Nasıl Model Olunur?

Model olmak çoğu gencin hayalini süsleyen en iyi mesleklerden biridir. Peki model olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Ford Models’in yöneticisi Aaron Newbill model olmak isteyenler için tavsiyeler verdi.

İşte sizlere en iyi mesleklerden biri olan model olmakla ilgili 7 uzman tavsiyesi:

 

1 – Araştırma yapın

Aaron’ın belirttiğine göre model olmak isteyenlerin yaptıkları en büyük hata önceden araştırma yapmamaktır. Nereden başlamaları gerektiğini bilmezler. Aaron şunu tavsiye etmiştir: “Öncelikle kimin itibarlı olduğunu, ne zamandır bu işi yaptığını ve ajansın kimleri temsil ettiğini araştırmalısınız”. En sevdiğiniz dergiyi karıştırarak ajanslara bakın ve sevdiğiniz modelleri hangi ajansların temsil ettiğini öğrenin. Daha küçük bir ajans arıyorsanız internetten biraz araştırma yapın ve ajansı aramadan önce sektörde iyi bilinen güvenilir bir ajans olduğundan emin olun.

 

2 – Hazırlıklı olun

Aaron’a göre modellik eğitimi kendine güven açısından ve işle alakalı rahatlamak açısından oldukça faydalıdır. Ancak bu eğitimin bir ön koşul olduğu anlamına gelmiyor. Sektörle ilgili bilgi birikiminiz yoksa veya güven patlamasına ihtiyacınız varsa bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

 

3 – Portfolyo resminiz harika olsun

Modellik portfolyonuz özgeçmişiniz olduğu için ajanslarla görüşmeden önce portfolyonuzu düzgün bir şekilde hazırladığınızdan emin olmalısınız. Aaron şöyle söylemiştir: “İyi bir portfolyo göreceli bir konsepttir, sonuçta her müşteriyi her zaman memnun edemezsiniz. Ancak portfolyonuzda yeterli çeşitlilik olduğundan emin olun ki ajans potansiyelinizi görebilsin. İyi bir portfolyo modelin farklı ifadelerle ve farklı hareketlerle kamera önünde rahat olduğunu göstermelidir. Az ama öz olsun. Birkaç iyi fotoğrafın olması içinde berbat fotoğrafların olduğu destansı bir portfolyodan daha iyidir. Portfolyonuzu ajansa anlattığınız bir hikaye olarak düşünün. Kısa bir hikaye. Bu hikayenin akışı çok önemlidir. Sonuçta tek istediğiniz ajansı etkilemektir.”

 

4 – Kendiniz olun

Diyelim ki bir ajansla görüşmeniz var, peki şimdi ne olacak? Aaron şöyle söylemiştir: “Her zaman olduğunuz gibi gelin derim. İlginç bir görüntünüz varsa veya doğal bir tarzınız varsa bunun üzerine çalışın. Ajansı etkilemek için olduğunuz kişiyi değiştirmeye çalışmayın. Olası modellerle görüşürken onları oldukları gibi görmek isteriz: doğal saçlar ve kendi kişilikleri. Maxi elbiselerinizi evde bırakın ve günlük kıyafetlerinizi giyin. Skinny jeanler ve dar tişörtler gibi vücut hatlarını ortaya çıkaran kıyafetler giyin ki vücudunuzu görebilelim”.

 

5 – Kameraya gülümseyin

Ek olarak portfolyunuza birkaç tane de günlük çekim koyun. Aaron şöyle söylemiştir: “Olası modellerle görüşürken birkaç günlük çekim görmek istediğimizi söyleriz. Bir vesikalık fotoğraf, profil fotoğraf, boydan fotoğraf ve doğal bir gülümseme iyidir.” Kıyafetlerinizi basit tutun ki yüzünüze ve vücudunuza dikkat edebilsinler ve farklı pozlar ve yüz ifadeleri ile denemeler yapın.

 

6 – Çekinmeden konuşun

Karakter anahtardır. Bu nedenle dik oturun ve ağzınızdaki sakızı çıkartın. Aaron şöyle söylemiştir: “Girişken kişilikler her zaman göze çarpar. Ajanslar modellerin kendilerini nasıl ifade ettiklerine bakarlar. Gergin veya utangaç olmayın. Modellik zorla değil isteyerek yaptığınız bir şey olmalıdır. Modeller kendine güvenmelidir, hırslı ve alçakgönüllü olmalıdır.” Neticede bu bir iştir ve saygı ve profesyonellik çok önemlidir. Seçmeye veya görüşmeye erken ve hazırlıklı gidin.

 

7 – İmza atmadan önce okuyun

Teklif alacak kadar bir ajansı etkilediyseniz sözleşmeyi imzalamadan ve kutlama dansı yapmadan önce derin bir nefes alın. Aaron şöyle söylemiştir: “Okumadan hiçbir şeyin altına imza atmayın. Araştırmanızı yapın ve içinizdeki sese kulak verin.” İmza atmadan önce sözleşme ile ilgili aklınıza takılan bütün soruların yanıtlandığından ve netleştiğinden emin olun.

Meslek seçiminde kararsız olanlar için en iyi meslekleri ve şartlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir