Motosiklet Mağazası Açmak

Eğer motosikletlerden hoşlanıyorsanız ve kendi ticari girişimizi açmaya karar verdiyseniz motosiklet mağazası açmayı düşünebilirsiniz. İsterseniz basit anlamda motosiklet hizmetleri sunabilir isterseniz de tam donanımlı yetkili bir satış bayisi açabilirsiniz. Burada önemli olan motosikletlerle ilgili derinlemesine bilgi sahibi olmanız ve sattığınız veya hizmet verdiğiniz makinelerin güzelliğini takdir ettiğinizi müşterilerinize göstermektir. Pek çok durumda motosiklet işletmeleri sürekli işleyen ve çoğunlukla ağızdan ağza pazarlama yoluyla insanları etkileyen sosyal yerler haline gelirler.

 

Nasıl Açılır?

Mağazanız için yer bulun. Küçük bir dükkan açmak istiyorsanız dükkanların dizi dizi olduğu bir bölgede yer bulmanız sizin için yeterli olacaktır. Daha büyük bir mağaza açmak için kalabalık sokaklara veya kavşaklara yakın olan yerlere bakın. Otomobil satış bayilerini aksine siz mağazanızın önündeki geniş alana envanterinizin büyük kısmını koymak istemeyeceksiniz. Motosikletler dışarıda uzun süre bekledikleri takdirde değer kaybederler bu nedenle hava koşulları elverişli olduğu zamanlarda motosikletlerinizi kısa süreliğine dışarıda sergilemelisiniz.

İşletmenizin başlangıç masraflarını analiz edin. İşletmenin yeri, büyüklüğü ve türü gibi pek çok değişken bu analizi etkileyecektir. İkinci el motosiklet işletmesi veya motosiklet tamir dükkanı açmanın başlangıç masrafları birbirine benzer. Ancak birkaç markanın olduğu ve çeşitli motosiklet modellerinin olduğu bir bayilik açacaksanız başlangıç için daha fazla sermayeye ihtiyacınız olacaktır.

Kaynak sağlayın. Bankalar veya özel yatırımcılar aracılığıyla kredi alabilirsiniz.  Borç finansmanı sayesinde kredi veya bankanın müşterisine açtığı belirli bir üst sınırı olan ve birkaç defada kullanılabilen kredilerlerden almak demek borcunuz bitene kadar her ay sabit ücret ödemeniz anlamına gelir. Eğer iyi bir gelir geçmişiniz varsa ve kredi notunuz yüksekse borç finansmanı sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Bu sayede özel bir yatırımcı bulmanıza ve işletmenizi paylaşmanıza gerek kalmayacaktır. Ayrıca uzun vadede elinizde daha fazla para olur. Ancak bu sizin için uygun bir seçenek değilse fikrinizi ve bu işi başarabileceğinizi gösteren uzmanlığınızı kullanarak bir yatırımcıyı ikna edebilirsiniz. Örneğin motosiklet satışlarında ve tamirinde uzun süreli bir deneyiminiz varsa, bulunduğunuz bölgede yeni ve havalı bir marka yaratmak isteyen ilk satıcıysanız yatırımcıyı ikna etmeniz çok da zor olmayacaktır.

Bayilik alın. Eğer sadece ikinci el araçlar satmak istiyorsanız bayilik almanıza gerek yoktur. Ancak yeni motosikletler satmak istiyorsanız üreticilerle temas kurmak zorundasınız. Her üreticinin bayiliğe ilişkin farklı politikaları ve farklı istekleri vardır. İş geçmişinizi ve finansal istikrarınızı araştırırlar ve hedef pazarınızın kendilerine uygun olup olmadığını görmek isterler.

Gerekli olan ruhsatları, izinleri ve sigortaları alın. Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak motosiklet işletmesi açmak için işletme ruhsatı haricinde işletme izni de almanız gerekebilir. İlgili internet sayfalarına bakarak veya kurumlara giderek almanız gereken izinleri ve ruhsatları öğrenin.

Yeni iş kurmak isteyen girişimciler için birbirinden karlı fikirleri paylaşmaya devam edeceğiz. Herkese bol kazançlar.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir