Komedyen Olmak

Hepimizin anlatacak şakaları vardır. Yeterli derecede kararlı olursanız ve bir sürü pratik yaparsanız bir sonraki adım olan stand up komediye herkesin geçme potansiyeli vardır.

 

Nasıl komedyen olunur?

1 – Yanınızda her zaman bir not defteri taşıyın. Aklınıza komik bir şeyler geldiğinde veya ilginç olaylar olduğunda not edin.

2 – Şakaların nasıl yazıldığını öğrenmek için konuyla ilgili kitaplar okuyun.

3 – Sahnede sergileyeceğiniz karakteri veya tavrı netleştirin. Ruhsuz bir komedyen misiniz? Sinirli bir komedyen misiniz? İğneleyici bir tavrınız mı olacak yoksa ironik mi? Yazdıklarınızla karakterinizin eşleşmesini sağlayın.

4 – Şakalar yazmaya elinizi alıştırın. En iyi şakalar görünüşte birbiriyle alakası olmayan fikirlerin birleşmesinden veya insanların günlük hayatta gözünden kaçan keşfedilmemiş gözlemlerden çıkar.

5 – Ufak bir rutin hazırlayın ve ayna önünde performansınızı sergileyin. Hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeyleri not edin. Bunu video kaydı yaparak da gerçekleştirebilirsiniz.

Konuşurken “um” ve “ah” gibi sözel duraksamaları en aza indirin.

6 – Ezberlenen yerleri spontaneymiş gibi göstermek üzerine çalışın. Ezberlenen bölümü anlatırken farklı bir ses tonu kullanıyorsanız bunu daha etkileşimli bir hale dönüştürmeye çalışın.

7 – Daha fazla şaka yazın. Ne kadar çok yazarsanız yazmak da sizin için o kolay hale gelir. Bazı günler beş veya altı tane yazarken bazı günler hiç yazamayabilirsiniz. Malzemelerinizden birikim yapmaya başlamalısınız.

8 – Şakalarınızı yeniden yazın. Bazen en iyi şakalar saat sabahın ikisinde yazılır. Seyircinin şakalarınızı anlayacağından emin olun ve gerekirse yeniden yazın.

9 – Bir “açık mikrofon” alanı (amatörlerin barlarda şarkı söyledikleri veya komedyenlik yaptıkları canlı gösteri yerleri) bulun ve buralara üye olun.

10 – Konuşmanızı tamamlayın. Üzerinden birkaç geçin. Beş ve on dakika arasında sürmesine dikkat edin. İlk gösteride zamanla ilgili endişe duymayın. Beş dakika yeterli olacaktır ve mikrofonu elinize aldığınızda zaman normalden daha hızlı geçecektir.

Otuz kırk saniye arasını toplam süreden çıkarın çünkü izleyiciler şakalarınıza belli bir süre gülebilirler.

11 – Sosyal güvenlik ağı oluşturun. Size destek olacak arkadaşlarınızı arayın ve sizi izlemeleri için davet edin. Bu sayede başarısız olsanız bile şakalarınıza gülecek insanlar olacaktır.

12 – Ayağa kalkın. İsterseniz mikrofonu bırakabilir veya yerinden çıkarabilirsiniz. İlk gösteriniz de yerinden çıkarmanızı tavsiye ederiz çünkü mikrofonun elinizde olması ve hareket etme özgürlüğünüzün olması kontrolü elinizde tutmanıza yardımcı olur.

12 – Mırıldanmadığınızdan veya hızlı konuşmadığınızdan emin olun. Kalabalıkla göz teması kurun. Gülümseyin ancak kendi şakalarınıza kendiniz gülmeyin. Bağırışlara ve insanların sözünüzü kesmesine hazırlıklı olun.

13 – Ne zaman ne yapmanız gerektiğini bilin. Gösterinizi yaptıktan sonra veya bir şakadan sonra büyük alkış aldığınızda dinleyicilerinize zaman ayırdıkları ve sizi dinledikleri için kendi tarzınızla teşekkür edin.

14 – Diğer gösterileri izlemek için orada kalın. Siz sıranızı savdınız ve şimdi sıra geldi diğer müdavimlere karşı saygılı olmak için onların gösterilerini izlemeye. Daha da önemlisi başka bir stand up komedyenini izleme şansını yakalarsınız. Bu sayede ondan daha iyi olup olmadığınızı görebilir veya yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz.

 

İpuçları

Bazen bir şakayı yorumlamak şakanın kendisinden daha gülünçtür. Ancak bunu tutarlı kullanın!

Gerçekten eğlenceli değilse uygunsuz şakaları yaparken dikkatli olun.

Tabu gibi görünen alanları keşfetmekten korkmayın. Politikacılarla ilgili yasak bölgeler komedyenlere açıktır.

Yanınızda not defteri taşımak istemiyorsanız telefonunuza not defteri uygulamasını indirebilirsiniz.

Oyunculuğa giriş kursu bulun. Bu sayede sahne korkusundan ve heyecanından kurtulabilir, sesinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenebilir ve oyunculukla ilgili pratik yapabilirsiniz.

Gösterinizi YouTube veya Facebook da yayınlayın. Dürüst geri dönüşler alacaksınızdır.

Küçük mp3 çalarlarda kayıt özelliği vardır ve şaka fikirlerini kaydetmenin ucuz bir yoludur. Daha sonra boş zamanlarınızda yeniden oynatabilir ve notlar alabilirsiniz.

Şaka yazmak pratik gerektirir. Ne kadar çok şaka yazarsınız zamanlama ve kendi stilinizi geliştirme konusunda da o kadar iyi olursunuz.

Bazen çok komik olmadığını düşündüğünüz bir şaka sahnede izleyicilere komik gelebilir. Unutmayın insanlar söyleyeceklerinize gülmek için önceden hazırdırlar.

Bilgisayarınızda bir şaka günlüğü olsun. Bazen bilgisayara yazmak daha kolaydır.

Şakalarınızı ailenize veya güvendiğiniz insanlara anlatın.

 

Uyarılar

Eser hırsızlığı yapmayın!

Komedi bu alanda daha çok takdir görür. Kurgu ve şiir temalı açık mikrofon gösterileri komedi kadar hoş karşılanmaz.

Komedyen olmak istiyorum diyenler için oluşturduğum yazımızı özlü bir sözle bitirmek istiyoruz: “Ben şaka yaparken gerçekleri söylerim; çünkü gerçekler, dünyanın en gülünen şakalarıdır.”

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir