Karşınızda Türkiye’nin İlk Yerli Tırı!

30 yaşındaki Türk otobüs şoförü İsmail Mescioğlu her zaman kendi tırını kullanmak istiyordu ancak tır satın alacak kadar parası yoktu. Sonuçta bu durumu kabullendi ve atılmış parçalar ve hurdalar kullanarak kendi tırını yaptı. İsmail Mescioğlu İMES adını verdiği ve kendi yaptığı kırmızı tırıyla gurur duyuyor.

Van’ın Tuşpa ilçesinde yaşayan iki çocuk babası İsmail kendi çabasıyla tır yapan Türkiye’deki ilk kişidir. İsmail hiçbir deneyimi, planı ve fikri olmadan imkansız gibi görünen bu projeyi tamamlamayı başarmıştır. İsmail şunları söylemiştir: “projeye ilk başladığımda kimse bana inanmadı ve herkes benimle dalga geçti.”

Ancak İsmail hiçbir zaman pes etmedi. Hurdacıları ziyaret etmeye başladı ve mümkün olduğunca çok parça topladı. Tırın motoru için eski bir Murat 131 satın aldı. Yerli tırın gövdesi için metal levhalar satın aldı ve tırın gövdesinin tamamını kendi yaptı. Yorucu geçen birkaç aydan sonra sabrının karşılığını aldı ve tırını tamamladı. İşin ilginç tarafı da ilk yerli tırın maliyetinin yaklaşık olarak 5.000 TL olmasıdır.

İsmail’in söylediğine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cesareti en büyük motivasyon kaynağı olmuş. Başbakan’dan ilham aldığı için tırın plakasını Başbakan’ın baş harfleri olan “RTE” yapmak istemiş ve şu an bunun için yasal izin bekliyor.

İsmail’in arkadaşları ve akrabaları İsmail’in bu başarısı karşısında şaşkına dönmüşler çünkü İsmail’in kendi tırını yapabileceğine hiçbir zaman inanmamışlar.

Türkiye’nin ilk yerli tırı üretim için izin alabilir mi bilinmez ama birçok girişimciye ilham vereceği kesin.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir