Kendinizi Nasıl Satarsınız?

Kendinizi nasıl satarsınız? Kendinizi yeterince etkili pazarlayabiliyor musunuz? Mükemmel meziyetlere ve dünyayı değiştirebilecek harika bir iş fikrine sahip olabilirsiniz, ancak sadece bunları karşınızdakilere ifade edebildiğiniz ölçüde başarılı olabilirsiniz.

Nice dünyayı değişterecek harika fikirler satılamadığı için başarısız olmuş nice basit fikirler de satıcısı sayesinden büyük başarılar kazanmıştır.

Bu iş hayatında sizin için de geçerli. İşte sizlere kendinizi başarılı bir şekilde satmanın yolları:

 

İş veya özel hayatınızda kendinizi nasıl satacağınızla ilgili ipuçları

İpucu 1: Olduğunuz kişi değil “olmanız” gereken kişi olun

Kendilerini satmaya çalışanların karşılaştığı en büyük zorluklardan biri oldukları kişi ve olmaları gereken kişiyi birbirinden ayıramamalarıdır. Bir kusurlu, çelişkili ve hata yapan siz varsınız bir de kendini satacak müthiş, havalı ve insanüstü siz varsınız.

Kendinizi iyi satamıyor musunuz? “Kendinizi” kendinizin süper kahraman versiyonu olarak düşünün. En iyi niteliklerinizin listesini yapın. Süper kahraman haliniz nasıl giyinirse o şekilde giyinin. Süper kahraman haliniz nasıl konuşursa o şekilde konuşun. Kendinizin süper kahramanı olun. Rol yapın. Bu sizin bir parçanız. Deney. Bu bir oyun.

İpucu 2: Diğerlerini sinirlendirin

Sadece olmak yetmez. Yoğun rekabet var. Network oluşturmanız ve iletişim kurmanız gerekir. Saklanırsanız başarılı olamazsınız.

Yakın zamanda bir iş fırsatı olduğunu duydum. Havalı insanlarla çalışılacak havalı bir işti. Bu durum bana pozisyon için herhangi birini önerme fırsatı sundu. Bir kişiyi önerdim.

Bu kişi beni en çok sinirlendiren kişiydi.

Bu kişiyi 1 senedir tanıyordum. Beni sürekli rahatsız ettiği, sürekli e-postalar gönderdiği ve sürekli iletişim kurmak istediği için aklıma gelen tek insan oydu ve sadece onu önerdim.

Bu çok aptalca çünkü önerebileceğim bir sürü insan vardı. Ancak en ısrarcı insan o olduğu için sadece onu önerdim. Ve işi aldı.

İpucu 3: Tek boynuzlu at olun

İnsanlar sürekli olarak kendilerini, ürünlerini ve hizmetlerini satmaya çalışır.  Bunu çoğu zaman e-postalar aracılığıyla yaparlar. Ancak pek başarılı oldukları söylenemez. Neden mi? Sıkıcılar.

Sıkıcı fikirler, ilginç olmayan ürünler ve kendilerinin orijinal olmayan versiyonlarını sunuyorlar. Çığır açan bir ürün veya ileriye dönük bir hizmet sunduklarını zannediyorlar ancak hepsi aynı eski şeyler.

İnternetin en iyi taraflarından biri herhangi birinin herhangi bir şeyi satabileceği bir pazar yeri olmasıdır. İnternetin en kötü taraflarından biri de herkese kendi saçmalıklarını sunma fırsatı veren dijital bir pazar olmasıdır.

“Bu sebeple tek boynuzlu at olun.”

Peki nedir bu “tek boynuzlu at olmak” ? Kimsenin yapmadığı bir şey bulun. Daha önceden var olmamış bir şey yaratın. Sizin dışınızdakilerin korkacağı yepyeni bir ejderha olun.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir