” Maaş Beklentiniz Nedir? ” Sorusuna Verilecek Cevaplar

İş görüşmeniz ne kadar iyi gidiyor olursa olsun her zaman sizi şaşırtacak bir soru olacaktır. Ortalama olarak ne kadar bir maaş beklentiniz var?  Bu yeterince açık bir soru olmasına rağmen, sorunun cevabı fazlasıyla karmaşık.

Unutmayın, bu soruyu cevaplarken hedefiniz her zaman yüksekler olmalı, peki ya ortalama maaş miktarının üzerinde bir beklentiniz olduğunu söylerseniz? Diğer bir yandan, eğer söylediğiniz ortalama maaş miktarı çok düşükse daha sonra yine sizin canınız sıkılacak ve mutlu olmayacaksınız. Daha da kötüsü, başvurduğunuz o pozisyonda çalışmadan ne kadar maaş istemelisiniz bilemezsiniz.

Bu soru için tam anlamıyla doğru bir cevap yok fakat en olur cevabı nasıl verebiliriz bir bakalım:

Bu soruyu cevaplamaktan daha da zor birşey varsa o da cevaplamamak – özellikle de elektronik iş başvurularında. Soruyu boş bırakıp başvuru formunun bir sonraki sayfasına geçmek istersiniz ama orada cevap için boş bırakılmış alana bir sayı girmediğiniz için bir sonraki sayfa açılmaz. İşte böyle durumlarda kesin sayılar çok önem kazanıyor.

Eğer bir iş mülakatındaysanız böyle bir soru size sorulduğunda “Maaş beklentim deneyimlerim ve donanımlarım ile paralel.” ya da “Eğer burada çalışmam benim ve sizin için iyi olacaksa eminim ki maaş konusunda anlaşabiliriz.” gibi ucu açık cevaplar vererek soruyu geçiştirebilirsiniz. Fakat mülakatı yapan kişi bu soruyu sorarken sizden aslında kesin bir miktar vermenizi bekliyor olacak. Bu nedenle kafanızda ortalama bir miktar belirlemiş olmanız çok önemli.

Bu da demek oluyor ki her bir iş görüşmesi için -bu telefonda yapılan bir iş görüşmesi olsa dahi- kendinizi bu soru için hazırlamış olmalısınız. Fakat bu soruya hazırlıksız yakalandıysanız ve aklınızda ortalama olarak bir miktar yoksa olağandan daha az bir miktar söylemenizde fayda var.

Bazı ülkelerde iş verenlerin mülakat sırasında adaya önceki işlerinde ne kadar maaş aldıklarını sormaları yasal olarak yasaklanmış olsa da hala çoğu yerde bu soru mülakatlarda sorulmaya devam ediyor.

  • Maaş Beklentinizi Nasıl Belirlemek. Başvurduğunuz işe alınmayı ne kadar çok istediğinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak karşı tarafa ortalama bir miktar söylemeniz mümkün. Eğer ki son çalıştığınız şirket piyasada düşük maaş veren bir şirket olarak bilinmiyorsa karşı tarafa önceki işinizden aldığınız maaşın piyasa ortalamasında bir maaş olduğunu söyleyebilirsiniz. Eğer daha önce çalışmış olduğunuz pozisyonlardan daha farklı bir pozisyon için başvuruda bulunuyorsanız biraz araştırma yapmak faydalı olabilir. Fakat kabul edilebilir, yaşamınızı uygun koşullarda idame ettirebileceğiniz bir miktarda bir beklentiniz olduğunu söylemekten çekinmeyin.
  • Hangi Pozisyon İçin Ortalama Maaşın Ne Kadar Olduğunu Araştırmak. İnternette her bir iş pozisyonu için ortalama maaş oranları veya tahminleri paylaşan siteler mevcut. Salary.com, Payscale.com ve Indeed.com gibi siteler karşılaştırılabilir veriler sunuyor ancak eğer fazla zamanınız varsa internette daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bu araştırmaları yaparken belirli bir iş kolu için araştırma yapmak yerine o iş kolu altındaki iş pozisyonlarının ortalama maaşlarının neler olduğunu özel olarak araştırarak pozisyonlar arası maaşlardaki farklılıkları görebilirsiniz. Fakat yukarıda bahsettiğim siteler gibi ortalama maaş oranlarını gösteren sitelerin bir sorunu var, o da şirketten şirkete pozisyon adlarının ve tanımlarının değişiyor olması. Bu yüzden iş tanımına bakıp bir karşılaştırma yaparak ortalama miktarlar belirlemeniz daha güzel olabilir. Ama bütün bunları yaparken çok önemli bir detayı unutmayın; maaşlar şehirden şehire değişiklik gösteriyor. Örneğin bir bilgisayar mühendisi olduğunuzu varsayarsak İstanbul ve Ankara’da bir şirkette çalıştığınızda alacağınız maaşla Balıkesir’de bir şirkette çalışarak alacağınız maaş aynı olmayacaktır.

Bütün bunları yaptınız ama unutmayın, iş vereninizi yüksek maaş beklentisiyle korkutmayın. Ama korkutmamak içinde çok düşük bir maaş beklentiniz olduğunu söylemeyin. Eğer maaş sizin için uygun değilse, o iş size göre değildir.


“Maaş Beklentiniz Nedir?” Sorusuna Örnek Cevaplar:

  • İstanbul’da bu pozisyon için ortalama olarak X TL ile Z TL aralığında maaş verildiğini düşünüyorum. Benim de deneyimlerimle bağlantılı olarak ortalama beklentim Y TL ve Z Tl arasında.
  • Deneyim geçmişimi dikkate alarak ona uygun bir maaş almayı arzu ediyorum.
  • Yaptığım araştırmalara göre bu pozisyonda başlangıç olarak X TL ile Z TL arasında bir maaş benim için uygun olacaktır.
  • Maaş beklentisi konusunda esneğim ancak bu alanda yeterli deneyime sahip olduğumu göz önünde bulundurursak X TL ile Z TL arasında bir maaş beklentim var.


İlginizi çekebilir

Maaş Pazarlığı Yaparken Bilmeniz Gereken 33 İpucu

En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir