Meşguliyetleri en aza indirmenin yolları

Eskiden birilerine ne yaptığını sorduğunuz zaman, genellikle “iyi” diye cevap verirlerdi. Ancak bugünlerde herkes “meşgul” diye cevap veriyor.

Görünüşe göre, meşgul olmak çoğumuzun hayatını etkileyen bir kusur.

Ancak meşgul olmak gerçekten yaşamlarımızı geliştiriyor mu? Kesinlikle hayır. İstatistiklere göre ebeveynlerin %75’i geceleri çocuklarına kitap okuyamayacak kadar meşgul. Çocuk bakıcılarına emanet edilen ve okul sonrası faaliyetlerine katılan çocukların sayısı her geçen gün artıyor. Bugünlerde insanlar tatile çıkarken bile zorlanıyorlar. Türklerin %33’ü gün boyunca aşırı stresli oluyorlar. Ve yaklaşık %50’si stres yüzünden geceleri uyuyamıyorlar. Bu bir problem. Çok meşgulüz.

Ancak bu böyle olmak zorunda değil. Meşgul olmak kaçınılmaz değildir.

Her birimiz meşgul olmamak için bilinçli adımlar atabiliriz.

 

1 – Meşgul olmanın bir tercih olduğunu anlayın

Bu bizim verdiğimiz bir karardır. Meşgul olmaya bizi kimse zorlamaz. Öncelikle ve en önemlisi daha az meşgul olmak için adım atmalısınız çünkü bu sizin elinizdedir. Bu konuda bir seçim yapmalısınız. Hareketli bir hayat yaşamak zorunda değilsiniz.

 

2 – Meşgul olmakla övünmeyi bırakın

Meşgul olmak özünde şeref nişanı değildir. Aslına bakacak olursanız, yanlış uğraşların peşinden koşmanıza neden olur ve potansiyelinizi kısıtlar. Meşgul olmamak bir sorun değildir. Tekrar edin: Meşgul olmamak bir sorun değildir.

 

3 – Dinlenme zamanlarının değerini bilin ve dinlenme zamanlarını programlayın

Birçoğumuzun meşgul olmasının nedenlerinden biri dinlenme zamanlarının değerini bilmememizdir. Ancak dinlenmek bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuz için oldukça faydalıdır. Haftanın bir gününü kendinize ve ailenize ayırın. Takviminize göre program yapın. Ve her ne pahasına olsun buna uyun.

 

4 – Önceliklerinizi yeniden değerlendirin

Hayatınızdaki önceliklere ve uğraşlara daha fazla yönelin. Bu dünyaya sunabileceğiniz en önemli değerleri yeniden gözden geçirin. Ve zamanınızı öncelikli olarak bunlara göre programlayın.

 

5 – Daha az malınız olsun

Sahip olduğumuz mallar için sandığımızdan da çok zaman ve enerji harcarız. Temiz tutmamız, düzenli olmaları ve bakımlarının yapılması gerekir. Ve ne kadar çok malımız olursa, o kadar çok zaman harcamamız gerekir. Daha az eşyanız olsun. Ve bu sayede daha çok zamanınız olsun.

 

6 – Günlük rutininizde kendinize bir alan yaratın

Öğle yemeği için zaman ayırın. Güne başlamadan önce sessiz bir şekilde oturmak için bir yer bulun. Yalnız kalın, yoga veya meditasyon yapın. Projeler arasında mola vermek için fırsat yaratın.

 

7 – “Hayır” kelimesindeki özgürlüğü bulun

Kafası birçok şeyle meşgul olan bir insan tek bir şeyi bile başaramaz. Hayır kelimesindeki asıl değeri bulun. Hayır demeyi öğrenmek en önemli şeyin peşinden gitmenize yardımcı olur.

Sizi tanımlayan şey meşguliyet olmak zorunda değildir. Sakin bir hayat yaşayarak mutlu olabilirsiniz. Bu kulağa hoş gelmiyor mu?

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir