Kanada’da Çalışmak İstiyorum!

Her yıl Kanada’nın iş gücüne katılan on binlerce insan kendileri için yeni ekonomik imkanlar yaratıyor. Kalifiye işçilerin bir kısmı göç programları aracılığıyla temelli yerleşmek için gelirken bir kısmı da Kanada’nın çoğu eyaletinde geçerli olan Provincial Nominee Programı aracılığıyla Kanada’da kalıyor. Bazıları da kendi işini kurmak veya belli mesleklerdeki kısa dönemli ihtiyaçları karşılamak için Kanada’ya gidiyor.

 

Dünyadaki en iyi ülkelerden biri: Kanada

Kanada yaşanacak ülkeler listesinde her zaman en üst sıralarda yer alır. Binlerce insanın neden Kanada’yı tercih ettiğini anlamak hiç de zor değil aslında. Kanada güçlü, istikrarlı ekonomisi ve enerjik, kozmopolit şehirlerinden nefes kesen doğal ortamına kadar yeni gelenlere birçok fırsat sunar.

 

Kalifiye işçiler

Siz de Kanada’nın iş piyasası ihtiyaçlarını karşılayan becerilere ve deneyimlere sahipseniz Federal Skilled Worker Programı altında daimi oturma izni almaya hak kazanabilirsiniz. Diğer faktörler arasında eğitim, İngilizce veya Fransızca konuşma becerisi ve iş teklifi yer almaktadır. Citizenship and Immigration Canada’nın (CIC) internet sitesine girerek gerekli koşulları taşıyıp taşımadığınızı ve sizin için uygun olabilecek diğer seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Şunu hatırlatmakta fayda var ki kalifiye işçi olarak yapacağınız başvuru seçilebilme koşullarına göre değerlendirilecektir. Seçilme kriterleri başlıca şunlardır:

  • İngilizce veya Fransızca konuşabilme
  • Eğitim düzeyi
  • İş deneyimi

Lütfen dikkate alınız: Federal Skilled Worker programı Quebec eyaleti hariç Kanada’nın herhangi bir bölümüne gitmek isteyen insanlar içindir.

 

Provincial Nominee Program ( eyalet bazlı göçmenlik programı )

Kanada göçmen sisteminin bir parçası olan Provincial Nominee programı Kanada’nın birçok eyaletinde geçerlidir. Bu program eyaletlerin belirli ekonomik ve iş piyasası ihtiyaçlarını karşılayacak göçmenler bulmalarına yardımcı olur. Provincial Nominee programının standart şartlarından biri başvuranların onları kabul edecek eyalete yerleşmek zorunda olmasıdır.

Bu programa katılmaya hak kazanmak için yerleşmek istediğiniz ve eyalet bazlı göçmenlik sürecini tamamlamak istediğiniz eyalete veya bölgeye başvurmanız gerekir. Eyaletlerin ve bölgelerin şartları farklılık gösterir ve her birinin başvuru süreci vardır. Başvurunuz eyalet veya bölge tarafından kabul edilirse daimi ikametgah için Citizenship and Immigration Canada’ya ayrı bir başvuru yapmanız gerekir. CIC görevlisi Kanada göçmen yönetmeliklerine göre başvurunuzu değerlendirir.

Göç etmek için başvuru yapmadan önce Kanada’daki çalışma şartlarını gözden geçirmeniz gerekir. Eğitim, kalifikasyonlar ve profesyonel, teknik veya kalifiye işçi deneyimleri buna dahildir. İş piyasası trendleri hakkında bilgi sahibi olmanız da avantaj sağlar.

Kanada Foreign Credentials Referral Office ( Yabancı İş ve Eğitim Denklik Programı Ofisi) iyi bir başlangıç noktasıdır. FCRO’nın internet sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Kanada’da yaşamak ve çalışmakla ilgili bilgi almak istiyorsanız www.credentials.gc.ca/immigrants/workbook internet sayfasındaki Planning to Work in Canada ( Kanada’da çalışmayı planlıyorum ) ve An Essential Workbook for Newcomers ( Yeni gelenler için el kitabı ) bölümlerini kullanabilirsiniz.

Kanada’da yaşamak istediğiniz yere bağlı görev tanımları, maaşlar, gerekli nitelikler, dil eğitimi ve iş fırsatlarını öğrenmek için internet sitesinin Working in Canada Tool bölümünü kullanabilirsiniz. Farklı meslekleri ve farklı lokasyonları araştırmanıza izin veren bu bölüm kendiniz ve aileniz için uygun olan yerleşim kararını vermenize yardımcı olur.

 

Business Immigration Programı

İşadamı, yatırımcı veya serbest meslek deneyimi olan biriyseniz Business Immigration programı aracılığıyla daimi oturma izni alabilirsiniz.

Bu program yatırım yapacak finansal kaynağa sahip ve aynı zamanda Kanada’nın ekonomik refahına katkı sağlayacak ve Kanadalılar için iş fırsatları yaratacak kişiler için tasarlanmıştır. Çiftlik yönetimi, sanat veya spor deneyimi olanlarda bu program aracılığıyla daimi oturma izni alabilir.

Business Immigration programının üç kategorisi vardır:

  • Yatırımcılar
  • Girişimciler
  • Serbest meslek sahibi kişiler

Her kategorinin farklı deneyim ve finansal şartları vardır.

 

Göçmen temsilcileri, danışmanları ve avukatları

Vize başvuruları için tavsiyeler veren veya yardımcı olan insanlar vardır. Bu kişiler verdikleri hizmet karşılığında belli bir ücret alır. Göçmen temsilcisiyle çalışmak zorunda değilsiniz. Bir temsilci ile çalışacaksanız başvurunuzla özel olarak ilgilenilmez ancak yine de temsilciyle çalışmak istiyorsanız seçiminizi dikkatli yapın ve Kanada hükümeti tarafından yetkilendirilmiş biri olduğundan emin olun.

 

 

Kanada’da geçici olarak çalışmak

Her yıl binlerce insan Temporary Foreign Worker programı aracılığıyla geçici olarak çalışmak için Kanada’ya gelir. Geçici işçiler belirli beceri veya iş tecrübesi eksiklikleri olan Kanadalı çalışanlara yardım eder. Geçici işçi olarak bir süre sonra daimi oturma izni için başvuru yapabilirsiniz.

Geçici işçi olarak çalışabilmek için çalışma izni almanız gerekir. Aynı zamanda geçici oturma iznine de ihtiyacınız olacaktır.

Başvurunuza detaylı iş teklifi de dahil Kanadalı işveren tarafından sağlanan bazı belgeleri eklemeniz gerekir. İşverenin sizi işe almak için Kanada hükümetinden izin alması gerekir. Gerekli koşullar sağlanırsa işveren çalışma izni başvuruyla birlikte Labour Market Opinion adı verilen belgenin kopyasını size verir. Labour Market Opinion başvuruda değerlendirilen faktörlerden sadece bir tanesidir.

 

Kanada’da kalmak – Canadian Experience Class ( Kanada Deneyimli Sınıfı )

Kanada’da geçici işçi olarak kalıyorsanız daimi oturma izni almak için Canadian Experience Class’a ( Kanada Deneyimli Sınıfı ) başvurabilirsiniz.

Belli meslek gruplarındaki geçici işçiler Kanada iş ortamında deneyim kazandıktan sonra bu program aracılığıyla daimi ikametgah için başvurabilirler.

Buna ek olarak Canadian Experience Class ( Kanada Deneyimli Sınıfı ) başvurularını Kanada’da yaşamaya ve çalışmaya devam ederken de yapabilirsiniz.

 

Çalışan olarak Kanada’daki haklarınız

Kanada’nın geçici işçiler de dahil her çalışanı koruyan yasaları vardır. Bu yasalar adil ödeme, çalışma saatleri, dinlenme süresi, işçi sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili belli standartlara bağlanmıştır. İşvereniniz pasaportunuzu veya çalışma izninizi alamaz. Kanada’nın her eyaletinde ve bölgesinde işçi ve iş hukukuyla ilgilenen ofisler vardır. Maaşınız, çalışma saatleriniz, dinlenme süreniz veya diğer konularla ilgili endişeleriniz varsa yakınınızdaki iş veya çalışma standartları ofisleriyle görüşün. İş veya çalışma standartları ofisleriyle temas kurmak veya internet sitelerini ziyaret etmek için işvereninizden izin almanıza gerek yoktur. Bunu yaptığınız için sizi cezalandırmazlar veya sınır dışı etmezler.

 

Kanada’ya giriş – Temel gereklilikler

Kanada’ya ister çalışmak ister gezmek ister eğitim almak isterseniz de daimi olarak yaşamak için gidin yerine getirmeniz gereken temel gereklilikler vardır. Örneğin sağlığınızı, güvenliğinizi veya Kanada güvenliğini tehdit eden bir durumun olmaması gerekir. Aynı zamanda herhangi bir suç faaliyeti kaydı Kanada’ya girmenizi engeller. Buna mağaza hırsızlığı veya sarhoş araba kullanmak gibi sabıkalar da dahildir. Yanlış bilgi veya sahte belgeler vermemeniz gerekir.

İhtiyacınız olan bütün bilgilere ve formlara Citizenship and Immigration Canada’nın ( CIC ) internet sitesinden ulaşabilir ya da profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kanada’da çalışmak istiyorum diyenlere özel faydalı yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir