Online Dua Hizmetinden 7 Milyon Dolar Kazanan Adam

2011 ve 2015 yılları arasında Seattle’dan bir “iş adamı” insanların dini inançlarından faydalanarak milyonlarca dolar kazandı. ChristianPrayerCenter.com sitesinin kurucusu olan Benjamin Rogovy, insanlara 9 ve 35 dolar arasında bir miktar öderlerse papazların ve dini liderlerin onlar için dua edeceğini öne sürdü. Binlerce insanı bu sahtekarlığa inandıran adam, yapılan tüm ödemelerin sahibi oldu.

Bu dolandırıcılığı gerçek gibi göstermek için Rogovy, John Carlson adında hayali bir papaz kimliğine büründü ve profesyonel gözüken bir LinkedIn hesabı açtı. Ayrıca daha birçok sahte papaz hesabı açarak bu kişilerin ChristianPrayerCenter.com ve sitenin İspanyolca versiyonu olan OracionCristiana.org sitelerine yönelik dua hizmetinde bulunabileceklerini ifade etti. İki sitede de papazların duası nedeniyle piyangoyu kazanan, çocuk sahibi olan ve hatta AIDS’ten kurtulan sahte kişilerin sözleri yer aldı. Bu sistem Rogovy’e dört yıl boyunca çok para kazandırdı ve sitenin en popüler olduğu dönemde sitenin Facebook sayfasında 1.289.120 like vardı. İnsanlar online olarak dua ediyor ve dualarının kabul edilmesi umuduyla bağışta bulunuyorlardı.

Ancak Rogovy’nin foyası 2015 yılında ortaya çıktı. Bir yıllık bir soruşturmanın ardından internet sitesi kapatıldı. Washington eyaleti savcıların iBob Ferguson, elde edilen 7 milyon doların durumdan haberi olmayan bağışçılara iade edilmesine karar verdi. Ferguson şöyle diyor: “Duanın gücüne ben de inanıyorum, ancak insanların inançlarını sömürerek hukuka aykırı kazanç elde edilmesini tolere edemem.”

online-dua-etmek

Konuyu araştıran müfettişler ayrıca Rogovy’nin insanları kendine ait başka bir internet sitesine yönlendirip onları aylık otomatik ödeme yapmaya ikna ettiğini de keşfetti. Eyalet savcısı Ferguson: “Soruşturmalar sonucunda malum şahsın kendi internet sitesi üzerinden ödeme yapan kişilerin başka bir siteye yönlendirildiği ve bu şekilde “düzenli” olarak dua alabilecekleri bir seçeneğin daha olduğu ortaya çıktı. 2011 – 2015 arasında bu internet sitesi aracılığı ile dünya çapında 125.000 kişiden 7 milyon doların üstünde para elde edildi. Bazı kişilerin birçok kez ödeme yaptığı ve toplamda 400.000 bankacılık işlemi yapıldığı tespit edildi. ” ifadelerini kullandı.

Kanun gereği internet sitesi kapatıldı, ancak sitede hala şu sözler yer alıyor: “Dua eden herkese teşekkür ederiz. Hristiyanların birbirini destekleyebildiği bir platform yaratma fırsatı bulduğumuz için mutluyuz.” Ayrıca yaptığı bağışı geri almak isteyen kişiler için tüketici hakları prosedürünü açıklayan bir link de bulunuyor. Bu kişiler 12 Haziran 2016’ya kadar savcılığa şikayet dilekçesi verebilecek.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir