Küçük ölçekli bir işletme nasıl kapatılır?

İşler kötüye giderse ve tek seçenek kapıları kapatmak olursa bunu doğru bir şekilde yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Küçük ölçekli işletmenizi kapatmanız gerektiğinde atmanız gereken belirli adımlar olacaktır. Gerekli olan bir adımı atlamanız sizi negatif etkileyebilir ve mali durumunuzu tehlikeye atabilir.

 

Adımlar

1 – İşletmeniz anonim şirket, adi şirket veya limitet şirketse müşterek maliklerle görüşün ve çözüm üzerinde ortak bir karar verin

Toplantıyı yazılı sözleşme olarak belgelendirmeyi unutmayın.

2 – İşletmenin kapatılması durumunda çalışanların haklarının korunmasıyla alakalı neler yapılması gerektiğini öğrenmek için avukatınıza danışın

Çalışanların önceden bilgilendirilmesi gerekebilir. Bu nedenle bu duyuruyu yaparken haklarınız dahilinde hareket ettiğinizden emin olmanız gerekir.

3 – İşletmeyi kapatırken çalışanlarınıza nedenlerinizi anlatın

Başka bir iş bulmaları için yeterli zamanları olduğunu anlatın. Kişisel detaylar vermeden nedenleriniz konusunda dürüst olun. Nezaketi ve saygıyı hak etseler de gizli bilgileri bilmelerine gerek yoktur. Size ve işletmenize verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür edin. Çalışanlarınıza tavsiye mektubu yazmayı teklif edebilirsiniz. Son iş günlerinde veya çok geçmeden son maaş çeklerini kesin. Kullanılmayan izin veya sigorta primleriyle ilgili yapmanız gerekenleri öğrenin.

4 – Müşterilerinize kapatma kararınızla ilgili bilgi verin

Son birkaç siparişi halledebilecekseniz bunu söyleyin. Sadakatlarından dolayı teşekkür etmek için her birine kişisel not gönderin.

5 – Profesyonel destek ve problemlerin çözülmesiyle ilgili tavsiyeler almak için bir avukat, vergi uzmanı veya muhasebeci bulun

Öncelikli olarak yasaların ve yönetmeliklerin gerekliliklerini doğru bir şekilde yerine getirdiğinizden emin olmanız gerekir. Her şeyi düzenli bir şekilde yaptığınızdan emin olmak için yanınızda konusunda uzman birinin olması gerekir.

6 – Feshetme formalarını doldurmanız gerekirse avukatınızdan yardım isteyin

İşletmenizi feshetmek için gerekli olan bütün belgeleri doldurun. Bu sayede vergilerle ve dosyalarla daha fazla uğraşmanıza gerek kalmaz.

7 – İşletmeyle alakalı bütün izinleri, kayıtları, ruhsatları ve lisansları iptal ettiğinizden emin olun

8 – Vergi dairesi ile temas kurarak bütün vergi gereksinimleri yerine getirdiğinizden ve vergi kayıtlarınızı iptal ettiğinizden emin olun

Kayıt başvurularının kopyalarını saklayın.

9 – Satıcı ve tedarikçi hesaplarını kapatın ve işletmenizle alakalı bütün ödenmemiş borçları çözün

Üzerinde çalıştığınız bütün güncel işleri tamamlamak için ihtiyaç duyacağınız malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun. Yakın zamanda yeni bir işletme kurmayı planlıyorsanız itibarınızı korumak için bütün borçlarınızı kapatmanız gerekir. Bütün banka hesaplarınızı, kredi kartlarınızı ve diğer ödenmemiş borçlarınızı kapatın.

İpuçları

En az yedi yıllık olan bütün iş defterlerini ve kayıtlarını saklayarak kendinizi ve isminizi koruma altına alın. Buna çalışan kayıtlarından vergi dosyalarına kadar her şey dahildir. Güvende olmak üzülmekten daha iyidir.

Satışlar aracılığıyla ürünlerinizi ve demirbaşlarınızı tasfiye edin. Ödenmemiş borçlarınız olduğu için ürünlerinizi ve demirbaşlarınızı paraya çevirmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir