Ölüm Üzerine Hayata Geçirilen İş Fikirleri

ısıga dogru yurumek

İster bir yakınınızı kaybetmiş olun ister bir evcil hayvanınızı… Değişmeyen bir şey var ki, o da her canlının ölümü tadacağı gerçeğidir. Ve görünüşe göre ölüm ile ilgili işletmeler oldukça karlı olabiliyor.

Sonraki hayat hazırlıklarından, tuhaf mezar türlerine kadar faaliyet alanları ölüm olan tahmin edebileceğinizden çok daha fazla işletme bulunuyor. İşte vefat edenler üzerinden para kazanan 10 işletme.

 

Ölümsüz Dövme

dovme-tablo

Artık hayatta olmayışınız, dövmelerinizin de yaşayamayacağı anlamına gelmiyor. Deri Sanatı Koruma Ulusal Birliği (NAPSA), Save My Ink isimli bir websitesi işletiyor. Bu site, ölen insanların dövmelerini korumayı ve sonraki nesillere bir tablo olarak bırakmayı amaçlamakta.Kar amacı gütmeyen vakıf, bu hizmet için bir defalığa mahsus olmak koşuluyla 115 dolar talep ediyor.

Bildiğiniz üzere dövme modası yaklaşık 20 yıldır var ve her jenerasyon daha da fazla dövmeye sahip oluyor. Acaba önümüzdeki yüzyılın evleri sevdiklerinin dövmeleri ile mi dekore edilmeye başlanacak?

 

Olay Yeri Temizlikçileri

cinayet-alani-temizlikcileri

Orlando, Florida’dadaki temizlik ve restorasyon şirketi olan Baxter Restoration, sıradan bir temizlikçinin yapmayacağı bir şeyi yapıyor: Kısaca, Azrail’in arkasını temizliyor. İster bir cinayet mahali ister intihar edilen bir mekan olsun, Baxter firması her türlü olay yerini temizleyip dezenfekte ediyor. Olay yeri temizleyicilerinin yıllık kazançları ise 40 – 50 bin dolar arasında değişkenlik gösteriyor.

 

Ahiret Uygulaması

ahiret-uygulamasi

Aile üyelerinize büyük bir miras bırakabilmek harika bir jesttir. Ancak ya paradan daha önemli bir şeyler bırakmak isterseniz? Bunun için de bir uygulama var.

Your Last Will (Son Arzunuz), eski bilgisayar oyunu dağıtımcısı ve girişimci Wolfgang Gabler tarafından geliştirilmiş bir iPhone uygulamasıdır. Uygulama, bireylerin ailelerine bırakmak istedikleri son mesajı video formatında kaydetmelerini sağlıyor. Son sözleriniz ne olursa olsun, uygulama beş dakikalık bir video kaydetmenize olanak tanıyor ve bu videoyu şirketin sunucularına yüklüyor.

Uygulama sizin için bir QR kodu yaratıyor. Bu kodu güvendiğiniz biri ile paylaşabiliyorsunuz ve siz öldükten sonra bu kişi sizin hesabınıza erişerek videoyu, ailenize ve sevdiklerinize gönderebiliyor.

 

Konuşan Mezar Taşları

konusan-mezar-taslari

Kaliforniya’da bir reklamcılık ve halkla ilişkiler firması başkanı Robert Barrows tarafından icat edilen ve patenti alınan, “video ile geliştirilmiş bir mezar taşı”, modern zamanların mezar taşı olarak lanse ediliyor. Mezar taşına gömülü olarak gelen uzaktan kumandalı  ekran, öbür dünyaya gidenlerin mesajlarını paylaşmaya devam etmelerine yardımcı oluyor.

Barrows’un kendi sitesinde açıkladığı üzere bu ilginç iş fikri, insanların; aileleri, arkadaşları ve hatta yabancılar için önceden mesajlar kaydederek bunları öldükten sonra meazarına ziyarete gelenlerle paylaşmalarına olanak tanıyor. Birey toprak altına girdikten sonra bu mesajlar doğrudan mezarlıkta yayınlanmaya başlıyor. Yas tutmak ve dua etmek için gelenler arkalarına yaslanıp mezar taşındaki videoyu izleyebiliyorlar.

Barrows gelecekte, insanların bir ücret karşılığında (kulaklıklar için) mezardan mezara dolaşarak insanların gizli sırlarını, sevdiklerinin ve hatta yabancıların hayattaki son tavsiyelerini dinleyebilecekleri bir mezarlık hayal ediyor.

 

Organik Tabutlar

organik-tabutlar

Muhakkak organik meyveler yiyor ve doğa için naylon poşet kullanmamayı tercih ediyorsunuz. Peki ya öldükten sonra çevre dostu yaşamınız nasıl olacak? İşte bir sonraki tanıtacağımız iş fikri, çok geç olmadan bu soruya bir yanıt vermenizi sağlıyor.

Natural Burial Company ismindeki bu şirket, doğa dostu ölümlüler için organik tabutlar ve ilgili malzemeler satıyor. Şirket, defnetme hizmetlerine tamamen farklı bir bakış açısı getirmeyi ve işleri kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Bu amaçla şirket, toprakta biyolojik olarak parçalanabilen mantar tabutu satıyor.

 

Karbonsuz Yakım Hizmetleri

karbonsuz-yakim-hizmetleri

Bizim dinimizde ölüyü yakmak kabul edilmemektedir ancak farklı dinlere mensup kişiler için hizmet vermeyi düşünürseniz, bu fikir işinize yarayabilir. Eğer yakılmak istenirse ancak dev bir fırına bir balık gibi yerleştirilme fikri müşteriniz için pek de cazip değil ise iyi dinleyin. Petersburg, Florida’daki Anderson McQueen Cenaze Evi ölüleri yakmak yerine su kullanmayı tercih ediyor.

İşlem, alkali hidroliz veya “ateşsiz ölü yakma” olarak da biliniyor. Her ne kadar ateşten daha az korkunç görünse de, sonuç oldukça aynı. Süreç boyunca beden, birkaç saat boyunca su ve alkali bulunan bir tüpe yerleştiriliyor. Şirkete göre bu yöntem, geleneksel yöntemlere göre %75 daha az karbon salınımı sağlıyor. Bu yüzden bu yöntemi, çoğunlukla çevre dostu yaşayan insanlar tercih ediyor.

Süreç henüz daha çok yeni ve her yerde yasal değil. Ancak birçok devlet bu konuyu görüşmeye başladı ve yakın zamanda yaygınlaşması bekleniyor.

 

Sualtında Ahiret

sualtinda-ahiret

Denizi seven birçok insan ölüp yakıldıktan sonra küllerinin denize saçılmasını istiyor ancak bu, artık onlar için tek seçenek olmaktan çıkmış durumda.

Amerika merkezli Eternal Reefs adlı şirket “ölümsüz resifler” adlı benzerine az rastlanır bir iş fikrini hayata geçirmiş. Şirket kısaca, insan küllerini beton ile karıştırarak yapay resifler yaratıyor. Resifler daha sonra deniz tabanına yerleştiriliyor ve burada, deniz çeşitliliğini korumaya yardımcı oluyorlar.

Şirketin “resif topları” en güçlü okyanus akıntılarına dahi dayanacak şekilde tasarlanıyor. Bu sayede geride kalanlar, sevdiklerinin kalıntılarının belirsiz sulara süreklenebileceği hakkında endişe duymuyorlar. Her bir resif aynı zamanda bronz bir plakaya da sahip. Bu plakada kişinin ismi yazılı oluyor ve bir nevi su altında bir mezar olarak kabul ediliyor.

 

Uzaya Gönderim Hizmeti

uzaya-gonderim

Eğer okyanuslar size göre değilse küllerinizin uzaya gönderilmesi belki size cazip gelebilir. “anıtsal uzay hizmetleri” sunan Celestis şirketi, insan küllerini uzayın karanlık köşelerine gönderiyor.

Celestis’in Yolculuk Hizmeti ilk kez 2015 yılında gerçekleşti ve her ne kadar sevdiğiniz birinin bir yere göndermenin en ucuz yolu olmasa bile kesinlikle en garip yolu. 12.500 dolara şirket sadece 1 gramlık külü uzaya gönderiyor ve orada bırakıyor. Sevdiğiniz kişinin nereye gittiğini öğrenmek istiyorsanız şirketin “ay hizmeti”ni kullanabilirsiniz. Bu hizmette insan kalıntıları doğrudan ayın yüzeyine gönderilmektedir.

Dilerseniz Celestis’in “dünya yükseliyor hizmeti”ni de kullanabilirsiniz (1.295 dolardan başlayan fiyatlarla). Bu hizmette insan külleri birkaç dakikalığına atmosfer dışına çıkartılıyor ve sonra dünyaya geri getiriliyor.

 

Hatıra Teslimat Servisi

olum-sonrasi-hatira-teslimati-servisi

Nasıl olursa olsun sevdiğiniz birini kaybetmek zorlu bir süreçtir. Ancak sanal bir “hatıra kutusu” hizmeti olan Immortum, bu süreci daha çekilebilir bir hale getirmeye çalışmaktadır.

Immortum isimli şirket, yaşlı insanların ve ölümcül hastalığı olanların kendi ağızlarından anlattıkları anılarını sesli ve görüntülü olarak kaydederek öldükten sonra bile sevdikleri tarafından hatırlanmalarını sağlamaktadır.

Immortum müşterileri, hatıralarının öldükten ne zaman sonra sevdiklerine iletilmesini seçebiliyor. İster öldükten hemen sonra, ister bir ay sonra isterseniz de 50 yıl sonrasında teslimat yaptırabiliyorsunuz.

Şirket ayrıca ücretsiz olarak bu hizmetinin bir web tabanlı sürümünü ve ücretsiz diğer birçok materyali de sunuyor.

 

İlginizi çekebilir

“Yok Artık!” Dedirten İlginç İş Fikirleri
Dünyanın Dört Bir Yanından En Yaratıcı İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir