Kanada’da İş Kurmak İsteyenlere

Soru: Kanada vatadandaşı değilim. Kanada’da iş kurmak için ne yapmalıyım?

Cevap: Kanada vatandaşı değilsiniz fakat kendi ülkenizdeki kurulu işinizi Kanada’ya mı taşımak istiyorsunuz ? Ya da Kanada vatandaşı değilsiniz ama Kanada’da yeni bir iş mi kurmak istiyorsunuz ? Bu konular ile ilgili sıkça sorulan sorular burada.

Kanada’ya yatırım büyüyen bir hızla devam ederken, her bölge için değişik kayıt prosedürleri ve ücretler söz konusudur.

Örnek olarak; Kanada vatandaşı değilsiniz, Türkiyede bir şirket işletiyorsunuz ve işinizi Ontario’ya taşımak istiyorsunuz, bu durumda kayıt işlemlerinizi bu bölgenin yasalarına göre yaptırmanız gerekmektedir.

Bir başka seçenek de 18 yaşından büyük bir Ontario’lu ile ortak olmak ya da Ontario’da şirketi olan bir Kanadalının şubesi olmaktır.

Her ne kadar bu örnekte Ontario’yu kullandıysam da tüm bölgelerin kuralları ve gereksinimleri benzerdir. Kanada’da iş kurmak için önce işinizi kuracağınız bölgedeki yetkililerle görüşün ve onların yönlendirmeleri ile adımlarınızı atın. Eğer birkaç bölgede birden iş yapmak istiyorsanız her bölge için ayrı ayrı kayıt yaptırmak zorundasınız.

Diğer seçenek ise; Kanada vatandaşı değilsiniz, kendi ülkenizde de bir işiniz yok ama Kanada’da iş kurmak istiyorsunuz. Bunun da bir çok yolu mevcuttur.

Kanada’da yaşamak istiyorsanız, ilk önce iş vizesi için başvuruda bulunmanız gerekiyor. Kanada vatandaşlık ve göçmen bürosunun size sunduğu 2 iş vizesi bulunmakta. Bunlardan biri girişimciler için başlangıç vizesi, diğeri ise başka bir işte maaşlı çalışmak için alınan vizedir.

Başka bir yol ise; Kanada’ya taşınmadan ve Kanada vatandaşı olmadan Kanada’lı ortak ya da ortaklar üzerinden işinizi yürütmektir.

Bu şekilde işinizi kurmak istiyorsanız, ortaklarınızın Kanada vatandaşı ya da sürekli oturum iznine sahip kişiler olması gerekiyor.

Kanada İş Ortakları yönetmeliğine göre:

“Yöneticilerinizin en az % 25 i Kanada’da ikamet etmelidir. ( Eğer ortaklarınızın %25 i tam sayı etmiyorsa, tam sayıya en yakın değere yuvarlama yapılır.) 4 ‘ten az yöneticisi olan şirketlerde yöneticilerden en az bir tanesi Kanada’da ikamet etmelidir.
Eğer Kanada’da ortaklık üzerinden bir şirket kuracaksanız bu ortakliği işinizi kurmayı düşündüğünüz bölge yetkililerine kayıt ettirmelisiniz.

 

Özet olarak

Kanada’da iş kurmak istiyorsanız; Kanada’ya yerleşmek için izin almalı ya da işinizi sizin adınıza yönetecek Kanada vatandaşları ile ortaklık yapmalısınız.

 

İlginizi çekebilir

Kanada’da yaşam koşulları nasıl?
Kanada’da çalışmak isteyenlere
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir