Niş İş Nedir?

Bu makalede niş işlerin tam olarak ne olduğundan ve büyük bir bütçeniz yoksa niş işlerin neden iş kurmanın en iyi yolu olduğundan bahsedeceğiz.

Niş işler oldukça spesifik bir tutkuyu veya arzuyu paylaşan ve oldukça spesifik bir grup insanı hedefleyen iş türüdür.

Örneğin balık av malzemeleri dükkanı niş bir iştir çünkü bu dükkanlarda sadece balıkçılık ekipmanları satılır. Köpek maması satmazlar, kedi kumu satmazlar ve kuş kafesleri satmazlar. Balıklarla ilgili kitaplar, balık oltaları, ağlar ve insanların balıkçılıkla alakalı almak isteyecekleri diğer malzemeleri satarlar. Hatta kurt bile satarlar.

Niş işlerin tam tersi alışveriş merkezleridir diyebiliriz. Alışveriş merkezlerinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Alışveriş merkezlerinde ekmek, içecek, gıda, sigara, kıyafet, kitap, CD’ler ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Bütün bunlar hepsi bir arada mağazalarda satılır.

 

Online iş kurmak isteyenler için en güzel seçenek

Online bir iş kurmak istiyorsanız ve milyon TL’lik bir reklam bütçeniz yoksa yapacağınız iş kesinlikle niş olmalıdır.

İnternet üzerinden yapılan işlerin işletme masrafları nispeten düşüktür. Bir mağazanın işletme masrafları yüksektir çünkü yüksek kira bedelleri , bir sürü personel maaşı vb. ödemeleri  vardır. Onlar için olay hacim ve geliri maksimize etmektir. İşte bu nedenle büyük ölçekli ilerlerler. Ancak internette oldukça küçük sabit giderler vardır. İşte bu nedenle niş bir iş kurmak daha kolaydır.

 

Niş işlerin avantajları

1 – Niş işlerin en büyük avantajı karlılık oranıdır. Yüksek kar oranları sayesinde yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

2 – Niş işler yüksek kar marjlarının aksine düşük maliyetlidirler. Az bir sermayeyle niş iş kurabilirsiniz.

3 – Niş iş müşterilerinizle ve olası müşteri tabanınızla daha iyi ilişkiler kurmanızı sağlar çünkü onları daha yakından tanıyabilirsiniz ve daha sağlam bağlar kurabilirsiniz. Pazarlama malzemeleriniz ve pazarlama mesajlarınız aracılığıyla daha doğrudan konuşabilirsiniz. Müşteri sadakati daha yüksek olur ve her müşterinin yaşam süresi daha yüksek olur çünkü onlara sunduklarınız onların istedikleri ve ilgilendikleri ürünler veya hizmetler olur.

İnsanlar daha önceden ürün veya hizmet aldıkları ve memnun kaldıkları yerlere gitme eğilimindedir. Örneğin balığa çıkmaktan hoşlanıyorsunuz ve bir balık av malzemeleri dükkanından bir şey satın aldınız. Bu satış işlemi sırasında size sunulan müşteri hizmetinden ve aldığınız malzemeden memnun kaldıysanız ileride tekrar o dükkana gidersiniz. O dükkandaki çalışanlarla manevi bir ilişki kurarsınız çünkü isteklerinizi yerine getirirler ve sizi mutlu ederler. Neden başka bir dükkana gidesiniz ki?

Ancak iş kurmak için doğru nişi seçmeniz de çok önemlidir. Doğru nişi seçmenizin yanında, doğru pazarlama faaliyetlerini de yürütmeniz gerekir. Sıfırdan bir iş kurmak için bir sürü para ve enerji harcayan insanların birçoğu başarısız olur. Bunun nedeni doğru nişi seçmemeleri ve nişlerinin olası karını doğru bir şekilde hesaplayamamalarıdır. Niş bir iş kurmaya karar verdiyseniz seçiminizi iyi ve kapsamlı bir araştırma sonucunda yapmalısınız.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir