Milyarderlerin akıl hocalarından 5 tavsiye

İnternet üzerinden girişimcilikle ilgili ipuçlarına bakarsanız sonsuza kadar okumaya devam edebilirsiniz. Ne yazık ki, karışık kalitede bilgiler ve herhangi bir şey başarmamış insanların verdiği bir sürü tavsiye vardır.

Ancak Mark Cuban ve Richard Branson önemli kişilerdir. Siz de Mark Cuban ve Richard Branson gibi akıl hocalarının tavsiyelerini kullanarak faaliyete geçme stratejisi oluşturabilirsiniz.  Bugün sizlere milyarderlere ilham veren bu iki kişinin yeni girişimcilere verdiği en önemli 5 tavsiyeyi aktaracağız.

 

1 – Fiilen bir problemi çözen bir şey yaratın

Değerli ve sürdürülebilir bir iş kurmak istiyorsanız, girişiminize problem – çözüm çerçevesinde yaklaşın. Dünyanın en başarılı şirketleri gerçek ihtiyaçları ortaya çıkarırlar ve sonuç olarak gerçek fırsatlar ve değerler yaratırlar. İnovasyon, daha önceden düşünülmemiş veya uygulanmamış yaratıcı çözümlerle problem çözme sürecidir.

 

2 – Hızlı bir şekilde başarısız olun

Pazara uyum sağlayacak doğru ürünü geliştirme teşebbüsünüz büyük ihtimalle ilk başta işe yaramayacak. Neyin işe yaramadığını ne kadar çabuk anlarsanız, işe yarayacak çözümü de o kadar çabuk bulursunuz. Bu nedenle işin sırrı hızlı bir şekilde tekrarlamak ve sıklıkla denemektir. Hedef pazar için değer katan bir şeyler yaratmak birden çok girişim ve başarısızlık gerektirir. Bu her yeni girişim için geçerlidir.

 

3 – İyi bir ekip kurun ve harika bir ürün veya hizmet bulun

Girişimcilerin birçoğu girişimlerin fikirden ibaret olduğunu düşünür. Ancak değillerdir. İlk başlarda, fikirlerin çoğu yanlış yolda ilerler ve pazara uyacak bir ürüne sahip olunmaz.

Cuban ve Branson gibi yatırımcılar ürün kadar ekibi de gözden geçirirler. Problemleri nasıl çözeceklerini bilen ve sebat eden bir ekiniz varsa doğru fikri bulana kadar beyin fırtınası yapabilirsiniz, tekrarlayabilirsiniz ve prototip oluşturabilirsiniz. Doğru ekip; tutum, akıl, sabır, tutku ve alan uzmanlığının doğru karışımıdır.

 

4 – Şirket kültürü oluşturun

Kültür şirketinizin temelidir ve kültür teoriden değil insanlardan gelir. İsterseniz siz de SWAN formülünün izinden gidebilirsiniz: Akıllı, Çalışkan, Hırslı ve Kibar. Başlangıçtan itibaren bu özelliklere sahip insanları işe alırsanız şirket kültürünüz organik olacak ve kendi kendine oluşacaktır.

 

5 – Sınırları zorlamaktan korkmayın

Hem Cuban hem de Branson dünyadaki en başarılı şirketlerin kuralları çiğneyerek ve yaygın inançları veya görüşleri takip etmeyerek miras oluşturduklarını söylüyor. Alışılmadık bir şekilde düşündüğünüz zaman, gerçek inovasyon ve başarı ortaya çıkar. Buna “paradigma kayması” veya “dönüştürme” diyebilirsiniz.  Var olan bir modeli veya geleneksel endüstriyi baş aşağı etmek istiyorsanız daha az takip edilen bir yol izleyin.

Bu ipuçlarını kullanın ancak dünyanın görmezden gelemeyeceği bir şey yaratmak istiyorsanız, başkalarına aldırış etmeden içinizden geleni yapın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir