Müşterilerinize Teşekkür Etmenin Yolları

Birine “Teşekkür ederim, sağolun.” demek her zaman şık bir harekettir, ancak eylemler sözlerden daha etkilidir. Özellikle iş hayatında müşterilere teşekkür etmenin pek çok eğlenceli ve akılda kalıcı yöntemi bulunmaktadır.

Bu yazıda müşterilere teşekkür etmenin 25 farklı yöntemini sunacağız size. Her yöntemin bazı ortak yanları olduğunu göreceksiniz. Yani teşekkür; kişiye özel, ilgili ve içen olmalıdır. Bu şartları yerine getirdiğinizde müşterilerin zihninde daha çok yer eder ve onlarla daha sıkı bir bağ kurarsınız.

 

1. Not yazın.

Biraz nostaljik olsa bile müşterilerinize el yazısıyla teşekkür notu yazın. Bu yöntem günümüzde çok nadir kullanılır. Bu da bu yöntemin daha şaşırtıcı ve memnun edici olmasını sağlar. Notunuz spesifik ve kişisel olmalıdır. Yazdığınız metnin az ve öz olmasına dikkat edin. Müşteriniz notu aldığında bu jestinizden oldukça memnun olacaktır.

 

2. Müşterilerinize yeni bir şeyler öğretin.

Örneğin kahve dükkanı işletiyorsunuz diyelim. Zaman zaman uzman baristaları getirip kahve pişirme atölyeleri düzenlemek ne kadar iyi olurdu değil mi? Müşterilerinizi ne kadar eğitirseniz kahvenizi o kadar çok beğenecekler ve dolayısıyla size daha çok değer vereceklerdir.

Ya da online bir iş yaptığınızı düşünelim. Blog yazısı, Skype konferansı, Youtube tutorial’ı ya da ücretsiz danışmanlık hizmeti aracılığı ile müşterilerinizin ürün veya hizmetlerinizden daha çok fayda sağlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Böylece müşteriler size daha çok güven duyar. Satın aldıkları hizmet veya ürün hakkında daha çok bilgiye sahip olurlar. İki taraf da bu işten kazançlı çıkar.

 

3. Müşterilerinizden birine şahane bir kıyak yapın.

İktisadi gerçekliği bir kenara bırakıp müşterilerinzden birine büyük bir kıyak yapın. Zira bir müşterinin yaşadığı muhteşem bir tecrübe kulaktan kulağa kolay yayılır. Bu şekilde şirketinizin yaptığı bu jest, sosyal medyada viral olarak milyonlarca kişiye erişebilir.

Müşterilerinizden birine daima anlatacağı bir hikaye vererek hem o kişiyi mutlu edersiniz hem de o kişinin ailesi, arkadaşları ve çevresi size daha sıcak bakmaya başlar. Böylece yapacağınız güzel bir kıyak sayesinde belki de yüzlerce yeni müşteri kazanma fırsatınız olur.

 

4. Müşterilerinizle kaliteli zaman geçirin.

Müşterilerinize teşekkür etmek için illa hediye vermek zorunda değilsiniz. Belki de onlarla birlikte zaman geçirmek daha iyi bir fikir olabilir. Örneğin mağazanıza gelen müşterilerle gündem, hayat, spor hakkında güzel bir sohbet gerçekleştirebilirsiniz. Ya da ofise yemek söyleceğiniz zaman onlara da yemek ısmarlayabilirsiniz.

Müşterilerinizi yakından tanıyarak hem yeni bir arkadaş kazanmış olursunuz, hem de onların ürün ve hizmetlerinizle ilgili samimi düşüncelerini öğrenmiş olursunuz.

 

5. Müşterilerinize kitap hediye edin.

Şirketiniz adına size ilham veren kitaplardan birini müşterilerinize hediye edin. Böylece hem şirket kültürünüzü aktarmış olursunuz hem de gelecekte bu müşteriyle tekrar görüşme ve iş yapma şansına kavuşursunuz.

Özellikle müşterinizin de kendine ait bir işletmesi ya da şirketi varsa bu durum daha da etkili olur. Kalıcı ve uzun süreli ortaklıkların kapısını aralayabilir bu tür jestler. Ayrıca hediye ettiğiniz kitabın içine de özel bir not yazmayı unutmayın.

 

6. Sadakat programı başlatın.

En sadık müşterilerinize VIP muamelesi yapın. Müşteriler özel muameleden hoşlanırlar. Zaten Amazon Prime’ın bu kadar tutmasının asıl sebebi de budur. VIP muamelesi derken çok şatafatlı şeylerden de bahsetmiyoruz. Yani bu programa üye olan müşterilere her alışverişlerinde %10’luk indirim yapmanız bile yeterlidir.

 

7. Sosyal medya kullanan müşterilerinizi ödüllendirin.

Sosyal  medyada markanız hakkında güzel şeyler yazan müşterilerinize özel hediyeler göndermek de iyi fikir olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz VIP muamelesine dönersek sosyal medyada markanızla ilgili yorum ve öneri yazan kişilere özel indirim kodları gönderebilirsiniz. Böylece sosyal medyada varlığınız daha belirgin hale gelir ve internet siteniz için faydalı içerikler oluşturmuş olursunuz.

 

8. Uzaktaki müşterilerinizle görüşün.

Eğer ülkenin ya da dünyanın farklı yerlerinde yaşayan müşterileriniz varsa onların şehrine gittiğiniz zaman buluşma ayarlayın.

Müşterilerle kaliteli zaman geçirmek, aranızdaki bağı daha da sağlamlaştırır. Bunun için personelinize izin ve bütçe verebilirsiniz. Bu sayede gittikleri yerlerde müşterilerinizle tanışırlar ve bilinirliğiniz artar. Yüzyüze görüşmenin pek mümkün olmadığı sanal işlerde, müşterilerle yüzyüze gelip muhabbet etmenin ne kadar fayda sağlayadığını tahmin edemezsiniz.

 

9. Müşterilerinizle sosyal medya üzerinden sohbet edin.

Twitter üzerinden müşterilerinizle 140 karakterle dahi sohbet edebilirsiniz. Onlara kısa, kişisel ve eğlenceli şeyler yazabilirsiniz. Ayrıca onların yorumlarını markanızın web sitesinde yayınlayarak bu kişileri önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Instagram üzerinden belirlediğiniz bir #hashtag aracılığı ile atılan fotoğrafları markanızın resmi Instagram sayfasından ya da web sitenizden paylaşabilirsiniz.

 

10. İkram her zaman iyi fikirdir.

Kurabiye, lokum, çikolata gibi şeyler her daima iyidir. Herkes tatlı yemeyi sever. Ancak müşterinizin diyet yaptığını biliyorsanız ona tatlı harici bir şey göndermeniz daha iyi olur…

 

11. Müşterileriniz adına bağışta bulunun.

En değer verdiğiniz müşterilere ulaşıp onlar adına bir vakfa bağış yapmak istediğinizi söyleyin. Bu yöntem müşterilerinizin kalbini fethetmenin anahtarlarından biridir.  Müşterileriniz adına LÖSEV Vakfı’na bağış yapabilir ya da TEMA Vakfı aracılığıyla bir fidan diktirebilirsiniz.  Hem toplumsal hem de bireysel anlamda yararlı bir iş yapmış olursunuz nihayetinde.

 

12. Müşterilerinizi “premium” hesaba geçirin.

Özellikle hizmet sektöründe bu daha çok işe yarayabilir. Yani markanıza en sadık müşteriler arasında rastgele bir çekiliş yapın ve 5 kişiye premium hesap verin. Örneğin bir havayolu şirketi bunu uygulayabilir. Ya da örneğin web tasarım ile ilgili bir sanal ders siteniz var diyelim. Bu siteyi en çok kullanan ve sosyal medyada bu site hakkında en çok yorum yazan birkaç kişiye sitenizin premium hesabını hediye edebilirsiniz.

 

13. Parti düzenleyin.

Müşterilerinizin katılabileceği bir parti düzenleyin. Piknik, barbekü, havuz partisi de iyi fikir olabilir. Sponsoru olduğunuz bir parti sayesinde hem varolan müşterilerinizle bağlarınızı güçlendirirsiniz hem de yeni müşteriler kazanırsınız. Kim her yıl düzenli olarak parti veren bir markadan alışveriş yapmak istemez ki…

 

14. Eşantiyona inanın.

Eğer bir cadde üzerinde ya da AVM’de bir mağazanız varsa mağazanıza gelen herkese ücretsiz kahve, çiçek, kalem, tişört gibi eşantiyonlar dağıtmayı düşünebilirsiniz.

Yani bedava kahve dağıtılan bir giyim mağazasına hem müşteri akışı daha çok olur. Hem de insanlar kahvelerini yudumlayarak keyifli bir şekilde alışveriş yaparlar. Belki giyim mağazası için kahve uygun olmayabilir, ancak ana fikri anladığınızı düşünüyoruz. Müşterilerinize ve mağazanıza gelen insanlara ücretsiz bir şeyler hediye etmek her zaman işe yarayan bir fikirdir.

 

15. Özel günleri es geçmeyin.

Müşterilerinize özel günlerde tebrik kartı gönderebilirsiniz. Doğum günü, kadınlar günü, babalar günü, anneler günü, doktorlar günü gibi günlerde müşterilerinizi tebrik edip varlığınızı onlara hatırlatabilirsiniz.

 

16. İş ortaklarınıza müşteri yönlendirin.

Özellikle bireylerle değil de şirketlerle iş yapıyorsanız birbirinize müşteri yönlendirebilirsiniz. Yani bir şirketin diğer tüm müşterileri yine şirketler olabilir. Böyle durumlarda kendi faaliyet alanınıza girmeyen işlerde iş ortaklarınıza müşteri yönlendirmeniz de teşekkür etmenin iyi yollarından biridir.

Ayrıca sosyal medya hesaplarınız üzerinden iş ortağınızın linklerini paylaşmak, bu şirketler hakkında olumlu görüş bildirmek de teşekkür mahiyetindedir ve şirketlerin birbiriyle olan bağını sağlamlaştırır.

 

17. Müşteri görüşlerine önem verdiğinizi gösterin.

Müşterilerden gelen öneri, yorum ve şikayetleri iyi takip edin. Örneğin bir müşteri X konusunda öneride bulunuyorsa ve siz bu konuya çalışıp öneriyi hayata geçirdiyseniz müşterinize durumu haberdar edin. İnsanlar fikirlerine önem verilmesinden çok hoşlanırlar.

 

18. Müşteri hizmetlerine önem verin.

Sıcak ve ilgili bir müşteri hizmetleri kadar müşterinin gönlünü okşayan bir şey yoktur. Hele müşteri hizmetlerinin pek de önemsenmediği ülkemizde ilgili ve bilgili bir müşteri hizmetleri personeli, müşterilerin dikkatini çekecek ve onları memnun edecektir. Aynı şey e-mailler için de geçerli. Müşterileriniz kendilerine cevap veren kişinin robot değil de canlı kanlı bir insan olduğunu bilmeli. İçtenlik ve profesyonellik bu işin olmazsa olmazı.

 

19. İndirim, indirim, indirim.

Eğer faturalı bir iş yapıyorsanız iyi müşterilerinize bir aylığına %50 indirim yapabilir ya da mağazacılık yapıyorsanız yine iyi müşterilerinize %20 indirim yapabilirsiniz. Bazen indirim yapmak için sebep yoktur, içinizden gelir ve kar payı koymadan satarsınız. Bunu sadece sadık müşterilerinize yapmanız faydanıza olur.

 

20. Hediye çeki gönderin.

Eğer hediye çeki vermek için bütçeniz varsa mutlaka bu bütçeyi kullanın. Bu kart 20 liralık bir Starbucks kartı ya da 100 liralık bir indirim çeki olabilir. Müşterinizin sisteminize kayıtlı bilgilerinden faydalanarak kişiye özel uygun şeyler ayarlayabilirsiniz.

 

21. Müdavimlerinize özel davet gönderin.

Örneğin bir giyim mağazanız olduğunu düşünelim. Bu mağazadan sürekli alışveriş yapan iyi müşterilerinizi ve arkadaşlarınızı mağaza kapandıktan sonra yine mağaza içinde yapacağınız etkinliğe davet edin. Yani bu müşterilerinize kendilerini özel hissettirin. Normal çalışma saatlerinden sonra sadece bu kişilere alışveriş imkanı sunun ve ufak indirimler yapın. Yani özetle iyi müşterileriniz ve arkadaşlarınızla iyi vakit geçirmeye çalışın.

 

22. Evlilikleri, doğumları kutlamayı unutmayın.

Müşterileriniz evlendikleri ya da doğum yaptıkları zaman bunları es geçmeyin. Onları da aileden biri olarak gördüğünüzü belli etmek için onlara ufak hediyeler gönderin. Örneğin yeni evli bir çifte şık bir saksı bitkisi ya da yeni doğum yapan anneye güzel bir buket çiçek gönderebilirsiniz. Bu hediye, zamanlaması gereği müşterinizi çok memnun eder ve markanıza olan bağlılıklarını artırır.

 

23. Müşterilerinizi güldürün.

Eğer şirketinizde komik ve yaratıcı kişiler varsa şirketçe çekindiğiniz fotoğraf üzerinde komik Photoshop efektleri uygulayabilirsiniz. Bu komik fotoğrafı müşterilerinize ve partnerlerinize gönderip onların bu eğlenceli fotoğraf aracılığıyla eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu konuda ortaya çıkaracağınız fotoğraf, tertip edeceğiniz şaka ya da çekeceğiniz video için hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kullanın.

 

24. Bedava tişört her zaman sevindirir.

Şirketin logosunun bulunduğu tişörtlerden dağıtabilirsiniz. Eğer baskısı ve kumaşı iyi olursa müşteriler bu tişörtleri çok sever ve hatta bir adet de arkadaşı için talep eder. Gündelik hayatta işe yarar promosyon ürünleri dağıtmak her zaman iyi fikirdir. Örneğin telefon kılıfı, yolculuk yastığı, kahve bardağı gibi şeyleri herkes sever.

 

25. Dönüm noktalarını kutlayın.

Her şirketin dönüm noktaları, kilometre taşları vardır. Bu önemli anlar da müşteriler sayesinde mümkün olmuştur. Bu nedenle böylesine önemli anları müşterilerle birlikte kutlamak, onların şirketinizle ilgili güzel anılarını paylaşmak ve onlara ufak hediyeler vermek çok iyi bir fikirdir.

Örneğin 2011 yılında Mile Joe isimli biri, 1990 model Honda Accord’uyla 1 milyon kilometre yaptı. Şehir merkezine bu önemli olayı kutlamak için gittiğinde ona 2011 model sıfır bir Honda Accord hediye edildi. Honda, müşterisinin bu özel anını daha da unutulmaz bir hale soktu kısaca… Ancak kimse sizden sıfır bir araba hediye etmenizi beklemiyor. Kendi iş alanınızla ilgili ufak hediyeler de gayet iş görür.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir