Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

İyi yönetilmeyen kredi kartı borcu, attığınız her adımda sizi ele geçirmeye devam edecek. Bu kulağa çok ürkütücü gibi gelse de, sırayla hareket ederek ve temkinli davranarak bunun üstesinden gelinebilir.

Borcunuza karşı etkili bir şekilde atağa kalkabilmek için sizin için hazırladığımız stratejileri uygulayabilirsiniz.

İşte sizlere kredi kartı borcunuzdan kurtulmak için uygulayabileceğiniz metodlar:

 

Metot 1: Borcunuzla Akıllıca Mücadele Edin

1.Asgari ödeme tutarının üzerinde ödeme yapın. Bankalar her ay sadece asgari ödeme tutarını ödediğiniz zaman bundan mutluluk duyarlar. Bu rakam aslında büyük oranda aylık borç faizidir ve ana borca dair çok az bir miktarı kapsar. En son hesap ekstrenize göz atın ve aylık borç faizinizi belirleyin, bir sonraki hesap ekstrenizde borç hanenizin düşmeye başladığını görebilmek için mümkün olduğunca fazla bir miktar bütçe ayırarak aylık kredi kartı borcunuzu ödemeye çalışın.

2.İlk önce, en yüksek kredi faizi uygulayan borcu ödeyin. Bankalar pek bu konunun üstünde durmadan size kart çıkarırlar ve çoğu insanın da sormayı unuttuğu bir konudur. Yıllık kredi faizi oranı bir bankada %11 iken diğer bankanın uyguladığı oran %9 ise yüksek faiz oranına sahip olan bankanın borcunu ödemeye şartlanın. Elbette ki düşük faizli olanda da zaman içinde harcamalar arttıkça faiz yükselecektir, ama en azından en düşük oranda ödüyor olacaksınız.

Eğer faiz oranları hemen hemen aynıysa ya da her ay ödemeniz gereken borç tutarından dolayı şaşkına dönüyorsanız, o zaman tüm kredi kartı borçlarınızın sadece minimum ödeme tutarlarını öderken aralarındaki en düşük borca sahip karta elinizden geldiğince fazla ödeme yapmaya çalışın. Böylece kısa sürede bitirebilirsiniz. Artık bir borcunuzu komple ödediniz ve tüm ağırlığından kurtulduğunuza göre, sadece minimum ödeme tutarlarını yatırdığınız diğer borçlarınız arasından en küçük miktara sahip olana odaklanabilirsiniz. Aynı şekilde ona da mümkün olduğunca fazla ödeme yaparak ve diğer kartların sadece minimum ödeme tutarlarını yatırarak bu süreci tekrarlayın, ta ki bu borcunuz da sıfırlanana kadar. Ve işte bir borç yükünden daha kurtuldunuz. Geriye kalan tüm borçlarınız için de aynı yöntemi uygulayarak, tüm kredi kartlarınızın borçlarından kurtulabilirsiniz. Kartlarınıza her ay gittikçe daha az miktarda ödeme yapıyor olmanın tatmin duygusu, bu süreci daha dayanılabilir kılacak ve hedefinize ulaşmada yardımcı olacaktır.

3.Bankalarla konuşun. Finansal durumunuzu açıklayın ve size yardımcı olabilecekleri bir şey var mı diye sorun. Birçoğu belirli bir süre için faiz oranlarınızı düşürerek ve/veya gecikme faizlerinizi silerek, size bu süreçte yardımcı olmaya çalışabilirler.

Uzun süredir bankanın müşterisi iseniz bunu özellikle belirtin. Bankaların çoğu müşteri bağlılığına çok değer verir. Hatta bazı bankalar, müşterilerini uzun yıllar boyunca ellerinde tutabilmek ve müşteri memnuniyetini sağlamak için şartlar ne olursa olsun, güzel fırsatlar sunarak yardımcı olurlar.

4.Borçlarınızı oradan oraya aktarın. Borcunuzu %12 faiz oranı olan bir karttan %5 faiz oranı olan bir karta aktarmak sizin kazancınıza olacaktır. Kredi kartı borçlarınız kapatmak için uzun vadeli, düşük faizli krediler bulmaya çalışın veya borcunuzun bir kısmını düşük faizli kredi kartlarınızdan birine aktarma konusunda yetkililerden bilgi alın. Borçlarınızı yeni bir kredi ile kapatmadan bunun borçlarınızı daha da çoğaltabileceğini aklınızdan çıkarmayın ve dikkatli olun.

Borç alırken kredi sözleşmesini en ince ayrıntılarına kadar okuduğunuza ve anladığınıza emin olun. Bankalar çıkar sağlamayacak olsa, böyle bir hizmet sunmazlardı. Herhangi bir karar vermeden önce, bankanın sizden edineceği tüm menfaatlere vakıf olun.

5.Borç tutarınızı düşürmek için nelerden vazgeçmeniz gerekeceğini düşünün. Bunu elbette kimse yapmak istemez , ama bazen buna mecbur kalırız. Eğer yakın zamanda yeni bir akıllı telefon aldıysanız ve de taksitle ödeme yapıyorsanız bunu ciddi şekilde düşünün. Büyük bütçe gerektiren eşyalarınızdan vazgeçmeniz, finansal yüklerinizi azaltmada  size büyük fayda sağlayacaktır.

 

is-kurma-kredisi

Metot 2: Bir Profesyonel Gibi Bütçe Yapın

1.Kendinize bir bütçe oluşturun. Her ay kredi kartlarınıza düzenli olarak ödeme yapmanız yeterli gelmez. Bunun yanında, bütçe yapmak için bir strateji geliştirin ve kredi kartı ödemelerinizin dışında kalan diğer harcamalarınızın bir listesini oluşturun. Borçlarla nasıl mücadele edileceği konusunda iki kural vardır.

-Cep harçlığınızı idareli kullanma konusunu ciddi şekilde düşünün. Kulağa çocukça geliyor, ama nereden kısarsanız o kadar kârdır.

-Gıda harcamalarınızdan da kısmalısınız. Bunu yapmak konusunda isteksiz olabilirsiniz, fakat meteliksiz kalmaktan iyidir.

2.Harcamalarınızı takip edin. Bu bir ay boyunca satın aldıklarınızı aklınızda tutmak da olabilir, bir kenara not alarak takip etmek de olabilir. İnsanlar kredi kartı ile alışveriş yaparken daha rahat davranırlar. Bu nedenle özellikle kredi kartı ile yapılan harcamaları iyi takip etmek gerekir. Harcamalarınızın listesini yaparak takip etmek hem gereksiz alanlarda yaptığınız harcamalarını görmenizi sağlar, hem de harcama alanlarınızı belirlemede size yardımcı olur.

3.Lüks harcamalarınızdan biraz fedakârlık edin. Örneğin; işe giderken yolunuzun üstünden kahve almak yerine, evde bir fincan kahve hazırlayarak harcamanızdan kısabilirsiniz. Kitaplarınızı, DVD’lerinizi veya CD’lerinizi satın almak yerine kiralayabilir veya birinden ödünç alabilirsiniz. İş yerinde öğle yemeği için para harcamayıp, evden getirebilirsiniz. (Zamanınız mı yok? Basit bir sandviç veya katı yumurta yanında salata, harika bir öğle yemeği olabilir. Gerekirse, geceden de hazırlayabilirsiniz.)

Kendinizi sadece yaşamsal ihtiyaçlarınıza harcama yapmaya zorladığınızda, strese girebilirsiniz. Lakin bu durumu düzeltmenin çok daha ucuz yolları vardır. Kafede pahalı bir kahve almak için sırada beklemek yerine, evde hazırladığınız bir termos çayı alıp parka gidebilir ve biraz hava alarak rahatlayabilirsiniz. Bir sonraki Cuma gecesinde arkadaşlarınızla dışarıda yemek yemek yerine; her gelenin yanında yiyecek bir şey getireceği bir akşam yemeği düzenleyerek eve davet edebilirsiniz. Kendinizi bir takım yaşamsal zevklerden mahrum kalmış gibi hissetmemek için birçok yaratıcı fikir üretilebilir.

4.Acil durumlar için bir miktar bütçe oluşturun. Beklenmedik olaylar geliştiğinde, sıklıkla ilk etapta hemen kredi kartımızı kullanırız, (mesela hastalanırız ve işe gidemeyiz, evinizde acil tamirat gerektiren bir durum oluşabilir, vb.) ama bu durum aylık kredi kartı ödemelerimizin artışına sebep olacağı için moralimizi bozulur. Bu nedenle, bu tip durumlarda kullanabilmek için kenara biraz para ayırmakta fayda var.

Bu, gelirinizi tüketen bir durum olmak zorunda değildir. Harcamalarınızı kısmakla ilgili anlattıklarımızı hatırlıyor musunuz? İşte bu harcamaları yapmadığınız halde, sanki yapmış gibi kenara para ayırırsanız, bir süre sonra acil durumlarda kullanabilmek için yeterli miktarda para biriktirmiş olduğunuzu göreceksiniz. Örneğin; her Cuma gecesi cafede, her Pazar günü manikürde, vb. harcayacak olduğunuz parayı, varlığını unutacağınız bir yere saklayarak ekstra bütçe oluşturabilirsiniz.

Bu bütçenin sadece acil durumlar için olduğunu unutmayın. Bacağınızı mı kırdınız? O zaman kullanın. Daha iyi bir cep telefonu mu almak istiyorsunuz? Bu paraya sakın dokunmayın! Bu fikrinizden hemen vazgeçin.

5.Mücadelenizin sonuçlarını almaya başladığınızda, kendinizi ödüllendirmeyin. Kredi kartı borç bakiyenizin iyice azaldığını görmeye başladığınızda, dışarıda yemek yemek veya yeni bir iPhone almak için içinizde istek uyanabilir. Sakın yapmayın; birkaç kaçamak harcama yaptığınızda, bu sizi başladığınız yere geri döndürür. Borcunuzu sıfırlama amacınızı asla aklınızdan çıkarmayın. Kendinizi ödüllendirmek istiyorsanız, bunu bir arkadaşınızın evinde film seyrederek ya da çok sevdiğiniz çikolatalı tatlıyı yapıp hepsini yiyerek çok daha ucuz yollarla yapabilirsiniz.

6.Son çareymiş gibi kredi kartlarınızı kullanmaktan vazgeçin. Gerekirse onları gizli bir çekmeceye kilitleyin. Veya tüm kartlarınızı alıp makasla keserek bir daha asla kullanmamayı garantileyebilirsiniz.

Kartlarınızı kullanmadığınızda, gerçekten kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Ve sahip olduğunuz her şeyin parasını önceden ödemiş olmanın rahatlığını yaşayacaksınız.

Kredi kartı borcumu kapatmak istiyorum, nasıl ödeyebilirim ” diyenlere özel yazılar kaleme almaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir