Olumlu bir ilk izlenim bırakmada yapılan hatalar

Birisiyle ilk kez tanıştığınızda bırakacağınız ilk izlenim çok önemlidir ve iyi bir izlenim için sadece tek bir şansınız vardır.

İlk izlenimlerle ilgili en büyük sorunlardan biri yeni biriyle tanıştığınızda karşınızdaki kişinin sizin veya işiniz için ne kadar önemli olduğunu bilmemenizdir. Restoranda tesadüfen tanıştığınız biriyle veya futbol maçındayken bir arkadaşınızın tanıştırdığı bir kişiyle çalışmaya başlayabilir veya bu kişiye yeni ürün hattınızdan bir şeyler satmaya çalışabilirsiniz.

İlk izlenim çok önemli olduğundan yapmamanız gereken belirli hatalar vardır.

 

İşte ilk izlenimi mahveden 10 öldürücü hareket:

1 – Güneş gözlükleri takıyorsunuz

Günün ortasında olmanızın ve güneşin gözünüze girmesinin bir önemi yoktur çünkü gözler kim olduğunuzu gösteren bir geçittir. Gözleriniz kendinize olan güveninizi, samimiyetinizi ve karşı tarafa ne kadar önem verdiğinizi gösterir. Bu nedenle kendinize bir iyilik yapın ve yeni biriyle tanıştığınızda güneş gözlüklerinizi çıkarın.

2 – “Etkilemek için güzel giyin” lafını hiç duymadınız

İşte dikkat etmeniz gereken bir söz daha: “Algı gerçekliktir” Yeteri kadar şık ve bakımlı görünmüyorsanız bu karşı tarafın kendinizi önemsemediğinizi düşünmesine neden olur ki bu durumda zaten önemsemiyorsunuzdur.

3 – Yumuşak tokalaşma

Bu madde her “nasıl yapılır” makalesinde veya kitabında yer alır ancak defalarca tekrarlanmasında fayda vardır. Birinin elini yumuşak bir şekilde sıkmanız zayıf sıkı bir şekilde sıkmanız güçlü bir insan olduğunuz anlamına gelir. Bu kadar basit.

4 – Umurunuzda değilmiş gibi davranıyorsunuz

İnsanların ne iş yaptığını veya geçimlerini sağlamak için nelerle mücadele ettiklerini bilemezsiniz. Doğru mu? Konuştuğunuz insanı ciddiye almazsanız kim olduğunu ve ne yaptığını öğrenemezsiniz. Ve aynı şekilde onlarda sizi önemsemez.

5 – Odaklanıyormuşsunuz gibi görünmüyorsunuz

Bir taraftan sizinle konuşurken bir taraftan da televizyondaki futbol maçına göz atan biriyle hiç sohbet ettiniz mi? Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman karşı tarafın size yeteri kadar odaklanmadığını düşünürsünüz. Sohbet ettiğiniz kişiye odaklanmanız ve kendisini dünyanın en önemli insanıymış gibi hissettirmeniz gerekir.

6 – Sevimsiz ve şımarık davranıyorsunuz

İnsanlar genellikle mutlu olan diğer insanlarla iletişim kurmak ister. Ancak siz ters tarafınızdan kalktığınız ve bunu gösterdiniz. Ne kadar kötü bir gün geçirdiğinizin bir önemi yoktur çünkü tek bir şansınız var. Bu nedenle en azından etkileşim sonlanana kadar yüzünüze bir gülümseme yerleştirin ve sonra bunalımlı halinize geri dönün.

7 – Sürekli kendinizden bahsediyorsunuz

Sürekli kendinizden bahsetmeniz veya her hikayeyi kendiniz yaşamış gibi anlatmanız kadar kötü bir şey olamaz. İnsanlar kendi seslerini duymaktan hoşlanır ancak akıllı olmanız ve bu fırsatı kendi lehinize döndürmeniz gerekir.

8 – Konuşma esnasında ünlü isimlerden bahsedip kendinize pay çıkarıyorsunuz

Gerçekten mi? Kimse yaz tatilinizi Karayiplerde XYZ ünlüsüyle veya CEO’suyla geçirdiğinizi umursamaz çünkü bu herhangi bir eksiğinizi gidermek için çaba gösteriyormuşsunuz gibi algılanır. Yavaş hareket etmeniz ve alçakgönüllü davranmanız uzun ve kısa vadede avantajınıza olacaktır.

9 – Telefonunuzu elinizden düşürmüyorsunuz

Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla bu problem her geçen gün daha da ön planı çıkmaya başladı. Ancak dikkatli olmanız gerekir. Biriyle konuşurken telefonunuzu bir kenara koymazsanız karşı tarafa onunla ilgilenmediğinizi göstermiş olursunuz. İşte bu kadar basit.

10 – İsimlerini hatırlayamıyorsunuz

Bu oldukça zor bir durumdur ancak pratik yaparak bunun üstesinden gelmeniz gerekir. Neden mi? Çünkü insanlar kendilerinden bahsetmekten çok kendi isimlerini duymaktan hoşlanır. Bu en değerli “ilk izlenim” aracıdır.  Konuşma boyunca ve konuşma sonunda mümkün olduğunca çok isimlerini tekrarlamaya çalışın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir