Başarılı Bir Sihirbaz Nasıl Olunur?

Sihirbazlık çoğu kişinin hayalini süsleyen rüya mesleklerden biridir. Bu meslekte, her yaştan izleyiciyi etkileyen göz kamaştırıcı görüntüler ve esrarengiz illüzyonlar kullanılır. Bu sebeple birçok insan nasıl sihirbaz olunabileceğini öğrenmek ister. Ancak sihirbaz olmak büyük bir sorumluluk, pratik, fedakarlık ve saygı gerektirir. Bu makaleyi okuyarak sihirbazlıkla ilgilendiğinizi göstermiş oluyorsunuz. Bugün sizler için sihir dünyasının kapılarını aralayacağız.

Sihirbaz olmakla ilgili bilmeniz gereken ilk şey sihirbaz kodudur. Bu kod sihir sanatını korumak için vardır. İşte bu nedenle sihir sanatı yıllar boyunca izleyicileri etkilemeye devam edecektir.

 

Sihirbazların kodunun önemli noktaları aşağıdaki gibidir:

 • Diğerlerinin önünde performans göstermeden önce bütün numaralara çalışmak.
 • Her performans için farklı yöntem kullanmadığınız sürece aynı numarayı asla iki kere yapmamak
 • Diğer sihirbazlar tarafından satılan numaraları asla afişe etmemek
 • Sırlarınızı sihirbaz olmayanlara asla söylememek

Bazı numaraları öğrenir ve bu talimatları takip ederseniz kendinize sihirbaz diyebilirsiniz.

Sihirbaz olmanın bir sonraki adımı sihirbazlığın bir hobiden fazlası olduğunu anlamaktır. Öğreneceğiniz her sihir numarası “etki” ve “yöntem” olarak kategorilendirilebilir. Sihir numarasının etkisi numaranın seyirciye nasıl bir görüntü verdiğidir. Etkinin bölümlerinden biri konuşma tarzıdır. Konuşma tarzı sihirbaz olarak numara esnasında seyircinin ilgisini çekmek için söylediklerinizdir. Bazen, belli koşullar altındayken bu konuşma kısa tutulur. Sihir numaraları genellikle arzulanan etkiyi yaratmak için el çabukluğu veya özel hareketler/illüzyonlar ile yapılır. Bazı el çabuklukları pek çok defa kullanılırken diğer el hareketleri daha seyrek kullanılır. El çabukluğu oldukça faydalıdır çünkü belirli bir numaranın nasıl yapılacağını açıklamayı kolaylaştırır. Sihirbaz olarak zamanınızın çoğunu el çabukluğu kazanmak ve pratik yapmak için geçirmelisiniz. Ayrıca izleyiciler ve sorularıyla sizi zor duruma sokmak isteyenler olacaktır. Bu kişiler de izleyicidir ancak genelde sihirbazların dikkatlerini dağıtmaya, sihirbazın sırlarını ortaya çıkarmaya veya seyircinin şaşkınlığını azaltmaya çalışırlar.

Jargon ve sihrin felsefesini az da olsa anladınız. Şimdi sizlere bu rüya mesleğe nasıl adım atabileceğinizden ve nasıl başarılı bir sihirbaz olacağınızdan bahsedeceğiz.

 

Başarılı bir sihirbaz olmak için:

Gerekli ekipmanlara sahip olun ( örneğin iskambil destesi, mendiller, ipler vb. )

Sihir numaralarını ve el çabukluklarını öğrenin

Bildiğiniz numaraları düzene sokun

Kendi stilinizi ve konuşma tarzınızı geliştirin.

Pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın.

Gerekli ekipmanlara sahip olmak kolaydır. Kart numaraları yapmak istiyorsanız bir deste kağıt alın. Bozuk para numarası yapmak istiyorsanız bozuk paralar bulun. Sihri yeni öğrenen sihirbazların birçoğu illüzyonlarını başarılı bir şekilde tamamlamak için sahne donanımlarından faydalanırlar. Bunları online olarak veya sihirbazlık malzemelerinin satıldığı dükkanlardan temin edebilirsiniz.

İhtiyacınız olan her şeye sahip olduktan sonra sihir numaralarını ve el çabukluklarını öğrenmeye başlayın. İhtiyacınız olan şeyleri öğrenebileceğiniz bir sürü yer vardır.

 

Yararlanabileceğiniz bazı kaynaklar:

 • Kitaplar
 • İnternet siteleri
 • Eğitimler
 • Dergiler
 • Diğer sihirbazlar

Kolay numaralarla ve kolay el becerileri ile başlayın. En iyi numaralardan bazılarını yapmak oldukça kolaydır. Bu nedenle acemi olarak iyi numaralar yapamayacağınızı asla düşünmeyin. Mükemmel sihir güven, pratik, iyi konuşma ve iyi tarzın sonucudur.

Birkaç numara öğrendikten sonra rutin oluşturun. İyi rutin beş ila on beş sihir numarasından oluşur. Bazı durumlarda daha fazla numara yapmanız gerekirken bazı durumlarda daha az numara yapabilirsiniz. Beş ila on beş arası rutininiz olursa durumların birçoğuna adapte olabilirsiniz. Rutin oluştururken numaralar arasında yumuşak geçişlerin olması iyi olacaktır. Örneğin dört ası çıkartacağınız bir kart numarasıyla başlayacaksanız bir sonraki numarada da dört as olmalıdır. Rutininizdeki sihir numaralarının sırası oldukça önemlidir. İzleyicilerin dikkatini çekmek için en iyi numaranızla başlamak isteyebilirsiniz. Ancak güçlü bir final yapmak istiyorsanız da en iyi numaranızı sona saklamalısınız.

Rutin oluşturmanın bir bölümü de konuşmanızı planlamanız ve sihirbaz olarak kendi tarzınızı geliştirmenizdir. Numara esnasında söyledikleriniz sihirbaz olarak tarzınızla ilişkilendirilir. Sihir yapmak için herkes el becerilerinden faydalanabilir. Ancak iyi sihir iyi bir konuşma ve iyi bir tarzla olur. İyi bir sihirbaz kötü bir numara ile izleyicileri şaşırtabilir. Kötü bir sihirbaz herhangi bir numarada izleyicileri şaşırtmakta zorlanır. Bazı sihirbazlar şakalar yaparak komik olmaya çalışırlar. Numara işe yarasada yaramasa da rol keserler. Bu tarz size uyabilir. Diğer sihirbazlar gizemli olmaya çalışırlar, nadiren konuşurlar ve tamamen yaptıkları şeye odaklanırlar. Maksimum etki için numaralar esnasında efor sarf ediyormuş gibi numara yaparlar. Sizin için doğru olan tarzı bulmanız zaman alabilir. Tarzınızı geliştirmenin en iyi yolu profesyonel sihirbazların performanslarını izlemek ve daha sonra kendi kendinize farklı şeyler denemektir. Konuşma açısından sınırsız seçeneğiniz vardır. Numara esnasında ne söyleyeceğiniz size kalmıştır. Sadece söylediklerinizin mantıklı olduğundan emin olun. Konuşmanız karmaşık olduğu için izleyici numaranızı takip edemezse numaranız işe yaramaz.

Son olarak, sihirbaz olmanın son kısmı pratik yapmaktır. Pratik oldukça önemlidir ancak doğru şekilde pratik yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Henüz bir aynanız yoksa bir ayna alın ve numaranızın nasıl göründüğünü anlamak için performansınızı ayna önünde gerçekleştirin. Her el hareketinin mükemmele yakın olması gerekir. İzleyicinin uygunsuz herhangi bir şey görmesini istemezsiniz. Gerçek sihrin illüzyonunu yapmaya çalıştığınızı hatırlıyorsunuz değil mi? Her şeyi mümkün olduğunca doğal yapmaya çalışın. İnsanların önünde gerginleşiyorsanız kendinize olan güveninizi arttırmak için pratik yapın. Sadece yapmayı planladığınız el çabuklukları ile ilgili değil söylemeyi planladığınız kelimelerle ilgili de pratik yapın. Bir sonraki numaranın hangisi olacağını bilmeniz önemlidir. Rutinlerinizi bir video kameraya kaydetmeniz oldukça faydalı olacaktır çünkü performansınızın nasıl gözüktüğünü anlamanıza yardımcı olacaktır. Video kameralar performansınızı farklı açılardan çekmenize de yardımcı olur. Bazı numaralar açıya duyarlı olacağından farklı açılardan pratik yapmanız önelimdir. Eğer mümkünse sihirbaz arkadaşlarınızın önünde pratik yapın. Sihirbaz arkadaşınız yoksa videoları online forumlarda yayınlayabilirsiniz. Sihirbazların birçoğu faydalı ipuçları verecektir. Sihrin bazı yönleriyle ilgili alıştırma yapmak zordur. Örneğin ters yönelim gerçek seyirci olmadan yapılamaz. Numaranın ortasındayken yapılan hataları nasıl düzelteceğinizle ilgili pratik yapmanız gerekir ancak bunu deneyim olmadan öğrenmek zordur. Sinir bozucu seyircilerle nasıl mücadele edeceğinizi öğrenmeniz de benzer şekilde zordur. Hatalar yapabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Pratik kazandıkça daha az hata yapacaksınız. Deneyim kazandıkça zorlu durumların üstesinden nasıl gelebileceğinizi öğreneceksiniz.

Nasıl sihirbaz olacağınıza ilişkin bir sürü şey öğrendiniz, şimdi sıra geldi hangi numaraları sergilemek istediğinize karar vermeye.

 

Seçeneklerden bazıları:

 • Yakın sihir
 • Sokak sihri
 • Sahne sihri
 • Platform sihri
 • Çocuklar için sihir

Bir veya birkaç sihir türünde de uzmanlaşabilirsiniz.

 

Aşağıdakilerle başlayabilirsiniz:

 • Kart sihri
 • Bozuk para sihri
 • İp sihri
 • Mendil sihri
 • Sünger topu sihri
 • Güvercin sihri

Hepsini biraz deneyin, hoşunuza gidene karar verin ve pratik yapın! Abrakadabra!

Çoğu kişinin hayali olan rüya meslekleri araştırmaya ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Pilot nasıl olunur?

Hostes nasıl olunur?

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Bir Sihirbaz Gibi Düşünün!

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir