Oto Yıkama Sektöründe Nasıl Rekabet Edilir?

Oto yıkama sektörü hem ülkemizde hem de dünyada gittikçe rağbet gören bir sektör. Yaklaşık 20 yıldır oto yıkama işine yönelik ciddi ve düzenli bir ilgi söz konusu. Sektör genişledikçe bu işe giren firma sayısı da giderek artıyor. Önceleri benzinliklerde ve mahalle aralarında görmeye alıştığımız oto yıkamacılar, artık bu işi profesyonel olarak icra ediyor. Oto yıkama firmaları bayilikler verebiliyor.

Dolayısıyla oto yıkama işine girmek istiyorsanız rakiplerinizden bir adım önde olmanız, insanların sizi tercih etmelerini sağlamanız şart.

Bu yazıda oto yıkama işi yapmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı kritik konuları ele alıyoruz.

Bu işte rekabet kızışık dedik… Rakip firmalar sizden daha farklı şeyler sunuyorlardır. Sizden farklı bir bölgede hizmet veriyorlardır. Belki daha farklı bir sosyo-ekonomik kesime hitap ediyorlardır. Uzmanlık alanları farklıdır…. Onlarca farklı ihtimal söz konusu. Bu yüzden sizin masaya koyacağınız ekstraları dikkate almanız, eksikliklerinizi fark etmeniz gerek. Dolayısıyla oto yıkama işine girmek istiyorsanız öncelikle şehrinizdeki farklı oto yıkamacıları gezip analiz etmeniz çok iyi olur.


Yaşadığınız Semtte Oto Yıkamacı Var Mı?

Evet, var. Herhalde oto yıkamacı olmayan hiçbir ilçe ve semt yoktur Türkiye’de. Size rakip olan oto yıkamacılar ise sizin dükkan açmayı düşündüğünüz noktaya 10 kilometre uzaklıkta olanlardır diyebiliriz kabaca. Yani kendinizi merkeze koyup 5 kilometrelik bir yarıçap çizdiğinizde bölge içinde kalan işletmeler sizin direkt rakibiniz olacaktır.


Müşteriler Bu İşletmeler Hakkında Ne Düşünüyor?

Her oto yıkamacının belli bir müşteri kitlesi vardır. Bu kitle reklamla, yıkanan araçların sınıfıyla, dükkanın tasarımıyla, semtiyle, insanlarda uyandırdığı hisle oluşur. Örneğin Bağdat Caddesi’ndeki oto yıkamacılar “kıyak” mekanlardır. Yozgat’ın Sorgun ilçesindeki bir oto yıkamacının tevazusu yoktur Bağdat Caddesi’nde… Nasıl olsun, Ferrari’ler, Maserati’ler, Bentley’ler…

Hal böyle iken rakiplerinizi yakından tanımanız büyük önem arz eder. Bizzat müşteri gibi giderek aracınızı bu yıkamacılarda yıkatabilir, ikram edilen çayı içerken işletmeyi “alıcı” bir gözle inceleyebilirsiniz. Bu yıkamacının Instagram sayfasında etkileşim nasıl? Youtube sayfası var mı? Gelen giden müşterilerin profili nasıl? Ne tür malzemeler kullanılıyor? Bu tür detayları incelemeniz çok önemlidir.

Ayrıca söz konusu oto yıkamacıların Google yorumlarına bakmayı da ihmal etmeyin. Özetle rakibiniz olabilecek işletmelerin saygınlıklarını inceleyerek kendi dükkanınızda hangi konulara daha çok özen göstermeniz gerektiğini, piyasadaki boşlukları öğrenebilirsiniz.


Rakip Oto Yıkamacılar Ne Tür Hizmetler Sunuyor?

Oto yıkama sektöründe araç altı yıkama rampasından kullanılan sabunun markasına kadar her şey müşteri deneyimini etkiler. Bu deneyim farklı iş modelleriyle sunulabilir. Birkaç farklı hizmeti modeli sayabiliriz.

Bıcı bıcı yıkama yönteminde araç bir tünelin içine girer ve büyük fırça benzeri ekipmanlar aracı baştan aşağı yıkar.

Veya araç uygun bir alana park edilir. Oto yıkama personeli eliyle ve/veya otomatik ekipmanlarla aracı yıkar. Önce kir sökme işlemi, sonra köpürme, sonra durulama, kurulama gibi adımlar söz konusudur.

Self servis modelinde aracı araç sahibi yıkar. Benzinliklerde sıkça gördüğümüz, bozuk para ile çalışan otomatlardan tazyikli su ve deterjan temin edilir. Tabii self-serviste nelerin sunulacağına yine siz karar verebilir, benzinlik otomatlarından daha üst düzey şeyler sunabilirsiniz.

Otomatik yıkamada personel otomatik aletlerle aracı yıkar. Yıkama işlemi daha hızlı yapılır ancak en ince detaylara inme ihtimali pek yoktur.

Elle yıkamada (manuel yıkama) personel kendi elleriyle aracı yıkar. En ince detaylara kadar yıkama işlemi yapılır. Fiyat skalası çok değişkenlik gösterebilir. Yani bu işlem 100 liraya da yapılabilir, 1000 liraya da…

Fırçalı ve fırçasız olmak üzere iki farklı yöntem daha vardır. Birinde araca fırça temas eder. Diğerinde ise araç sadece güçlü kimyasal maddelerle ve basınçlı suyla yıkanır. Araca fırça temas etmez. Bazı araç sahipleri fırçanın araçlarını çizdiğini düşündüğü için böyle bir yöntemi tercih eder.

Yani çevrenizdeki oto yıkamacılar gezerek ne tür hizmetler sunulduğuna bakın. Hangi hizmetlerin daha çok tutulduğunu öğrenin. Self-servis oto yıkama hizmeti sunan işletmeler, bıcı bıcı hizmeti sunan işletmeler kadar kazanabiliyor mu mesela? Bunu öğrenin. Ortalama fiyatları öğrenin. Çünkü sizin kazancınız da çevrenizdeki oto yıkamacıların fiyat politikasından direkt etkilenecektir.

Fiyat aralığına ek olarak müşteri deneyimini de ele alın. Müşteriler araçları yıkanırken nasıl bir ortamda bekliyorlar? Bekleme salonu nasıl bir duygu uyandırıyor?

Ne tür paketler sunuluyor? Sadakat programı sunuluyor mu? Aracını 9 kez yıkatana 10. yıkama bedava mı? Vakumla pas pas ve koltuk temizliği ekstraya mı giriyor? Ne tür temizlik malzemeleri kullanılıyor? Yıllık abonman paketi var mı?

Bu ve benzeri sorulara cevap arayın.


Oto Yıkama Yaptıran Müşteriler Neler İstiyor?

İnsanlar problemlerini çözmeniz için sizden hizmet veya ürün alır. Burada problem şudur: Kirli araba…

Bazı insanlar araç yıkama işini kendileri halleder ve hatta bunu bir hafta sonu etkinliğine çevirir. Bazıları ise profesyonel yıkama hizmeti almak ister. Müşterilerin isteklerini ve beklentilerini anlamak onlara daha iyi hizmet verebilmeniz için şarttır. Bazı müşteriler sadece motor bakımına odaklanır iken profesyonel oto yıkamanın araç ömrünü uzattığını bilmez. İşte siz müşterilerinizi bu konuda eğiterek onlara yeni bir fark ettirmelisiniz.

Müşterilerinizin problemini rakip firmalardan daha iyi analiz ederseniz, onlar da araçlarını size teslim eder. Bu da iki aşamalı bir süreçtir. Önce müşterinin neden aracını yıkatmak istediğini ve daha sonra müşterinin sizden beklentilerini anlamanız gerek.

Tabii dikkat etmeniz gereken bir husus da yıkadığınız aracın şirket aracı (filo aracı) mı, yoksa şahıs aracı mı olduğunu öğrenmektir.

Filo araçlarıyla, daha doğrusu filo aracı kullanan şirketlerle oto yıkama sözleşmesi yaparken onların beklentilerini ve ihtiyaçlarını mutlaka öğrenin. Örneğin filo yöneticisi maliyet kısma politikası uyguluyorsa özel bir indirim paketi sunabilirsiniz. Yani normalde 5x liraya yıkadığınız bir aracı, filo aracı olduğu için 4x liraya yıkayabilirsiniz. Bir anlamda sürümden kazanmış olursunuz.

Şahıs araçlarını yıkarken de dikkat etmeniz gereken birçok konu vardır. Professional Carwashing dergisi yaptığı geniş kapsamlı bir ankette insanların şu hususlara önem verdiğini tespit etmiş durumda.

Kalitesiz yıkama: İnsanlar bir hizmet için para harcadıklarında o hizmetten tam randıman almak ister. Eğer müşteri aracının tam yıkanmadığı şikayetiyle gelirse veya sizin yıkamanıza böyle bir yorum yaparsa daha etkili temizlik malzemeleri kullanın. Konuyu çalışanlarınıza bildirin ve bu konuda daha dikkatli olmalarını ifade edin. Müşterinin isteklerini karşılama konusunda iştahınızı gösterin yani.

Yarım yamalak kurulama: Otomatik kurulama cihazları bazen belli noktaları atlayabiliyor ve bu da yaygın müşteri şikayetlerinden biri olarak göze çarpıyor. Böyle bir olay sıkça yaşanırsa kurulama cihazlarınızı kontrol edin ve gerekirse daha iyi bir cihaz satın alın. Ya da ekstra kurulama süresi için müşteriden fazla para almayın.

Özensiz vakum: İç dış full yıkama hizmetinde iç vakum hizmeti karlı bir meseledir. Ancak rakip firma bunu ücretsiz olarak sunuyorsa o halde siz de vakumlu temizliğin hakkını sonuna kadar vermelisiniz. Eğer müşteri vakumlu temizliğin özensiz yapıldığını hissederse bir daha size aracını getirmez! Dolayısıyla bu konuda bir şikayet gelirse gerekli bölgeleri bir kere daha temizleyin.

Konveyöre çıkma stresi: Araç altını yıkamak için aracın bir platforma çıkması gerekir. Bu ise ortalama bir sürücünün pek karşılaşmadığı bir sürüş deneyimidir. Aracı tünel gibi dar bir alana sokmak da yine sık karşılaşılan bir durum değildir. Bu da sürücülerin araçlarını platforma çıkarırken stres yapmalarına neden olabilmektedir. Söz konusu endişeyi ortadan kaldırmak için sürücünün yanına uzman bir personelinizi oturtun ve onun rehberliğiyle aracın platforma çıkmasını sağlayın. Sakin bir ses tonu, güler yüz sürücüyü rahatlatacaktır.


Rekabette Öne Çıkmak İçin Ne Tür Stratejiler Uygulanmalıdır?

Oto yıkama sektöründe rakip firmalara karşı üstünlük kazanmanın en kestirme yollarından biri uygun fiyat politikasıdır. Bu stratejiyi uygulayan bir işletme, diğer işletmelerin de fiyatlarını düşürmesine yol açar ve sonuç olarak sektörel daralma yaşanır. Halbuki sağlıklı bir rekabet için daha mantıklı stratejiler uygulamak gerekir.

En sadık müşterilerinizin size gelmelerinde bir neden vardır. İnsanların neden sizi tercih ettiğini, sadakatin nereden kaynaklandığını öğrenin. Herkese hitap etmek yerine sizi seven müşterilerin neden sevdiğini öğrenin ve daha çok bu tarzda insana ulaşmayı deneyin.

Piyasa araştırması yaptığınız zaman rakip firmaların güçlü ve zayıf yönlerini öğrenmiş olursunuz. Yani 2 sokak ötedeki oto yıkamacı uygun fiyatıyla müşteri kazanırken siz ince işçiliğiniz ve profesyonelliğiniz ile öne çıkabilirsiniz. Böylece “kalite” dendiğinde oto yıkamacılar içinde akla gelen ilk işletme olursunuz.

Rekabetin yoğun olduğu sektörlerde pazarlama ve reklam bir hayli önem kazanır. Doğru tanıtım stratejileri ile daha çok sayıda insanın sizi tanımasını sağlamalısınız. Sektörel dergilere çıkabilir, Youtube ve Tiktok için viral videolar çekebilirsiniz. Araç yıkamanın püf noktaları konulu bir Youtube videosu veya izlerken insanı rahatlayacak kadar ilginç bir Tiktok videosu çekebilirsiniz mesela. Sosyal medyada aktif olmanız, Google reklamlara önem vermeniz ve bol içerik üretmeniz şart anlayacağınız…

Buna ilaveten rakip firmaların sosyal medyayı nasıl kullandığını da yine iyice inceleyin. Instagram’a bütçe ayırıyorlar mı? Reklam basıyorlar mı? Son videoları ne kadar izlendi? İnsanlar bu videolarda en çok neyi beğenmiş? Rakip firmaların sosyal medyadaki hareketlerini inceleyin; onlara başarı getiren şeyleri siz de kendinize özgü bir biçimde uygulayın.

Oto yıkamacı olarak sizin silahınız kullandığınız temizlik malzemeleridir. En iyi kalite malzemeleri kullanarak en kirli araçları bile fabrikadan yeni çıkmışa çevirebilirsiniz. Ayrıca kaliteli malzeme demek daha verimli yıkamak, daha az malzeme ve su harcamak demektir. Bu bağlamda malzeme kalitenizin mümkün olduğunca en üst düzeyde olmasına dikkat edin.

Rakiplerinizin pastadan aldığı pay oranını tespit etmeye çalışın. Rakiplerin payı ile kendi payınızı karşılaştırmak size ne durumda olduğunuz konusunda fikir verir. Pastadan alınan pay bir işletmenin sektöründe ne kadar başarılı olduğunun iyi bir göstergesidir. Buna göre siz de fiyat politikanızda gereken düzeltmeleri yapabilirsiniz.

İnsanlar bir şey satın almadan önce daima fiyat karşılaştırması yapar. Bu oto yıkama dünyası için de geçerlidir. Rakip oto yıkamacıların fiyatları ile kendi fiyatlarınızı kıyaslayın ve fiyat avantajı konusunda ne noktada olduğunuzu görün. Müşteri azlığının nedeni rakip firmalara göre 50 TL daha çok ücret talep etmeniz olabilir mi? Ya da size bu kadar çok müşteri gelmesinin nedeni piyasa fiyatının 50 TL altına araç yıkıyor olmanız olabilir mi?

Oto yıkama hizmetinin yanında ekstra hizmetler de verebilirsiniz. Örneğin lastik ve yağ bakımı, çizik düzeltme, göçük düzeltme, silecek yenileme, lastik değiştirme, modifiye, deri koltuk bakımı, cam filmi takma, profesyonel araç fotoğraf çekimi gibi hizmetler de sunabilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti kadar personel eğitimi ve memnuniyeti de önemli bir husus. Eğer çalışanlarınıza iyi davranır, onlara iyi maaş sunarsanız daha motive bir şekilde çalışacaklardır. Bu nedenle çalışanlarınızın oto yıkama alanında yeni bilgilere açık olmasını sağlayın. Youtube’da profesyonel oto yıkama ve sektörel yenilikler konusunda onlarca, yüzlerce video var. Oturup onlarla beraber bu videoları izleyin, yeni malzemeleri deneyin, yeni yıkama teknikleri öğrenin. Çalışan mutlu olursa müşteri de mutlu olur. Bunu unutmayın.


Sonuç

Bu yazıda oto yıkama sektöründeki rekabet meselesine değindik. Başarılı olmak, iyi paralar kazanmak için finansman, personel, lokasyon, pazarlama, reklam gibi pek çok mesele daha bulunuyor.

Fakat şu kadarını söyleyerek bitirelim yazımızı: Rekabetçi bir sektörde ayakta kalmanın yolu kendinizi sürekli geliştirmekten geçer. Yeni ve havalı bir oto yıkamacı açıldığında insanlar orayı merak eder ve hatta en az gidip bir kere aracını yıkatır. Bu kişilerin size geri dönmelerinin yolu sizin de sektörel gelişmeleri yakından takip etmeniz ve yeniliklere ayak uydurmanızdır.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir