Ofis Sağlığı İçin İpuçları

Çalışıyorsanız ve gününüzün üçte birini ofiste geçiriyorsanız etrafınızdaki şeyler evinizdeki kadar önemlidir. Çalıştığımız binalarda bizi etkileyen problemlerin farkında olmamız savunma tedbirleri almamızı sağlar ve korumacı ve ilham verici ortamlar oluşturmamıza yardımcı olur.

Kendi sağlığınıza ve işyerinizin sağlığına faydalı olacak ipuçları aşağıda yer almaktadır.

 

Ergonomik olarak doğru sandalye

Sandalyeniz rahat ve kolları ve yüksekliği ayarlanabilir olsun. Bilgisayarda bir şeyler yazarken, kollarınızın açısı 90 derece olsun. Bilgisayara ulaşmak için gerilmeniz veya uzanmanız gerekiyorsa, sırt ve omuz bölgenize stres yüklersiniz. Sandalyeler pahalıdır ancak uzun vadede daha rahat ve verimli zaman geçirmenizi sağlar.

 

Yeşil bitkiler

Bitkiler ortamı güzelleştirmekten fazlasını yapar. Birçoğu ortamdaki oksijeni ve nem oranını arttırır ve havayı filtreler. Yakında zamanda yapılan bir çalışmada ilginç sonuçlar elde edilmiştir. 2 sene süren bir araştırma sonucunda yaygın olarak kullanılan saksı çiçeklerinin kimyasal hava kirleticilerini zararsız maddelere dönüştürdüğü keşfedilmiştir. En küçük saksı çiçeklerinden biri olan sarmaşık havadaki toksinlerin temizlenmesinde harika bir iş çıkarmaktadır.Krizantem faydalı olan bir diğer bitkidir. Ofisinizin etrafına bir sürü bitki koyabilir veya kaşık çiçeği ve salon palmiyeleri gibi bitkiler koyarak temiz hava kokteyli hazırlayabilirsiniz.

 

Aydınlatma

Yapılan çalışmalara göre gün ışığı verimliliği arttırıyor, yorgunluğu ve stresi azaltıyor. Eskimiş floresan ampulü tam spektrumlu ampulle değiştirerek ortamınızı ve sağlığınızı anında iyileştirebilirsiniz.  Yıllar süren çalışmalara dayanarak tam spektrumlu aydınlatma sadece katkısız, canlı renkler üretmiyor, aynı zamanda göz yorgunluğunu gideriyor, modunuzu düzeltiyor, kortizol seviyesini ( stres seviyesi ) azaltıyor, retinanın yaşlanmasını yavaşlatıyor ve göz batmalarını yok ediyor.

 

Aromaterapi

Aromaterapi fiziksel modunuzu etkiler ve stresi azaltmaya veya geçici olarak bertaraf etmeye yardımcı olur. Ofiste lavanta yağı kullanılmasının bilgisayar hatalarını en az %25 oranında azalttığı söyleniyor. Ofisinizde şu karışımı kullanmanız size avantaj sağlar: 2 damla limon, portakal veya bergamot; 2 damla greyfurt, 1 damla ylang ylang, gül veya portakal çiçeği. Yağlarınızı koyu renkli cam şişeye koyun ve şişeyi ellerinizin arasında yuvarlayarak iyice karıştırın. Nezle ve grip mevsiminde kullanmak için internet üzerinden bir sürü tarif bulabilirsiniz.

 

Hava kalitesi

Kapalı mekanların hava kalitesi en önemli çevresel sağlık problemlerinden biri. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre odayı iyonize etmek odanın içindeki havada yer alan kirin %52 azalmasını sağlıyor ve havada bakterilerin %95’ini yok ediyor. Ofisinize negatif iyon hava filtresi alabilirsiniz. Bu filtreler raflara veya masaya konabilecek kadar küçüktür ve fiyatları da uygundur.

Ayrıca ofisinizi düzenli olarak havalandırmayı da ihmal etmemelisiniz.

 

Elektromanyetik alanlar koruması

Elektromanyetik alanlardan gelen zararlı enerjiler; yüksek voltajlı kablolar, endüstriyel radar, elektrik akımı, bilgisayarlar, cep telefonları, televizyonlar, floresan lambalar ve diğer elektrikli aletlerden yayılır. Bu zararlı enerjiler mental ve fiziksel sağlık için tehlikelidir. Bir insan elektromanyetik frekans bölgelerinin olduğu yerde uyursa veya çalışırsa bu enerjiler yorgunluk, gerilim ve hastalığa neden olan stres kaynağı yaratır.

Bu yüksek yıkıcı enerji alanları duyumlarımızı hissizleştirir veya sersemletir ve beyin dalgası faaliyetlerini olumsuz etkiler. Çalışmalar elektromanyetik alanların melatonin, dopamin ve serotonin seviyelerinin bozulmasıyla hafif-orta dereceli depresyona neden olduğunu göstermiştir.

Elektromanyetik alanlar koruması için ofiste kaktüs bulundurmak gibi doğal çözümleri kullanabilirsiniz.

 

Renkler

Renk terapisi Antik Mısıra dayanıyor. Bilimsel çalışmalara göre renkler duygusal tepkilere neden oluyor. Renklere verilen tepkiler ve tutum kişiden kişiye göre değişiyor. Renklerin bizi etkilediği su götürmez bir gerçektir. Önemi araştırılıyor ve sonuçlar ticari satışlar, satış, ev dekorasyonu, çalışma ortamı, endüstri, bitki yetiştiriciliği,  beslenme, fizik, psikoloji, sosyoloji ve sanatta kullanılıyor. Aslına bakacak olursanız renk hayatımızın bir parçasıdır. Renklerden ofislerde de faydalanılabilir: turuncu: yaratıcılığı harekete geçiriyor, sarı: zihni yoğunlaştırıyor ve motivasyonu arttırıyor, kırmızı: enerji veriyor, mavi: sakinleştiriyor, fiziksel ve mental gerilimle mücadele ediyor, yeşil: asabiyetle mücadele ediyor ve iyileştirici etkisi var.

 

Müzik

Müzik duygusal sağlığı, fiziksel sağlığı, sosyal işlevselliği, iletişim becerilerini ve zihinsel yetenekleri etkiliyor. Ofiste çalınan müzikler bazen sesleri maskelemek için kullanılır. Ofisteki stres seviyesini azaltan müzik mental dürtülere neden olurken, monoton görevlerin yürütülmesi sağlıyor. Yumuşak müzikler ofis ortamları için daha uygundur.

 

Molalar

En dikkatli insanların bile günde 2 kez molaya ihtiyacı vardır. Stresi ortadan kaldırmanın ve bedeni yeniden şarj etmenin en iyi yollarından biri dışarı çıkarak 10 dakika yürümektir. Etrafınızdaki şeylere odaklanın ve derin nefesler alın. Bu enerjinizi yenilemenizi ve aynı zamanda D vitamini almanızı sağlar. Kendi başınıza yürüyün ve zihninizi boşaltmaya odaklanın.

 

Organizasyon

Ofisi Feng Shui açısından incelemek harika bir fikirdir. Feng Shui temelde çevre bilimidir ve kendimizi rahat ve destekli hissedebileceğimiz ortamlar yaratmamıza yardımcı olur. Örneğin, su enerjisi Feng Shui’de büyük rol oynar. Ofisinizde küçük bir çeşmenin olması sakinlik ve huzur hissi verir. Ofisinizi temiz ve düzenli tutun. Karmaşıklığın herhangi bir bahanesi olamaz. Masanızın temiz olduğundan ve her şeyin bir gün önce bıraktığınız yerde olduğundan emin olun. İyi düzenlenmiş, düzenli bir masa stresi azaltır ve daha net düşünmenizi sağlar. İşiniz bitince eşyaları orijinal yerlerine koymayı adet edinin.

Ofis ortamınızı sağlıklı bir hale getirmek için ekstra zaman, çaba ve para harcamanızın sağlığınıza olan olumlu etkileri çok fazladır. Tabii ki, ofis dışında olduğunuz zamanda sağlıklı beslenerek, spor yaparak, iyi destekler alarak ve yeteri kadar dinlenerek kendinize dikkat etmeniz gerekir. Bütün bunlar beden sağlığınız için önemlidir. Unutmayın ki olumlu tutumlar sağlığı iyi yönde etkilerken, olumsuz tutumlar kendi kendinize zarar vermenize neden olur.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir