Mağaza Açılışı Nasıl Yapılır?

Küçük bir planlama ile yeni mağazanızın açılışını müşterileri çekebilecek büyük bir açılışa dönüştürebilirsiniz.

Aylardır mağazanın ilk gün açılışı için önemli bir para ve zaman yatırımı yaptınız.  Pazarlama açısından bakıldığında işin henüz başında yer alıyorsunuz.

İlk 15 ila 30 gün boyunca yeni dükkan için sadık bir müşteri tabanı oluşturmayı sağlamak için elinizden geleni yapmalısınız. Büyük açılış planınız herhangi bir reklam ve tanıtım stratejisini içerebilir. Bu anı inanılmaz bir olay haline çevirin!

 

İşte size düşünmek için bazı fikirler:

1- Bazı dışsal “işaretleri” bir araya getirin ki, gelip geçenler orada bir şeyler olduğunu anlasın. Şu tür reklam ürünlerini düşünün: otopark girişinizde reklam panoları, balonlar, ışıldaklar, flamalar, yön tahtaları vb.

2- İl veya ilçe yetkilileri ya da diğer önemli iş adamlarını davet ettğiniz kurdele kesme töreni düzenleyin.

3- Bir sokak partisi veya mahalle festivali düzenleyin. Bir DJ tutabilirsiniz veya yeterli bütçeniz varsa tüm bu işlemleri anahtar teslim yapabilecek bir organizatör ile anlaşın.

4- Uzak yerlerden müşteri çekmek için radyo reklamı verin. Böylece müşteri potansiyelinizi kendi bölgeniz dışındaki yerlere kadar genişletebilirsiniz.

5- Daha fazlasını da yapabilirsiniz. Yerel yayın yapan televizyon kanalıyla bir röportaj gerçekleştirmeniz de mümkün. Eğer piyasanızda daha önce böyle bir şey görmediyseniz diğer piyasaları araştırın ve yerel temsilcilerle görüşün.

6- Çocuklar için yüz boyama etkinliği sunun. Aileler bu aktiviteye bayılırlar çünkü çocukları toplum içinde 30 saniyeden fazla oturtma imkanı her zaman ele geçmez.

7- Açılışınızın kaydını yapmak üzere bir fotoğrafçı tutun. Eğer fotoğrafları gelecekteki pazarlama yöntemlerinde kullanacaksanız bültenlerin imzalı olduğundan emin olun.

8- Büyük açılışınızda boy göstermeleri için yerel sanatçıları veya sporcuları davet edin (veya tutun). İmza günü büyük bir cazibe toplayabilir ve mağazanızın ziyaret edilmesini sağlayabilir.

9- Müşterilerinize ücretsiz ikramlarda bulunun. Yiyeceği kendiniz sağlayabileceğiniz gibi bir üretici ile anlaşıp onların ürünlerini sunabilirsiniz. Eğer yiyecek zaten markanızın bir parçası ise seçme ürünleri tercih ediniz.

10- Müşterileriniz için ilk güne özel ücretsiz giriş ödülleri sunabilirsiniz (ilk 50,100,250 vb.). Bunun dışında t-shirt, sonraki alışveriş için indirim fişi hediye etme, müşteri kartı vb. promosyonlar da yapabilirsiniz.

11- Müşteri trafiğini artırmak için piyango çekilişi veya eşantiyon dağıtımı yapabilirsiniz. Ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur. Yerel bir satıcı ile anlaşıp bir araba hediye edebilirsiniz. Veya ücretsiz tatil paketi de açılış gününüzü bir hayli kalabalıklaştırabilir.

Bunlar size yol gösterebilecek sadece birkaç fikir. En son karar size ait tabii. İşletmenizin büyüklüğü, iş türü ve marka özelliğine göre bir seçim yapabilirsiniz.

Seçtiğiniz aktivite türü ne olursa olsun unutmayın ki bunların her biri ve hepsi işletmenizin tanıtımı için gerekli. Büyük açılış gününü tanımlamak gerekirse, kesinlikle bütün parçalarının toplamından büyüktür. Ancak, bu parçaların her biri mağazaya daha fazla müşteri getirmek için iyi bir pazarlama potansiyeline sahiptir.

 

İlginizi çekebilir

Müşterileri Çekme ve Elde Tutma Yolları
İşletmenizi Büyütmenin Yolları
Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir