En Çok Sorulan Banka Mülakat Soruları ve Cevapları

Bankalara mülakat için gittiğinizde sizin teknik deneyiminizin ve becerilerinizin yanı sıra bankacılık sektörüyle ilişkili gördükleri temel iş yeterliklerini de sınayacaklardır.

Banka mülakatları zorlayıcı olabilir, bunun için kendinize güvenmeniz ve kendinizi rahat hissetmeniz yararınıza olacaktır.

Mülakata gittiğinizde başarılı olabilmek için sizin için sıraladığımızn sık sorulan sorular üzerinde çalışabilir ve cevaplarınızı önceden hazırlayarak mülakata 1 – 0 önde başlayabilirsiniz.


Banka Mülakat Soruları ve Cevapları

1. Sizi neden işe almalıyız?

Kariyerinizdeki belli bir deneyime ve eğitime odaklanın.

Bu pozisyon için aranan özellikleri ve hem pozisyona hem de bankaya neler katabileceğinizi vurgulayın. Şu nitelliklere odaklanabilirsiniz:

 • doğruluk
 • müşteriye önem vermek
 • bilgisayar becerileri
 • matematiksel beceri
 • iletişim becerileri

Bu nitelikleri taşıdığınızı onlara göstermelisiniz.

İş tanımında tecrübeniz olmadığı noktalar varsa sahip olduğunuz becerilerin bu görevleri yerine getirirken işinize nasıl yarayacağını anlatın.

 • Örneğin, baskı altındayken sakin kalabilme ve müşterilerinizin sorunlarıyla uğraşırken onlarla açık bir şekilde iletişim kurabilme becerilerinizi örnek verebilirsiniz.
 • Bağlılık, gizliliği, sadakat gibi nitelikleri vurgulayın.
 • Teknik donanımınızdan ve bankanın sunduğu hizmetlerden haberdar olduğunuzdan bahsedin.

Sizden bir beceri ya da yeteneği nasıl sergilediğinize örnek vermenizi isteyen bu tür mülakat sorularına davranış temelli mülakat soruları deniyor.

Bu tür sorular, yeterliklerinizin bankada çalışıp çalışmamaya uygun olup olmadığınızı ölçer. Davranış temelli mülakat soruları ve cevapları kılavuzu bu tür sorulara karşı önceden hazırlıklı olmanızı sağlayacak.

Mutlaka okuyun: “Neden Sizi İşe Almalıyız? ” Sorusuna Verilecek Cevaplar


2. Kızgın bir müşteriyle ilgilenmek zorunda kaldığınız bir durumdan bahsedin.

Müşteri hizmetleri becerileri bankada çalışacak herhangi bir kişi için olmazsa olmazdır. Bulundurmanız gereken nitelikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • dinleme becerileri
 • müşterinin ihtiyaçlarını belirleyebilme yeteneği
 • müşteriye sabır ve empatiyle yaklaşabilme yeteneği

Müşterilerin beklentilerini karşılamaya ve müşteri memnuniyetinin sorumluluğunu almaya çalışarak müşterilerle olumlu bir ilişki kurabildiğinizi gösterin.

Müşteri hizmetleriyle ilgili mülakatlarda sorulan sorulara bakabilir ve müşteri hizmetleri odaklı herhangi bir mülakat sorusu için önceden hazırlanabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerinde ne kadar iyi olduklarını görebilmek için genellikle adaylara iyi bir müşteri hizmetinden ne anladığını anlatmaları istenir.

Mutlaka okuyun: Kaba Müşterilerle Nasıl Başa Çıkılır?


3. İşinizi doğru şekilde yapmak için takdir yetkinizi ve nezaketinizi kullanmak zorunda kaldığınız bir durumdan bahsedin.

Bankada çalışacaksanız genellikle müşterilerinize diplomatik davranmanız ve nezaket göstermeniz beklenir. Müşterinize karşı takdir yetinizi kullanmak zorunda kaldığınız zorlu bir andan bahsedin.

İşin içinden çıkabilmek için duyarlılığınızı ve iletişim becerilerinizi nasıl kullandığınızdan bahsedin.


4. Yaptığınız işin doğruluğunu nasıl kontrol ediyorsunuz?

Ayrıntılara ve doğruluğa ne kadar önem verdiğinizi sorarken mülakatı yapan kişi görevlerinizi her ayrıntıya önem vererek doğru ve dikkatli bir şekilde yerine getirip getiremeyeceğinizi ölçmek ister.

Doğruluğu nasıl ölçtüğünüze ve bir hata bulduğunuzda ne yaptığınıza ilişkin örnekler verin.5. Kafası karışmış bir müşteriye bir durumu ya da işlemi açıklamaya çalıştığınız bir andan bahsedin. Böyle bir durumla nasıl başa çıktınız?

Bankacılık çeşit çeşit insanla uğraşmak demektir. Müşteriyi sakinleştirme ve durumun içinden çıkabilme yetisi çok önemli bir beceridir.

Verdiğiniz örnek, müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için iletişim tarzınızı nasıl değiştirdiğinizi göstermeli.

Mutlaka okuyun: Müşterilerle Etkili İletişim Kurma Yöntemleri


6. İşle ilgili çatışan sorumluluklarınızdan dolayı stres altında olduğunuz bir anda nasıl tepki verdiniz?

Bankacılık sektöründe çalışan kişilerin taşıması gereken en önemli niteliklerinden birisi baskı altında sakin kalabilme yetisidir. Stres altındayken çalışabilme becerisini ve doğru başa çıkma tekniklerini onlara gösterebilmelisiniz.

Öncelik verme, planlama, program hazırlama ve gerektiğinde yardım isteme gibi taleplere nasıl karşılık verdiğinizi anlatın.

Mutlaka okuyun: “Baskı ve Stres ile Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?” Sorusuna Verilecek Cevaplar


7. Çalışma arkadaşınızın doğru olduğunu düşünmediğiniz bir şey yaparken gördüğünüz bir andan bahsedin. Nasıl tepki verdiniz?

Dürüstlük ve doğruluk banka çalışanları için olmazsa olmazdır. Hemen eyleme geççeye ve sorunla başa çıkabilmek için yararlanabileceğiniz yöntemlere odaklanın. Şirket politikalarına ve yönergelerine bağlı kalmaya istekli olduğunuzu kanıtlayın.

Burada aynı zamanda muhakeme gücünüz de sorgulanır, o yüzden eyleme geçme sebebinizi de açıklayın.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Dürüstlük ve İçtenliğin Önemi


8. Geçtiğimiz son dört ayda kaç tane kaç gün işe gelmediniz?

Banka mülakatları aynı zamanda sizin güvenilirliğinizi de test edecektir. Bu konuda her zaman dürüst olun, yalan söylerseniz referans kontrolü sırasında yalanınız ortaya çıkabilir.

Güvenilirliğe, dakikliğe ve gerektiğinde mesaiye çalışma isteğinize odaklanın.


9.En güçlü yönleriniz nelerdir?

Bunun gibi banka mülakat soruları bankacılık sektörünün gerektirdiği nitelikleri taşıyıp taşımadığınızı ölçmek için sorulur. Bu sorulara cevap verirken teknik becerilere odaklanın:

 • matematik
 • bilgisayar
 • ürün ve hizmet bilgisi

Doğruluk, müşteri hizmeti, muhakeme gücü, dürüstlük, güvenilirlik ve stresle başa çıkabilme gibi temel becerilere odaklanın.

Bu niteliklere ilişkin güçlü yanlarınızı öne çıkarın.

Mutlaka okuyun: “En Güçlü Yönleriniz Nelerdir?” Sorusuna Verilecek Cevaplar


10.Bu bankaya başvurmaya neden karar verdiniz?

Bu soru kendinizi kanıtlamak için bir fırsat. Mülakata gelmeden dersinize çalışın ve bankayla ilgili araştırmanızı yapın. Bu bankanın sizin için en doğru yer olmasının üç- dört nedenini sıralayın.

Mutlaka okuyun: “Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?” Sorusuna Verilecek Cevaplar


Banka Mülakatında Sizin Sorabileceğiniz Sorular

Mülakatı yapan kişiye sormak için önceden soru hazırlamanız oldukça önemlidir. “Soracak bir şeyiniz var mı?” sorusuyla kaşı karşıya kalabilirsiniz. Bankacılık sektörü güven duygusu üzerine kuruludur. Özgeçmişinizde kafaları karıştıracak bir noktayla karşılaşılması durumunda mülakatta birçok soruyla karşılaşırsınız.


İlginizi çekebilir

En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları

Banka Mülakatında Ne Giyilir?

Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir