Kirlenmeyen tabak ile bulaşık derdine son!

Bulaşık yıkama derdine son: bitki esaslı tabak kaplaması sayesinde bulaşık yıkamanıza ve su harcamanıza gerek kalmayacak.

Bulaşık makineniz olsa da olmasa da bulaşıkları yıkamak her zaman büyük bir sorundur. Yemek yersiniz, tabakları yıkarsınız ve bir sonraki öğünde yine aynı şeyi yaparsınız. Ancak İsveç tasarım stüdyosu Tomorrow Machine bu konuyla ilgili harika bir çözüm buldu: selülozdan oluşan tabaklar yiyeceklerin akıp gitmesine neden oluyor.

Stockholm’de yer alan KTH Royal Institute of Technology araştırmacıları, kirlenmeyen tabakları geliştirme aşamasında nilüfer yapraklarını taklit etmişler. Yaprağın üzerine su gelirse, su damla damla olur ve kayıp gider. Bitkinin tümsekli nano – seviye yapısı sayesinde hiçbir kir kalmaz. KTH’de kaplama üzerinde çalışırken yüksek basınç ve ısıda eriyen bir wax kullandı.

Tomorrow Machine’deki tasarımcılardan biri ürünle ilgili şunları söylemiştir: “Suyu, kiri ve yağı bir mıknatıs gibi geri püskürtüyor. Bu nedenle tabağı temizlemek için hiçbir şey kullanmanıza gerek kalmıyor.”

Yemeğinizi bitirdikten sonra kirlenmeyen tabakları çöp kovasına doğru ters çevirdiğiniz an işlem tamamlanıyor. Bu hem size zaman kazandırıyor hem de çevrenin korunmasına yardımcı oluyor. Bulaşık yıkamak için her yıl binlerce galon su kullanıyoruz ve suyun ısınması için de ciddi anlamda enerji tüketiyoruz. Bu yeni tabaklar sayesinde dünya çapında büyük tasarruf yapılabilecek. Ayrıca, güzel bir inovasyon örneği bu kirlenmeyen tabaklar için sabun kullanmanıza da gerek yok.

Bu özelliklere ve belirli dokulara sahip ve hatta aynı şekilde boyanan ilk kaplama ürün bu değildir. Ancak bu ürün gıdalarla birlikte kullanılabilecek ilk ürün olacak. Ürünün daha dayanıklı, kimyasalsız ve sürdürülebilir olması için çalışmalar devam ediyor.

kirlenmeyen-tabak

Kullanılan temel malzeme ağaç lifinden yapılıyor. İsveç Orman Endüstrileri Federasyonu araştırma şirketiyle çalışan tasarımcılardan ağaç tabanlı selülozdan yapılmış yeni ve fütürist ürünler tasarlamalarını istemişti.

Selüloz işleme tabi tutulduğu için seramik kadar sert oluyor ve düştüğünde kırılmıyor. Tasarımcılar bu malzemeyi kullanarak yeni tabaklar ve bardaklar yapmanın yollarını araştırırken su itici kaplama hakkında bilgi sahibi oldular ve tasarımlarda bu kaplamayı kullanabileceklerini anladılar.

Bu harika inovasyon ürünü hala bilim adamları tarafından geliştirme aşamasında ve ürünün yakın zamanda hazır olacağını söyleniyor.

En iyi inovasyon fikirlerini ve ürünlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir