Makyaj Sanatçısı Olmak

Yaptığınız dumanlı göz makyajına herkes gıptayla mı bakıyor?  Hangi renk rujun hangi ten rengine daha iyi gideceğini söyleyebiliyor musunuz? Estetik gözünüz varsa ve bu yeteneğinizi ve yaratıcılığınızı başka insanları güzelleştirmek için kullanmayı arzuluyorsanız makyaj sanatçısı olmak sizin için doğru bir kariyer yolu olacaktır.

Makyaj sanatçısı olmakla ilgili adımları merak ediyorsanız lütfen makaleyi okumaya devam edin.

 

Becerilerinizi geliştirin

1 – Becerilerinizi geliştirin. Hem kendinize hem de arkadaşlarınıza makyaj yapmanız tekniğinizi geliştirmenizi ve sanatınızı mükemmelleştirmenizi sağlayacaktır. Unutmayın kendinize yaptığınız makyaj sonucunda süper star gibi görünseniz bile başkalarına makyaj yapmak farklı kas becerileri ve koordinasyon gerektir.

 • Farklı ten renklerine, farklı yüz tiplerine, farklı göz renklerine ve farklı yaş gruplarına makyaj yaparak pratik yapın. Açık, orta, buğday ve esmer tenli insanlar bulun. Beceri kapsamınızı geliştirmeniz farklı özelliklere sahip müşterilerle daha rahat çalışmanıza yardımcı olacaktır.
 • Farklı makyaj markalarını deneyin. Makyaj artistlerinin çoğu belli markaları kullanır çünkü hazır ürünlerin kalitesi markalara göre değişmektedir. Ayrıca likit ve toz fondötenler gibi farklı dokuları denemeniz ve farklı cilt tipleri için hangi ürünlerin kullanılması gerektiğini öğrenmeniz gerekir.
 • Farklı fırçaları, makyaj çubuklarını ve diğer araçları kullanmayı deneyin. Makyaj fırçalarının farklı şekilleri, boyları ve dokuları vardır.

2 – Kendinizi farklı görünüşlere alıştırın. Dergiler okuyun, moda bloglarını inceleyin, filmler izleyin, oyunlara gidin ve yüz makyajıyla ilgili trendleri ve stilleri takip edin. Müşterilerin istediği makyaj uygulamalarını yapabilmeniz ve güncel makyaj trendlerini bilmeniz çok önemlidir.

 • Gece ve gündüz makyajı arasındaki farklı öğrenin. Aşağıdaki maddeleri aklınızda tutun:
 • Genelde gündüz makyajının minimal olması gerekir. Dudaklar da pembe tonlarında ruj olmalıdır. Göz makyajı göze çarpmamalıdır. Sadece maskara ve nötr bir gölge yapılmalıdır.
 • Gece makyajı daha dikkat çekici olur. Gözler veya dudaklar ( ancak ikisi birden değil ) ve elmacık kemikleri çarpıcı olmalıdır.
 • Zamansız görüntülerden biri de az veya sıfır makyajla kırmızı ruj sürmektir. Hangi kırmızı tonunun hangi ten renginde daha iyi görüneceğini öğrenin. Örneğin koyu tenliler şarap rengi dudaklarla daha iyi görünürken açık tenliler turuncu tonlarıyla iyi görünür.
 • Müşteriler bazen ödül törenlerindeki veya dergilerdeki ünlüler gibi görünmek ister. Müşterilerin isteklerini hayata geçirebilmek için makyaj sanatı terminolojisini öğrenmeniz gerekir.

 

Eğitim alın ve deneyim kazanın

1 – Güzellik okuluna kayıt yaptırın. Makyaj stantlarında çalışanların birçoğunun eğitimi olmasa da zamanınız ve paranız varsa bu işe yıllarını vermiş insanlardan makyaj tekniklerini öğrenmeniz size avantaj sağlayacaktır.

 • Müfredat programı okullara göre farklılık gösterecektir ancak genellikle gelin makyajı gibi temel beceriler ve özel efekt makyajı gibi daha uzmanlık gerektiren beceriler öğretilir. Unutmayın ki bu kursların ciddi faydası olsa da pratik, tecrübe ve doğal yeteneğin yerini hiç bir şey tutamaz.
 • Lisanslı güzellik uzmanı olmanız rakipleriniz karşısında avantajlı konuma geçmenizi sağlayacaktır.
 • Hangi makyaj alanında çalışmak istediğinize karar verin.

2 – Kozmetik stantlarında iş bulun. Güzellik mağazalarına ve departmanlı mağazalara iş başvurusu yapın. Bu sayede farklı ciltleri, stilleri ve beklentileri olan yüzlerce insan üzerinde pratik yapma fırsatı yakalarsınız. Daha da iyisi becerilerinizi geliştirmeniz karşılığında para kazanırsınız.

 • Güzellik mağazaları ve departmanlı mağazalarda çalışmanız hem satış deneyimi kazanmanıza hem de makyaj hizmetleri vermenize yardımcı olur.
 • Güzellik salonlarındaki ve spalardaki pozisyonlar için daha fazla deneyim gerekir. Ancak yine de bu yerlerle ilgileniyorsanız müracaat etmekte tereddüt etmeyin.
 • İş bulmakta zorlanıyorsanız stajyer olmayı deneyin. Favoriniz olan spaya ve güzellik salonuna giderek stajyerlik veya çıraklık programlarının olup olmadığını sorun.

 

Kariyerinizi şekillendirin

1 – Sektöre karar verin. Film ve televizyon starlarıyla mı yoksa modeller ve müzisyenlerle mi çalışmak istiyorsunuz? Gelin ve özel etkinlik makyajları yapacağınız bir iş mi kurmayı planlıyorsunuz? Kendiniz için doğru olan yola karar verdikten sonra markanızı yaratın ve herkesin markanızdan haberdar olmasını sağlayın.

 • Moda, tiyatro, özel efektler, düğün ve airbrush tekniği ile yapılan vücut makyajı faaliyette bulunabileceğiniz alanlardan bazılarıdır.
 • Seçtiğiniz alandaki makyaj sanatçıları ve stilistlerle temas kurun. İlk adımı atmak için giriş düzeyi işleri ve stajyerlik programlarını araştırın.
 • İşbirlikleri yapın. Müzik videoları yapan bir arkadaşınıza makyaj sanatçısı olarak sizinle çalışmasını teklif edin veya iş arkadaşınızın gelin makyajını siz yapın. Bu sayede hem becerilerinizi geliştirmiş olursunuz hem de isim yapmaya başlarsınız.

2 – Portfolyo hazırlayın. Portfolyonuz yeteneklerinizi sergileme aracınız olacaktır. Portfolyunuzda en iyi işlerinizin fotoğrafları yer almalıdır.

 • Portolyonuzu hazırlamak için yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf makinesine yatırım yapın veya profesyonel bir fotoğrafçı ile anlaşın.
 • Hünerlerinizi göstermek için modellere ihtiyacınız olacaktır. Modellerin profesyonel olmasına gerek yoktur. Makyaj yaptırmaktan hoşlanan ve yüzü tarzınızla uyumlu olacak bir model bulmanız yeterli olacaktır.
 • Basılı portfolyo haricinde online portfolyo ( örneğin blog veya internet sitesi ) da hazırlayabilirsiniz. Online portfolyonun avantajı daha geniş bir kitleye ulaşması ve çeşitli sosyal medya platformlarında tanıtılabilmesidir.
 • Portfolyonuz ister basılı ister online olsun yarattığınız markayı yansıtmalıdır. Müşterileri etkileyecek en yaratıcı işlerinizi kapsamalıdır.

3 – Kendinizi pazarlayın. İster belli bir firmada tam zamanlı çalışmak, ister freelance çalışmak isterseniz de proje bazlı çalışmak isteyin fısıltıların yayılması için kendinizi pazarlamanız gerekir.

 • Portfolyonuz için daha fazla malzemeye ihtiyacınız varsa ilk etapta gönüllü olarak çalışabilirsiniz.
 • Hünerlerinizi göstermek için ağızdan ağza pazarlamayı kullanın. Ailenize ve arkadaşlarınıza düğünlerde, partilerde veya diğer etkinlikler makyaj sanatçısı olarak çalışabileceğinizi söyleyin.

 

İpuçları

Makyaj piyasası rekabetçidir. Bu nedenle ilk birkaç yıl düşük paralara çalışmanız gerekebilir. Ancak kendinizi işinize adarsanız ve yaptığınız işi severseniz eninde sonunda iyi paralar kazanırsınız.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir