Kariyer Değişikliği Nasıl Yapılır?

Büyük kariyer değişiklikleri yapmak özellikle de bakmanız gereken çocuklarınız, ödemeniz gerek ev krediniz ve endişelenmeniz gereken bir arabanız varsa kolay değildir. İnsanlar bulunduğunuz noktanın iyi olduğunu söyler çünkü komşunun tavuğu komşuya kaz gibi görünür. Sizin için iyi olan şeyin ne olduğunu onlar bilemez. Kariyer değişikliği yapmak korkutucu gözükebilir ancak araştırma yaparsanız, organize ve pratik olursanız bu süreç sizin için kolaylaşır.

 

Ne yapmak istersiniz?

1 – Bir sürü paranız olsa ne yapmak istersiniz?

Öncelikle bu soruyu ele alalım. Çekinmeyin. Beyin fırtınası yapmanın zamanı geldi. Yapmak istediklerinizin listesini yapın. Vereceğiniz ilk cevaplar muhtemelen şu şekilde olacaktır: tropikal bir seyahate çıkmak, çocuklarımla daha fazla vakit geçirmek vb. Ancak bunların ötesine geçin. Örneğin çalışma saatlerinizden ya da yetkililere açıklama yapmaktan memnun musunuz? Bunlardan hoşlanmıyorsanız kendinizi gerçekleştirebileceğiniz bir iş bulmak için çaba gösterin.

2 – İlginizi çeken meslekleri düşünün

İş güvenliği ve finansal netlik için üniversitedeyken muhasebe okumuş olabilirsiniz. Ancak her zaman freelance sorun çözücü veya çiçekçi olmanın hayalini kurmuş olabilirsiniz. Gençken sizi motive eden şeyin ne olduğunu düşünün. Bunu düşündüğünüz zaman sizi hala motive eden ve heyecanlandıran şeyin kaynağını bulacaksınız.

Yapmaktan hoşlandığınız şeylerin ve yapmak istediğiniz işlerin listesini yapın.

Şu zamana kadar yaptığınız işleri de listeye ekleyin. “Eğitim eksikliği” veya “riske atılabilecek kaynak olmaması” gibi sebeplerden çekinmeyin. Bu aşamada takip etmek istediğiniz kariyer yollarını yazın.

 

Neler yapabileceğinizi tasarlayın

1 – Becerilerinizi ve yeteneklerinizi değerlendirin

Kendinize şu soruyu sorun: hangi alanda başarılıyım? Nelerden hoşlanırım?  Yapabildiğiniz her beceriyi yazın. Utanmayın. Şu anki işiniz sizi tatmin ediyor mu ve bütün potansiyelinizden faydalanabiliyor musunuz?

2 – Aktarılabilir becerilerinizi tanımlayın

Becerilerinizi ve yeteneklerinizi yazdıktan sonra geçmeyi düşündüğünüz yeni iş hattına aktarabileceğiniz becerilerinizi tanımlayın. Liste ne kadar uzun olursa geçişte o kadar kolay olur.

Aktarılabilir becerileriniz yoksa veya birkaç tane varsa cesaretiniz kırılmasın. Eski becerileriniz alt yapı görevi görürken yeni beceriler kolayca öğrenilebilir.

Diğer yaşanmışlıklar da bu geçişi kolaylaştıracaktır. Kazanılmış temel becerilerinizin bilincinde olmaya devam edin ve bu becerilerinizi görmemezlikten gelmeyin.

Mutluluğu yakalamak için tutkunuzun peşinden gidin.

3 – Gerçekten yapmak istediğiniz işleri düşünün

Becerilerinizi ve yeteneklerinizi hangi şekillerde uygulayabilirsiniz? Yaratıcı ve açık fikirli olun. Sizi yönlendiren manevi duygularınıza odaklanın.

4 – Yeni işinizden istediğiniz her şeyin listesini yapın

Şu anki işinizin sıkıcı ve yorucu tarafları gibi istemediğiniz şeylerin listesini yapmakta da fayda var. İki listenizin olması kendiniz için uygun olan işleri bulmanıza ve olmayanları da anlamanıza yardımcı olur.

İstekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda çalışmak için hazırlık yapın. İstikrarlı başarılar kariyer geçişini daha az riskli ve daha işe yarar hale getirir.

Bu liste içinizden gelen sesi dinlemenize ve sizin için uygun olmayan işleri görmenize yardımcı olur. Kariyerinizi tamamen değiştirebilirsiniz çünkü uyarıların farkında olacaksınız.

 

Bilgiyi onaylamak için araştırma yapın

1 – Bilgilendirici görüşmeler yapın

Bilgilendirici görüşmeler çok değerlidir. Düşündüğünüz meslekle ilgili profesyonellerle dürüst konuşmalar yaparsınız sizi ileride işe alabilecek kişilerle yüz yüze görüşme fırsatı yakalarsınız.

Sizinle deneyimlerini ve bilgi birikimini paylaşacağınız düşündüğünüz kişileri öğle yemeğine veya kahve içmeye davet edin. Bu kişilerin vaktini alacağınız için içeceklerini ve yemeklerini ısmarlayarak cömert davranmanız gerektiğini unutmayın. İnsanların birçoğu mesleki deneyimleriniz paylaşmaktan memnuniyet duyar.

2 – Mali durumunuzu gözden geçirin

Maaşı daha az olan standartlarınızı düşürecek bir iş yapmak ister misiniz? Özgürlük ve kendinizi gerçekleştirmek adına gerçekten yapmak istediğiniz işin peşinden gittiğinizde masraflarınız artabilir. İnsanların birçoğu finansal mükafatlar yüzünden sıkıcı ve monoton olan işlerinden vazgeçemezler.

Şu anki yaşam kalitenizi desteklemek için aylık ve yıllık bazda ne kadar masraf yapmanız gerekiyor?

Gelirinizi arttırmak için başka yollar bulun. Küçük yatırımlar veya yarı zamanlı bir iş hesap açığınızı kapatabilir.

Maddi kayba rağmen gönlünüzden geçen şeyi yapmanız cesaret ister. Bununla birlikte bu cesaret uzun vadede avantaja dönüşecektir. Tatmin olacağınızı düşündüğünüz bir iş bulursanız beklentilerinizi ve harcamalarınızı buna göre ayarlarsınız, yıllar içinde harika deneyimler kazanırsınız ve doğru seçim yaparsanız emeklilik yıllarınızı eğlenceli ve tatmin edici bir şekilde geçirirsiniz.

 

İş bulun

1 – Arzuladığınız alandaki görev tanımlarını gözden geçirin

2 – Keyif alacağınız kursları ve programları araştırın

Halihazırda bir işiniz varsa gece kurslarına gidin. Öğretmeninizle yakınlık kurun çünkü öğretmeniniz yeni işiniz için değerli referanslar sunabilir.

3 – Arzu ettiğiniz işle alakalı kuruluşlarda gönüllü olarak çalışın

Örneğin mimarlık yapmak istiyorsanız yoksul aileler için evler yapan kuruluşlarda çalışabilirsiniz. Hem deneyim kazanırsınız hem başkalarına yardım edersiniz.

Gönüllülük başka insanlardan referans almanın en iyi yoludur. İnsanların başka bir işe geçmek istediğinizi bilmelerini istemiyorsanız gönüllü referansları yardım için paha biçilemez bir kaynak olacaktır.

4 – Ağ kurun

Arzu ettiğiniz alandaki kişilerle konuşun. Durumunuzu anlatın. Bu kişilerden tavsiye isteyin ve iletişim bilgilerinizi verin.

Kişisel değerinizin, gücünüzün ve katkınızın farkında olun. Siz bilmezseniz kimse bilmez.

Size tavsiyeler ve profesyonel bilgiler verecek sizden daha deneyimli en az üç kişiyle temas halinde olun. Bununla beraber bu kişileri bunaltmayın. Eşsiz bilgi birikimine ve bağlantılara sahip başka insanlarda vardır.

Bu kişilerle görüşmek için telefonla konuşmaktan veya e-posta atmaktan fazlasını yapın.

Bağlantılarınıza ilerlemenize yardımcı olacak bir fırsat gibi değil birey olarak yaklaşın. Görüştüğünüz kişilerden tavsiye ve bilgi haricinde bir şey beklemeyin.

Görüştüğünüz insanların isimlerini ve yaptığınız sohbetleri unutmayın. Bütün bağlantılarınızdan oluşan uzun bir liste yapın.

Her yeni bağlantıyla görüştükten sonra ilk izlenimleriyle ilgili geribildirim isteyin.

En önemli ağ kurma kurallarından biri size yardım eden kişiye teşekkür etme konusunda cömert olmaktır.

Diğerleri de sizden yardım istediğinde bilgi ve tavsiye verin. Bağlantılarınızla sadece işiniz düştüğünde değil düzenli olarak görüşün.

Ağ kurmak sadece yeni bir iş için değil yaşam için hayati önem taşır.

 

Harekete geçin

1 – 3-6 ay arası idare edebilecek kadar para biriktirin veya sizi yeterince destekleyecek bir iş bulun.

Uzun vadeli hedeflerinize odaklanmaya devam edin. Bazı günler bu zor olacaktır ve bazen de eski işinize dönmek isteyeceksinizdir. Bunu neden yaptığınızı kendinize hatırlatın ve adımlarınızı kademeli olarak atın.

Bazı insanlar için istifa etmek ve geçiş yapmak en iyi seçenektir. Diğerleri için ek işte çalışmak daha öncelikli bir seçenektir. Hangisi sizin için daha iyi olacaksa onu yapın.

2 – Yeni bir özgeçmiş hazırlayın

Hedeflerinizi ( birinci adım ), eğitiminizi ( altıncı adım ) ve ilgili deneyimlerinizi ( yedinci adım ) eklediğinizden emin olun.

Özgeçmişinizi yazmakta zorlanırsanız bir profesyonelden yardım alın. Geçiş özgeçmişleri yazmakta deneyimli birini bulun.

3 – İşlere başvurun

Bütün niteliklere sahip olmasanız bile her iş ilanına başvurun. Kendiniz için doğru olduğunu düşündüğünüz bir iş pozisyonu varsa ancak niteliklerinizi aşıyorsa tereddüt etmeden başvurun. Zaman dışında bir şey kaybetmezsiniz ve belki de tam olarak aradığınız işi bulursunuz.

Bireysel işler için ön yazınızla ve özgeçmişinizle uyum gösterin. İnsan kaynakları uzmanları genel uyarlamaları hemen fark eder ve bu durumdan hiç hoşlanmazlar.

4 – İş araştırmalarına başlayın. İyi şanslar!

 

İpuçları

İnsanların birçoğunun derin mesleki tutkuları üç kategoriye ayrılır: öğretmek, iyileştirmek ve yaratmak. Sizde kariyerinizde üçünden birine odaklanırsanız yaptığınız işten daha çok keyif alırsınız.

Eşinizin veya partnerinizin düzenli bir işi varsa geçiş yapmanız daha kolay olur. Geçiş yaparken ailenizin ve arkadaşlarınızın desteğini almanız önemlidir.

Ofis arkadaşlarınızla ilişkilerinizi ilerletin.

 

Uyarılar

Şu anki kariyerinizi ve ne zaman emekli olacağınızı göz önünde bulundurun. Şu anki işinizde kalmanız ve biraz daha erken emekli olmanız sizin için daha ödüllendirici ve tatmin edici olabilir. İyi bir emeklilik planınız varsa şimdiki işinizden bir an önce kurtulmanız diğer hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir