Meyve İthalatı Yapmak

Meyve ithalatı oldukça karlı olan uluslararası bir iştir. Tüketicilerin sağlık bilincinin artmasıyla taze meyvelere olan talepte hızla yükselmiştir. Taze meyve sektörüne girmek istiyorsanız meyve ithalatçısı olabilirsiniz veya bir meyve ithalatçısı için çalışabilirsiniz. Bu işe girerken sağlam bir pazar araştırmanızın, iş deneyiminizin veya eğitiminizin olması gerekir.

Ayrıca iletişim ve kişilerarası becerilere sahip olmanız, yabancı diller ve kültürler hakkında bilgi sahibi olmanız da gerekir. Meyve ithalatı işine nasıl başlayabileceğinizi öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz.

 

Meyve İthalatı Nasıl Yapılır?

Meyve ithalatçısı olmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk şey ithalat işinin farklı yönlerini öğrenmektir. Bunu yapmanız meyve pazarını araştırmanıza ve bulunduğunuz bölgede hangi ürünlerin revaçta olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Belli bir meyveye odaklanabilir veya farklı meyve türlerini ithal edebilirsiniz.

İthal etmek istediğiniz meyve/meyveler hakkında bilgi sahibi olmanız hayati önem taşır. Nerede yetişiyor, kim yetiştiriyor, ne zaman hasat ediliyor, ne zaman almalısınız, kimden almalısınız, güncel fiyatı ne, aracı ücreti ne kadar, nakliye süreci nasıl olacak, nasıl paketlenecek ve raf ömrü ne? Meyve ithalatçısı olmak için gümrük mevzuatları, yönetmelikleri, iki ülke içinde geçerli olan gümrük tarifeleri ve ithal edilen meyvenin hedef kitlesi hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir.

İlgili ülkelerin konsolosluklarıyla ve meyve sektöründeki kişilerle temas kurmak iyi bir fikirdir. İş süresince meyve alıcıları, meyve tedarikçileri, meyve distribütörleri ve süpermarketlerin, sağlıklı gıda dükkanlarının ve diğer gıda noktalarının temsilcileriyle etkileşim halinde olmanız gerekecektir.  Meyve ithalatçıları derneklerine, forumlara ve fuarlara katılın. Ayrıca sektör dergilerine ve bültenlerine de üye olun.

İyi düşünülmüş bir iş planı hazırlamanız hayati önem taşır. Ayrıca iyi düzenlenmiş bir ofisinizin olması ve ithalat hizmetleriniz için fiyat politikası belirlemenizde gerekir. Bilgilendirici bir internet sitenizin olması ve gazetelere reklamlar vermeniz de rekabet avantajı sağlar. Olası müşterilerinize e-posta göndererek veya telefon açarak kendinizi tanıtın ve onlarla iş yapmak istediğinizi söyleyin.

Bazen ihracatçı ülkeye gitmeniz gerekebilir. Fiyat pazarlıklarına ve sözleşme detaylarına karşı hazırlıklı olmalısınız. Farklı türdeki insanlarla nasıl anlaşacağınızı bilmeniz bu noktada devreye giriyor. Yerel dile hakim olmanız tecrübeli ve profesyonel görünmenizi sağlar.

İthalat yapmak istiyorum diyen girişimcilere özel kazançlı ithal edilecek ürünleri paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir