Otistik Bireyleri Çalışma Hayatına Kazandıracak Sosyal Girişim Projesi

Yeni bir firma, otistik bireylerin bireysel beceri ve özelliklerini göz önüne alarak onlara uygun işleri belirlemek üzere kolları sıvadı.
İş hayatı için, evsizlerin iş bulmasına yönelik ya da iş hayatındaki ayrımcılığı ortadan kaldırmak amacıyla birçok yenilik gördük. Şimdi ise, otizmi bireylerin, kendilerine en uygun işi bulabilmeleri için yeni bir girişim karşımızda. Otizm tanılı yetişkinler arasındaki işsizlik oranı oldukça yüksek. İstatistiklere göre, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 2,5 milyon yetişkin otistik işsiz bulunuyor. Türiye’de otizmli birey sayısı ise 700 bin civarında. Bunlara ek olarak üniversite eğitimi almış otistik bireylerin yüzde 85’i de iş hayatından uzakta. Bu nedenle, yeni kurulan “Daivergent” isimli bir firma, otizm tanılı bireylerin kendilerine en uygun işi bulabilmeleri için çalışma başlattı.

Firmanın kurulma fikri, Daivergent firmasının kurucusu ve otistik bir kardeşi olan Byran Dai’den çıktı. Firma, kuruluşlarla otistik bireyleri bir araya getirerek teknoloji alanında kendilerine en uygun işi bulabilmeleri için uğraşıyor. Dai, kardeşi gibi insanların karmaşık, yüksek dikkat gerektiren ve ayrıntıların önemli olduğu veri yönetimi gibi işlerde oldukça başarılı olduklarını gözlemledi. Bu tip görevler yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi alanlarda oldukça büyük bir öneme sahip. Daivergent firması da, bu iki tarafı bir araya getirerek sektörde var olan ihtiyacı en iyi şekilde karşılamayı amaçlıyor.

Daivergent firması, “AHRC” ve “Autism Speaks” gibi yardım kuruluşlarının da aralarında bulunduğu birçok kuruluş ile işbirliği içerisinde. Bu kuruluşlar, potansiyel iş gücünün bulunması işini ve bu bireylerin becerilerinin değerlendirmesini yapıyor. Sisteme girdikten sonra bu kişilere gerekli eğitimler veriliyor. Firma projeleri bölümlere ayırarak, her parçayı çalışanlara dağıtıyor. Ödemelerden pay alan firma, geri kalanı da çalışana veriyor.

 

İlginizi çekebilir

Sosyal Girişim Projeleri
Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Buluşlar
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir