Okyanusların temizlenmesine yardımcı olacak bikini

Sponge Suit isimli yenilikçi ve yüksek teknolojili mayo sayesinde yüzerken okyanusların temizlenmesine yardımcı olabileceksiniz.

Yeryüzünün %71’i suyla kaplı olduğundan kirlettiğimiz suları temizlemek de bizim görevimiz. Plajların temizlenmesine yardımcı olan vatandaşların eğitimden mikro kredilere ve tasarımcı ayakkabılarına kadar birçok şeyle ödüllendirildiğini daha önceden duymuştuk. Bugün sizlere farklı bir yenilikten bahsedeceğiz. Sponge Suit isimli yenilikçi ve yüksek teknoloji mayo tasarımı, yüzücülerin suyun içindeyken suyun içindeki pislikleri temizlemesine yardımcı olacak.

Çevresel olarak proaktif olan bu bikini tasarımı Pınar Güvenç, İnanç Eray, Gonzalo Carbajo ve Marco Mattia Cristofori tarafından geliştirildi ve yakın zamanda 2015 Reshape Giyilebilir Teknoloji Yarışmasında birincilik ödülü aldı. Bu çevreci mayo – hem esnek hem de sıkı olmasını sağlayan – 3 boyutlu yazıcı ile basılan elasto-plastiğin dış tabakasından ve sünger görevi gören su itici, karbon bazlı materyalden üretildi. Kombinasyon halinde bu iki element okyanus altındayken kıyafetin su haricinde her şeyi emmesini sağlıyor. Mayo yüzücünün bir taraftan okyanusu temizlenmesini bir taraftan da etraftaki pislikleri absorbe etmesini sağlıyor. Mayonun ağırlığı 54 gram ve ağırlığının 25 katına kadar absorbe edebiliyor. Birkaç kullanımdan sonra, mayo çok ısınıyor ve absorbe ettiği materyallerin serbest kalmasına neden oluyor. Daha sonra sıvı forma dönüşen mayo geri dönüştürülüyor ve yeniden şekillendiriliyor.

Tasarım şu anda prototip aşamasında ve üstesinden gelinmesi gereken bir sürü problem var ancak giyilebilir bir şeyin çevrenin temizlenmesine yardımcı olacak olması dikkat son derece dikkat çekici bir yenilik.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir