Lego’nun Hikayesi: Eğlenceli Oyunların 80 Yıldır Değişmeyen Adresi

Benim gibi pek çok kişinin LEGO’larla oynarken oturup da bu çok sevdiğimiz oyuncakların tarihini düşünmediğine eminim. 2012 yılında Danimarka şirketi 80. yıl dönümünü kutladı ve bu vesileyle tarihini anlatan bir animasyon yayınladı. LEGO Group şirketinin etkileyici bir başarı hikayesi var: Her şey 1932 yılında Ole Kirk Christiansen’in Danimarka’nın Billund şehrinde ahşap oyuncak şirketi kurmasıyla başladı. Christiansen, “Sadece en iyisi yeterli olabilir.” sözüyle yola çıkmıştı. Bu, şirkette değişmeden kalan tek şey oldu. Şirket, 1932 yılında küçük bir atölye iken dünyanın en büyük oyuncak materyali üreticisi haline geldi. Günümüzde 130’dan fazla ülkede ürünleri satılan şirketin yaklaşık 10. 000 çalışanı var. “LEGO” kelimesi Danca’da “leg” ve “godt” kelimelerinde oluşuyor ve “iyi oyna” anlamına geliyor.

LEGO Group şirketi kurulduktan neredeyse on beş yıl sonra başarı elde etmeye başladı çünkü o zamanlar Ole Kirk Christiansen plastiğin oyuncak yapımı için en ideal materyal olduğunu fark etmişti. 1940’ların sonunda ilk legolar piyasaya çıktı, tasarımlarıysa bugün hala aynı. 1958 yılında Christiansen, legoları bugün hepimizin bildiği sistemle üretmeya başladı ve günümüzde de 3120 farklı lego bu şekilde üretiliyor.

Legoları istediğiniz kadar farklı şekilde birleştirebilirsiniz. Örneğin; 2×4’lük aynı renkteki altı lego, 915 milyon farklı şekilde birleştirilebilir. Yani burada hayal gücü sınır tanımıyor.

17 dakikalik kısa animasyonu Ole Kirk Christiansen’in torunu Kjeld seslendiriyor. Animasyonda LEGO’nun nasıl ortaya çıktığı ve 80 yıllık tarihi 17 dakikaya sığdıırlsa da videoyu takip etmesi oldukça kolay. Sizi içine çeken bu animasyonda Christiansen ailesinin başarılı bir şirket kurabilmesi için yıllar için deneme yanılma yoluyla nasıl ayakta kaldığı basitçe analatılıyor.

Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir