Örnek girişim projesi: Sivrisinek kovucu gazete

Sri Lanka’nın en popüler gazetelerinden biri, böcek püskürtücü unsurlar içeren bir mürekkep kullanarak özel bir kağıt üretti ve gazetelerini bu kağıtla basmaya başladı.

Dang hastalığının salgın haline geldiği Sri Lanka’da geçtiğimiz altı ay içinde 13,000’den fazla insan bu salgından etkilendi. Hastalık taşıyan sivrisinekleri kovan giyilebilir yama Kite gibi fikirleri daha önce görmüştük. Şimdi de ülkenin en popüler gazetelerinden biri böceksavar özelliği bulunan bir kağıt üretti.

Limon otu özüyle üretilen doğal ve etkili bir sivrisinek kovucu kağıt, otobüs duraklarındaki gazetelerde kullanıldı. Gazeteleri okuyanlar veya otobüs duraklarında bekleyenler hem sivrisinek ısırıklarından geçici süreliğine korundu hem de dang hastalığının yayılmasını nasıl durdurabilecekleri ile ilgili bilgi sahibi oldular. Dünya Sağlık Gününde sabah ve akşam gazetelerinin bütün kopyaları limon otu karışımlı mürekkeple basıldı ve kampanya büyük bir başarı yakaladı. Gazetenin baskı adetleri yükseldi, sabah on itibariyle %30’luk satış artışıyla sabah gazetelerinin hepsi satıldı ve okuyucu sayısı 300,000 kişi arttı.

Örnek girişimcilik projesinin başarısıyla ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Gazetenin sivrisinek kovar kağıtla baskı yapmaya devam edip etmeyeceği ile ilgili netlik olmasa da örnek girişim projesi, sağlık kuruluşlarının diğer sektör lideriyle birlikte çalışarak tüketicileri pratik ve etkili yollarla nasıl koruyabileceğini gösterdi.

Örnek girişim projelerini ve büyük sorunlara getirilen yaratıcı çözümleri sizler için araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir