler sözel alışverişlere dayanır. Biriyle ilk kez karşılaşmadan önce sorular hazırlamanız avantajınıza olacaktır. Veya ilk kez bir araya gelmeden önce diğer kişi hakkında bir şeyler öğrenmek için birkaç dakikanızı ayırabilirsiniz. Örneğin golf oynuyor mu? Yerel bir yardım kuruluşuyla çalışıyor mu?

Buluşacağınız kişiyle ortak yönleriniz var mı? Cevabınız evetse bu sohbet açmak ve sohbeti devam ettirmek için harika bir fırsattır.

 

Pozitif olun

Tutumunuz yaptığınız her şeyle kendini gösterir. Bir eleştiriyle karşılaşsanız veya gergin bir ortam olsa bile olumlu tutumlar sergileyin. Görüşmeden bir şeyler öğrenemeye çalışın ve sohbetin devam etmesi için iyimser davranışlar sergileyin ve gülümseyin.

 

Kibar ve dikkatli olun

Söylemeye gerek yok ama kibar, özenli ve nazik davranışlar sergilemek iyi bir ilk izlenim bırakmanıza yardımcı olacaktır. İyi bir izlenimi bir anda mahvedebilirsiniz. Bu nedenle uslu durun!

Cep teflonunuzu kapatmayı unutmayın. İlk kez buluştuğunuz kişiyle konuşmak yerine başka biriyle telefonda konuşursanız ilk izlenim sizce nasıl olur? Bütün dikkatinizi yeni tanıştığınız kişiye verin.

 

Önemli noktalar

  • İyi bir ilk izlenim bırakmak için sadece birkaç saniyeniz vardır ve bunu değiştirmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir.
  • İyi bir ilk izlenim için ihtiyacınız olan şey sağduyudur. Ancak biraz hazırlık yaparak sezgi tarzınızı geliştirebilirsiniz.
Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir