Küçük İşletmeler İçin Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Küçük işinizi büyütmek istiyorsanız veya yeni bir iş kurmak istiyorsanız, emeklerinizi finanse etmeye yardımcı olacak bir yatırımcı ihtiyacı duyabilirsiniz. Az miktarda bir kredi çekmek iyi bir başlangıç olsa da, hem belli bir ödeme planı dâhilinde faiziyle birlikte geri ödeme yapmanıza gerek olmayacağı için hem de daha fazla finansal kaynağa ulaşma imkânı olduğu için yatırımcı aramak daha mantıklı bir yoldur. Ama bu, yatırımcınız size karşılıksız olarak tüm kaynaklarını sunacak demek değildir ve bazı yatırımcılarla çalışabilmek için işinizin kontrolünün bir kısmından feragat etmeniz gerekebilir.

 

Yatırımcı bulmanın yolları

1. Arayışa geçmeden önce, potansiyel yatırımcılarınıza sunmak üzere detaylı bir iş planı hazırlayın. Yatırımcılarınız, finansal istikrarın yanı sıra, işinizde ne kadar dikkatli olduğunuzu ve hedeflerinizin ne kadar gerçekçi olduğunu da görmek ister. İş planınız, yaptığınız ya da yapacağınız işi, şirketinizin tanımını; şimdi ve gelecekte pazara ne kadar uygun olduğunu tüm detaylarıyla sunmalıdır.

Ek olarak, iş planının yanında ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu ve ne zaman geri ödemeye başlayabileceğinizi içeren bir mali durum raporu da sunmalısınız.

2. Ne tür bir yatırımcı bulmak istediğinize karar verin. Örneğin, küçük ölçekli işinize belli bir amaç doğrultusunda, mesela yeni bir ekipman almak gibi; finansal destek verecek bir yatırımcı bulmak isteyebilirsiniz.

Size hisse karşılığı ortak olarak işinize para koyacak ve kazandığınız paradan hissesi oranında kâr dağıtacağınız bir öz sermaye yatırımcısı tercih edebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz her iki tip de en alışılagelmiş yatırım türüdür, ama başka şekillerde de size yatırım yapmak isteyebilecek yatırımcılar bulabilirsiniz. Ne tür bir yatırımcı aradığınızı ifade edebilmek için, geri ödeme konusundaki müzakerenizi iş planınızda belirtin.

3. İşinize ilgi duyabilecek yatırımcıları tespit etmek için iş kolunuzdaki diğer kişilerle iletişim içinde olun. Bildiğiniz küçük işletme sahipleri başlangıç için iyi olur, sektörünüzün profesyonel ve ticari birleşimleriyle iletişime geçmek ise ilgili yatırımcılarla buluşabilmeniz için daha büyük bir şans yakalamanıza yardımcı olur.

4. Finansman sağlama ile alakalı web sitelerine kayıt olun, böylece yatırımcılar sizi bulabilir. Bu siteler göreceli olarak yeni fenomenlerdir ve yapıları farklı farklıdır. Aralarında en iyi olanları, finansal destek taleplerini alırlar ve yatırım hedefleri birbiriyle örtüşenleri bir araya getirerek yatırımcıların iş sahipleriyle iletişime geçmelerine olanak sağlarlar.

5. Güçlü bir girişimcilik programını içeren raporunuzla, genel olarak yatırımcılarla bağlantıları olduğu için, üniversiteleri arayın ya da ziyaretlerine gidin. İlgili bölümün yetkilisi ya da fakülte başkanıyla, size sunabilecekleri kaynaklar hakkında görüşme yapın.

6. Risk sermayesi firmalarını araştırın. Yaptığınız işte başarıya ulaştığınızı ispat edebiliyorsanız ve yeni bir iş kurma veya mevcut işinizi daha fazla kâr elde edecek başka bir işe dönüştürme fikrine sahipseniz, bu iyi bir seçenek olabilir.

Bu firmaların birkaçı, on yıldan daha kısa süre içinde yüzde 3 ila 10 arası getiri elde edilecek yatırımlar aramaktadırlar. Sıklıkla, halka arzda hisse senetleri değer kazanan veya büyük ölçekli kuruluşlar için satın alınmaya değer bulunan küçük işletmelerle ilgilenirler.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir