Mumbai’deki gecekondu semtindeki esnaflar kendi reklamları için “beacon”lardan yararlanıyor

Google tarafından desteklenen proje kapsamında Asya’nın en büyük gecekondu semtlerinden birinde faaliyet gösteren küçük işletmelerin büyük şirketlerle rekabet edebilmesi için beacon teknolojisinden faydalanılıyor. Beaconlar sayesinde esnaflar çevreden geçenlerin akıllı telefonlarına uyarı gitmesini sağlayabiliyor.

Beaconlar akıllı telefonlara ya da tabletlere mesaj ya da komut göndermek için Bluetooth teknolojisinden faydalanan küçük ve ucuz donanım cihazları olarak biliniyor. Lokasyon verilerini doğru şekilde tespit edebildikleri için bu cihazlar özellikle kullanıcılara konum bazlı içerik gönderimi ile ilgili inovasyonlarda da sık sık tercih ediliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde iş modellerinin bir parçası olarak beaconlardan faydalanan bir dizi ilginç girişim şirketini tanıma fırsatı bulmuştuk. Kiralık ya da satılık herhangi bir bina ya da dairenin çevresinde bulunan kişilere bilgi göndermek için bu teknolojiyi kullanan girişim şirketi bunlardan biriydi. Bir diğeri ise JFK havaalanında yolculara bekleme zamanlarının bilgisini göndermek için kullanılan beaconlardı. Şimdilerdeyse Mumbai’de 535 dönümlük bir arazide kurulu bulunan bir gecekondu mahallesi bu teknolojiden yerel ürünlerinin reklamlarını yapmak için kullanıyor.

Google, Endüstri Tasarım Merkezi (IDC), Hindistan Teknoloji Kurumu (IIT) ve Swansea Üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü projede gecekondu bölgelerinin akıllı telefon kullanıcıları arasındaki görünürlüğünü arttırmak amaçlanıyor. Bu kapsamda, Dharavi Asya’nın en geniş gecekondu alanlarından biri. Temel olarak deri ve tekstil ürünler, toprak kaplar ve mücevherat ekonomide 1 milyar dolarlık bir değer yaratıyor. Her geçen gün biraz daha fazla akıllı telefon kullanan kişilerin bölgeye gelmesi, söz konusu projenin başlamasına da ön ayak olmuş. Beaconların kullanımı sayesinde yerel üreticiler ve tasarımcılar çevreden geçen insanlara yeni ürünleri ya da servisleri ile ilgili bilgileri göndererek dev perakende şirketleri karşısında rekabet avantajı kazanıyor. Bluetooth kullanımı telefonlarda hızlı şarj tüketimi yarattığından birçok kullanıcı Bluetooth özelliğini kapatıyor olsa da proje kapsamında bu soruna da bir çözüm getirilmeye çalışılmış. Küçük işletmelere ve sokaklara üzerinde, insanların telefonlarının bluetooth özelliğini açmaları yönünde uyarılar bulunan posterler asılmış. Bugüne dek bölgedeki işletmelerin kullandığı 100 beacondan 11 tanesi Google tarafından sağlanmış.

Google Asya’da bir dizi dijital projeye yatırım yapmış durumda. Temelde amaçlanan kişileri çevrimiçi tüketicilere dönüştürmek olsa da, bu yatırımların bazıları bunun yanı sıra gecekondu işletmelerinin yasallığını ve rekabet gücünü artırmaya da yardımcı olabilir.

Sizce beacon teknolojisi başka hangi şekilde gelişmekte olan ekonomileri desteklemek için kullanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Alanındaki En İyi İş Fikirleri
Küçük İşletmelerin Dev Şirketlerle Rekabet Etme Yolları
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir