Popstar Nasıl Olunur?

Popstar olmak kameralara gülmekten, partilerde boy göstermekten ve lüks tatillere çıkmaktan fazlasıdır.

Popstar olmak insanları harekete geçirecek ve kabiliyetinizi en iyi şekilde sergilemenize yardımcı olacak müziği yapmak için kan ter içinde kalmanız demektir.

Gazetelerin ne söylediğini unutmak, bağlantılar kurmak, reklamınızı yapmak ve müziğinizi bir sonraki seviyeye çıkarmak için çok çalışmak demektir.

 

Popstar olmak için gerekli niteliklere sahip olun

1 – Sağlıklı olun: Hemen hemen bütün popstarların ortak noktalarından biri sağlık faktörüdür ( en azından ilk yıllarında). Justin Bieber’a,  Miley Cyrus’un ve N*SYNC üyelerinin ilk zamanlarına ve Britney’nin “Baby One More Time” kapağındaki haline bakın. Hepsi inanılmaz sağlıklılar, parıltı saçıyorlar ve asla kötü bir şey yapmayacaklarmış gibi bir his uyandırıyorlar.

İnsanlar ilişki kurabilecekleri, fazla havalı olmayan veya kötü kız veya kötü erkek olmayan pop starlar isterler. Dinleyicilerinize yan evdeki kızlardan veya erkeklerden farklı olmadığınızı göstermeniz gerekir.

Şunu aklınızdan çıkarmayın ki pop starlar ergenlerden ve hatta 8-12 yaş arası çocuklardan oluşan dinleyicilere çekici gelirler. Ailelerin çocuklarını konserlerinize göndermelerini istersiniz değil mi?

2 – Çekici olun: İyi bir popstar olmak için sağlıklı olmanızın yanı sıra çekici de olmalısınız. Başarılı olmak istiyorsanız biraz seksi veya en azından seksilik potansiyelinizin olması gerekir. Sağlıklı olmak ve çekici olmak arasındaki dengeyi tutturmalısınız. Yapmanız gereken kendinize olan saygınızı kaybetmeden biraz teninizi ve olgunluğunuzu göstermektir. Britney’nin ilk albüm kapağını gözünüzün önüne getirin. Kız öğrenci gibi giyinmişti ve aynı zamanda göbeği gözüküyordu. Yetişkin gibi görünmeden biraz eğlenceli ve tutkulu görünmenin yollarını arayın.

Teninizin küçük bir bölümünü açığa çıkarın ki fanlarınız seksi tarafınızı da görsün. Bu bütün vücudunuzu sergileyin anlamına gelmiyor. İnsanlar sizden hoşlansın diye her şeyinizi göstermek zorunda değilsiniz.

Çekici görünmek göbeği açık kıyafetler giymekten veya kameralara anlamlı anlamlı gülümsemekten fazlasıdır. Görüntünüzden ve sergilediklerinizden memnun olduğunuzu ve kendinize güvendiğinizi göstermelisiniz. Dik durun, ileriye bakın ve ellerinizi göğsünüzde birleştirmeyin veya fiziksel görüntünüzden memnun değilmişsiniz gibi durmayın.

Çekici görünmenin bir bölümü de flört etme sanatında uzmanlaşmaktır. İster muhabirler olsun ister starlar olsun insanlarla konuşurken biraz oyunbaz, müstehcen ve eğlenceli olmalısınız. Tedbiri tamamen elden bırakmayın ancak cilve yapmaktan da çekinmeyin.

3 – Güçlü bir sese sahip olun: Tabii ki müzik tarihindeki her popstarın sesi güçlü değil. Ancak başarılı olmak istiyorsanız güçlü ses akortlarıyla başlamalısınız ve aralığınız olmak zorunda. Şan dersleri alabilirsiniz ve sahip olduğunuz yeteneği geliştirebilirsiniz ancak hiçbir şey olmadan başlarsanız sonunu getirmeniz zorlaşır. Tabii ki bazı popstarlar yetenekleri olmadığı, şarkıları canlı söylemedikleri veya bilgisayar ürünü sesleri olduğu halde ünlülerdir ancak siz bundan daha fazlası olmak istersiniz. Mariah Carey veya Whitney Houston’ı düşünün, kimse onları sesi olmadığı için suçlayamaz.

Kendinize karşı dürüst olmalısınız ve geri bildirimler toplamalısınız. Arkadaşlarınızdan veya akıl hocalarınızdan yeteneğinizle ilgili dürüst değerlendirmeler yapmalarını isteyin. Tabii ki gerekli yeteneğe sahip olduğunuza inanıyorsanız diğer insanların moralini bozmasına veya size kim olduğunuzu söylemelerine izin vermemelisiniz. Ancak herkes güçlü ses akortlarını kaçırdığınızı söylüyorsa planınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir.

Ergenlik çağına girdiyseniz sesinizin değişeceğini aklınızdan çıkarmayın. Ergenlik çağına girmeden önce erkeklerin sesi tatlı ve daha yüksek olur ancak ergenlik sonrası sesleri derinleşmeye başlar. Bu sesiniz kötü bir biçimde değişecek anlamına gelmez ancak bu değişikliğe karşı hazırlıklı olmalısınız.

4 – Yetenekli bir dansçı olun: Başarılı bir popstar olmak için Michael Jackson gibi hareketlerinizin olması gerekmiyor. Ancak sert ritimlerle başlamanızın faydası olacaktır. Beceriksiz bir insan olsanız bile bu sizin bir sonraki Selena Gomez olmanızı engellemeyecektir. Sahip olmanız gereken en önemli şey öğrenme arzusudur. Temel ritimleri öğrenmek için dans dersleri almalı ve star olduktan sonra bir dans eğitmeni ile çalışmalısınız. İhtiyacınız olan bir diğer şeyde koordinasyondur. Şarkı söyleyebilmeli ve sahnenin etrafında havalı bir şekilde yürüyebilmelisiniz.

En önemli şey kendine güvendir. Dans eğitmeniniz veya ekibiniz zorlandığınızı görürse yapabileceğiniz birkaç basit hareket gösterecektir. Birkaç kolay hareket yapsanız bile yeterli olacaktır. Önemli olan öğrenme arzusunda olmanız ve başarılı olmak için konfor bölgenizin dışına çıkmaktan utanmamanızdır.

5 – İnatçı olun: Popstar olmanın bir diğer önemli noktası da inatçı olmaktır. Sanatın diğer dallarında olduğu gibi şans ve kararlılık işin yarısıdır. İlk girişiminizde temsilci bulamamanız veya kabul edilmemeniz pes etmeniz ve yeni bir kariyer yolu denemeniz anlamına gelmez. Olmak istediğiniz yere ulaşmaya çalışırken birçok kez reddedileceksiniz. Madonna gibi en ünlü starlar bile garsonluk yapmak ve şansın yüzlerine gülmesi için beklemek zorunda kalmıştırlar. Bu hayalin peşinden gitmek istiyorsanız reddedilmeye karşı hazırlıklı olmalısınız.

Başka bir ifadeyle popstar olmayı gerçekten istiyorsanız eleştirilere kulak asmamanız ve vurdumduymaz olmanız gerekir. Kim olduğunuzdan ve ne sunduğunuzdan emin olmalısınız. Hassas, kolay incinen ve içine kapanık bir insansanız ilerlemeye başlamadan önce kendinize olan saygınızı arttırmalısınız.

6 – Kendinize güvenin: Popstar olmak demek gazetelerde eleştirileceğiniz anlamına gelir. Rahatsız edici ve gerçek dışı dedikodulara göğüs germeniz ve bunun oyunun bir parçası olduğunu kabul etmeniz gerekir. Moda seçimlerinizle veya o anki ilişkinizle ilgili birileri sorular sorduğunda kendinizden şüphe ederseniz başarılı olamazsınız. Başarılı olmak istiyorsanız övgüleri kabul etmeyi öğrenmelisiniz, yapıcı eleştirilerden dersler çıkarmalısınız ve geri kalan amaçsız nefreti bir kenara itmelisiniz. Başarılı olmak istiyorsanız kendinizi sevmeli ve kendinize inanmalısınız.

Sonu gelmeyen eleştiriler birçoğu için zordur. Bu da gazeteler sizi canlı canlı yemeye başlamadan önce kim olduğunuz ve sizi eşsiz yapan şeyin ne olduğu ile ilgili sağlıklı düşüncelere sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

Kendine çok güvenen popstarlar bile zaman zaman kendilerinden şüphe ederler. Ancak kendinize güvenmemeniz güçlü kalmanızı zorlaştırır. Kendinize olan güveninizi arttırmak için çalışırsanız başarılı olma şansınızı arttırırsınız.

7 – Çok çalışmak için istekli olun: Bazı insanlar gülücük atmakla, sevimli kıyafetler giymekle ve gece kulübüne gitmekle büyük bir popstar olacaklarına inanırlar. Ancak gerçek yetenek çok çalışmayı gerektirir ve ayakta kalan bir popstar olmak istiyorsanız her gün çok çalışmanız gerekir. Bu tıpkı düzenli bir işe sahip olmak gibidir ancak daha zorudur. Şarkıların kayıtları, dans hareketlerinin provası, konserlere çıkmak, kendi reklamınızı yapmak ve sosyal medya varlığınızı sürdürmek için her gün en az sekiz saat çalışmanız gerekecektir. Önemli olan elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olmanızdır.

Sabahları geç kalkmaktan, tembellik yapmaktan veya zamanınızın çoğunu televizyon karşısında geçirmekten veya arkadaşlarınızla vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız popstar olmak size göre değildir.

Star olarak ilerlemeye devam etmek istiyorsanız asla azla yetinmemelisiniz. Sadece hareketlerinizin ve şarkı sözlerinizin iyi olması yetmez, aynı zamanda bir sonraki seviyeye ulaşmak için sürekli çalışmalısınız. Dinleyicileriniz benzer şarkılar yaparsanız bir süre sonra sizden vazgeçerler. Bir şeyleri ilginç hale getirmeniz için ilerlemenizi ve gelişmenizi isterler.

8 – Hoş bir görüntünüz olsun: Bu basmakalıp olmalısınız veya muhteşem bir vücudunuz olmalı anlamana gelmiyor. Ancak görüntünüzle bir şekilde dikkat çekmelisiniz anlamına geliyor. Nicki Minaj, Lady Gaga veya Pitbull’u düşünün. İnsanları etkilemek, şaşırtmak ve sizi hatırlamalarını sağlamak için geleneksel yerine farklı bir görüntünüzün olması gerekir. İyi bir görüntünüzün olduğunu düşünmüyorsanız birkaç piercing,  yüksek topuklular veya eşsiz bir saç modeli gibi ayrıntılarla dikkat çekmenize yardımcı olacak bir şeyler bulun. Sırf dikkat çekmek için rahat hissetmediğiniz bir imaja bürünmeyin ancak sizi farklılaştıracak bir şeyler yapın.

Popstarlar kendilerini sürekli olarak yeniden keşfederler. Dikkat çekmenizi sağlayacak bir görüntünüz olsun ancak ilginç hale getirmek için üzerinde çalışmaya devam edin. Örneğin Lady Gaga saç tarzını, stilini ve genel görünüşü sürekli olarak değiştirerek her zaman akıllarda kalır.

 

Hayallerinizi gerçekleştirin

1 – Network, network, network: Başarılı olmak istiyorsanız yapmanız gereken bir sonraki şey göz önünde olmaktır. Çok başarılı olmak istiyorsanız yetenekli, hoş görünümlü ve kararlı olmak yetmez. Bu dünyada bir yere gelmek istiyorsanız ağlar aracılığıyla kendi reklamınızı yapmalısınız. Bu kendinizi adi veya samimiyetsiz hissetmenize neden olsa bile oyunu kurallarına göre oynamak için bunu yapmalısınız. Prodüktörlerle, diğer sanatçılarla, dansçılarla, söz yazarlarıyla veya sektör bağlantısı olan insanlarla bir araya gelebileceğiniz her fırsatı değerlendirin.

Parti davetlerini kabul edin, partilere gitmek için elinizden gelen her şeyi yapın ve yeni insanlara kendinizi tanıtırken sinir bozucu olmadan iddialı olun.

İsminizin yayılması ve yeni fırsatlar yakalamak için gururunuzu bir kenara bırakın ve normalde bir bardak çay bile içmeyeceğiniz insanlarla konuşun.

Kim olduğunuzu anlatmak için insanlarla konuşmak kendinizi yapay hissetmenize neden olabilir ancak bu şekilde hissetmemelisiniz. Ne yazık ki bir yerlere sadece yeteneğinizle gelemezsiniz ve fark edilmek istiyorsanız daha fazlasını yapmalısınız.

Bugünlerde bağlantılar kurmanın en önemli noktası güçlü sosyal medya mevcudiyetine sahip olmaktır. Günlük tweetler attığınız bir Twitter hesabınız olsun, Facebook fan sayfası açın ve internet sitenize ve Instagram hesabınıza özen gösterin. Ne yazık ki online bağlantılar kurmazsanız ve sık sık gönderiler yayınlamazsanız insanlar sizi unutur.

2 – Yetenek yarışmalarına başvurun: Yetenek yarışmalarına başvurmak fark edilmenin en etkili yollarından biridir. Bulunduğunuz yerdeki yerel yarışmalarda dikkat çekmeniz isminizin yayılmasını ve diğerleriyle rekabet etmeye alışmanızı sağlar. Küçük bir şehirde yaşıyorsanız ve büyük başarılar elde etmek istiyorsanız bu oldukça faydalı olacaktır. Ancak gerçekten kararlıysanız daha büyük şehirlere taşınmalı ve daha büyük yarışmaları denemelisiniz. Ne kadar çok çaba sarf ederseniz o kadar başarılı olursunuz.

Tabii ki ilk başvurduğunuz yetenek yarışmasını kazanacaksınız diye bir şey yok. Mesele bu değil. Mesele diğerleriyle rekabet etmek ve her yolu denemektir.

3 – Müziğinizi kaydedin: Pop star olmak istiyorsanız müziğinizi kaydetmelisiniz. Yetenek yarışmasının yöneticisini etkilemek yetmez. Kendi şarkı sözlerinizi yazabiliyorsanız o zaman prodüktörlere göstermek için kaydetmelisiniz. Profesyonel kayıtlar pahalı olsa bile bir şekilde para bulmalı veya para biriktirmelisiniz çünkü profesyonel stüdyolarda yapılan kayıtlar temiz ve etkileyici olur. Tek bir şarkı kaydetmekle başlayabilirsiniz veya elinizde yeteri kadar malzeme varsa bütün bir albüm üzerinde de çalışabilirsiniz. Bu başarılı olmak için atacağınız en önemli adımdır.

Müziğinizi profesyonel bir stüdyoda kaydetmeyi düşünüyorsanız kendi kendinize alıştırmalar yapmalısınız. Profesyonel stüdyolar pahalı olduğu için zaman kaybetmek istemezsiniz.

4 – Prodüktörlere gönderin: Müziğinizi kaydettikten sonra prodüktörlere göndermelisiniz. Bunu yapmadan önce bir temsilciyle bağlantı kurarsanız çok daha iyi olur ancak bunu kendi başınızda yapacaksanız doğru bir şekilde yapmanız önemlidir. Müziğinizi göndermek için yeni yetenekler arayan ve sizinkine benzer ancak aynı olmayan müzisyenlerle çalışan prodüktörleri soruşturun ve araştırın. Kendinizi doğru tanımladığınızdan ve müziğinizi profesyonel bir biçimde paketlediğinizden emin olun.

İnatçı olun. Sırf birkaç prodüktör sizi reddettiği için pes etmeyin. Bu daha da zoru denemeniz anlamına geliyor.

Bununla beraber bir sürü prodüktör benzer geri bildirimler verirse de bunda bir gerçeklik payı vardır. Prodüktörlerin ve fanların dikkatini çekmek için soundunuzu değiştirmeniz gerekiyorsa şansınızı bir kere daha denemeden önce gerekli değişiklikleri yapın.

5- İnternet popülaritenizi yükseltin: Hayalinize ulaşmak istiyorsanız güçlü bir online popülerite yaratmalısınız. Halihazırda fanlarınızın olduğunu ve sizinle ve işlerinizle ilgilenen bir sürü insanın olduğunu göstermek için çok başarılı olmadan önce bunu yapabilirsiniz. İlginç içerikler yaratın, güncel kalmak için günde en az bir kere mesaj yayınlayın ve yüzlerce ve hatta binlerce takipçiyi bir araya getirmeye çalışın. YouTube singleları yayınlayabilir, internet sitenizin haricinde bir blogunuz açabilir ve kendi fotoğraflarınızı yayınlayabilirsiniz.

Bir prodüktör veya temsilci sizinle ilgilenirse sizi hızlı bir şekilde Google’da araştıracaktır. Kendini şimdiden pazarlamayı başarmış profesyonel biri olduğunuzu düşünürler ve bu da başarılı olma şansınızı arttırır.

6 – Eğitiminize devam edin: Hayalinize kavuşmak istiyorsanız çalışmalarınıza devam etmelisiniz. Büyük hayaller kurmak önemlidir ancak bu hayallerin gerçekçi de olması gerekir ve birtakım şeylerin istediğiniz gibi gitmemesi ihtimaline karşı bir yedek planınız olmalıdır. İster okulda kalın ister özel hoca tutun isterseniz de çalışmalarınıza kendiniz devam edin. Başarılı olmaya çalışırken öğrenmeye devam etmeniz ve eğitim almanız kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Eğitiminize devam etmeniz başarısız olmayı kabul etmeniz anlamına gelmez. Bu geleceğinizle ilgili akıllıca davrandığınız anlamına gelir.

 

Yaşam tarzını benimseyin

1 – Gerçek arkadaşlarınızın kimler olduğunu bilin: Popstar olarak başarılı olacak kadar şanslıysanız akıllı olmak zorundasınız. Etrafınızı günlük hayatınızda karşılaşmadığınız yeni arkadaşlar ve insanlar saracaktır. Bazıları sizin gibi içten ve yardımsever insanlar olacak ve bazıları da sırf kişisel çıkarları için sizinle zaman geçirecek. İnsanlara güvenmek için hızlı davranmayın. Yeni arkadaşları tanımak için zaman harcayın ve iyice tanıdığınızdan emin olmadan sırlarınızı paylaşmayın. Bu sayede sizinle ünlü olduğunuz için değil siz olduğunuz için arkadaş olmaya çalışanları ayırt edebilirsiniz.

Yeni bir insanla tanıştığınızda tetikte olmanız size doğal gelmese bile kendinizi korumanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu yeni arkadaşları sizinle gerçekten arkadaş mı olmak istiyor yoksa sizinle birlikte eğlenceli partilere veya tatillere mi gitmek istiyor?

İnsanlarla flört ederken dikkatli olun. Amaçları sizi tanımak mı yoksa gazetelere çıkmak mı veya sizi yeni kıyafet koleksiyonlarının tanıtımı için kullanmak mı anlamaya çalışın.

2 – Uzun saatler boyunca çalışmaya hazır olun: Popstar olmak sadece lüks tatillere çıkmak ve bikinili fotoğraflarınızı tweet atmak değildir. Uzun saatler boyunca çok çalışmanız ve ter dökmeniz gerekir. Çok başarılı olmak istiyorsanız 7/24 çalışmalısınız ve gerçek tatilleri unutmalısınız. Sadece beceriniz, müziğiniz ve dans hareketleriniz üzerinde değil aynı zamanda imajınızı da olumlu bir şekilde devam ettirmek için çalışmalısınız. Çünkü halkın gözündeki imajınızı yükseltmelisiniz. Toplum içinde sarhoş olmak veya kavga etmek doğru bir kariyer hareketi değildir. Her zaman uslu durmalısınız.

3 – Kendinizi yeniden keşfetmeye devam edin: İmaj yaratmak ve insanların aklında kalmak önemli olsa bile popstar olmak istiyorsanız her gün aynı eski şeyleri yapamazsınız. Sanatçı olarak olgunlaşmak veya yeteneğinizin diğer yönleriyle keşfedilmek istiyorsanız değişmek zorundasınız.

Justin Timberlake’i düşünün. Justin Timberlake kariyerine beyazlatılmış sarı buklelerle başladı ve şimdi fantastik R&B kariyerinin eşiğinde. Benzer eski şarkıları söylemekten bıktıysanız yeni bir şeyler yapmalısınız.

Tabii ki fanlarınzın sizi sevdiği şekilde kalmalısınız. Pop müzikten rap’e geçiş yapmak gibi büyük kariyer değişiklikleri fanlarınızın birçoğunu kaybetmenize neden olabilir. Bir taraftan kendiniz olmaya devam ederken bir taraftan da rutininize dinamik değişiklikler eklemeye çalışın.

4 – Gazeteleri görmezden gelin: Gerçekten popstar olmak istiyorsanız bütün negatifliklere, dedikodulara ve söylentilere karşı hazırlıklı olmalısınız. İnsanlar sizi aşağı çekmek ve kendinizden şüphe etmenizi sağlamak için en kötü ve en gerçek dışı şeyleri söyleyecektir. Gazetelerin ne söylediğini –ister hamile olduğunuzu ister rehabilitasyon merkezinde olduğunuzu iddia etsinler- görmezden gelmeyi öğrenmelisiniz. Bazı ünlüler gazeteleri okumazken diğerleri savaşmak için sosyal medya uzmanları kullanırlar. Hangisini seçerseniz seçin, yapmanız gereken en önemli şey bir grup cahil insanın sizi aşağı çekmesine veya hayallerinize ulaşmanızı engellemesine izin vermemektir.

Her ünlü, halkın sevgilisi olanlar bile, dedikodular ve söylentiler yüzünden kötü zamanlar geçirmiştir. Bunun kabul töreni olduğunu düşünün. Ne yazık ki insanların sizinle ilgili kötü şeyler söylemesini engelleyemezsiniz. Ancak bütün bu nefrete karşı tepkinizi kontrol edebilirsiniz.

5 – Kim olduğunuz konusunda doğruyu söyleyin: Yeni arkadaşlar edinmek ve yeni ilişkiler kurmak popstar olmanın en önemli noktalarından olsa bile eski arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi unutmamalısınız. Onlar sizin geçmişinizdir ve nereden geldiğinizi unutmanızı engellerler.

Popstar olduğunuz zaman yalnız başınıza vakit geçirmeniz zorlaşacaktır. Ancak kendinizle iletişim kurmanız, günlük yazmak için zaman ayırmanız ve istediğiniz hedeflere ulaştığınızdan emin olmanız önemlidir.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir