Nasıl Dizi Oyuncusu Olunur?

Televizyon dizilerinde gördüğümüz karakterleri canlandıranlara dizi oyuncusu denir.  Eğitimli ve yetenekli bu insanlar sayesinde izlediğimiz şovlar ilginç hale gelir.  Bizleri hayal dünyasının içine çekerler. Televizyon dizilerinde sürekli oynayanlar büyük ücretler alırken daha küçük rollerde oynayanlar daha az ücret alırlar.

Televizyon dünyasında başı çeken oyunculardan biri olmak istiyorsanız atmanız gereken birçok adım vardır.

 

Dizi oyunculuğu meslek tanımı

Dizi oyuncularının görevi yazılmış bir hikayeyi gerçek hayata taşımaktır. Senaryo içindeki karaktere bürünürler ve senaryoda yazanları canlandırırlar. Televizyon aktörü veya aktristi olarak günlük çekimler için provalara katılmanız gerekir. İşte bu noktada size öğretilen belli becerilere ihtiyacınız olacaktır. Televizyon aktörlerinin ve aktrislerinin çoğu nasıl kılıç kullanılacağını, silahların nasıl taşınması ve ateşlenmesi gerektiğini ve daha fazlasını öğrenirler. Oyuncuların ücretleri sahip oldukları rolün türüne göre değişir. Ancak dublör kullanmayıp tehlikeli hareketleri kendileri yapanlar daha fazla ücret alır.
 

Dizi oyunculuğu eğitimi

Televizyon dünyasında iyi bir yere gelmek istiyorsanız doğru bir eğitim almanız gerekir. Ancak bütün oyuncuların formal eğitimi yoktur. Çoğu konuşma ve drama, film ve televizyon kurslarını bitirmiştir. Bir kısmı film işleri alırken bir kısmı bütün kariyerleri boyunca televizyonda kalırlar özelliklede pembe dizilerde. Televizyon reklamcılığı eğitimi alan oyuncular tam olarak oyunculuk eğitimi almaz. Genellikle modellik işleri alırlar ve kamerayla nasıl çalışacaklarını öğrenirler. Aslına bakacak olursanız çoğu televizyon reklamında oyuncuların yerine modeller kullanılır.

 

Dizi oyuncusu olmak için oyunculuğa meraklı olmalısınız

Oyunculuk yeteneğiniz olmalı ve aynı zamanda kararlı ve sabırlı olmalısınız. Unutmayın dizi oyuncusu olmadan önce birçok kez reddedileceksiniz. Eğitimden sonra oyuncuların çoğu genellikle bir ajansa kayıt olurlar. Veritabanına üye olduktan sonra çeşitli seçmelere ve rollere gönderilirler. Bu tür seçmelerde doğru protokolü izlediğinizden emin olun.

Seçmelere kaç kere çağrıldığınızın bir önemi yok. Denemeye devam edin çünkü er ya da geç seçileceksiniz. Sürekli bir şeylerle meşgul olun, insanlarla tanışın ve bağlantılar kurun.
 

Dizi oyuncularının ücretleri

Dizi oyuncularının ücretleri bölüm başına değişir ve provalar da hesaba dahil edilir. Ayrıca reytinglerin etkisi de vardır. Bazıları başlangıçta binler kazanırken diğerleri ayda yüzbinler kazanır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir