Otopark Açmak

Arabayla dolaşmaya çıkarsınız, aracınızı park etmek için yer aramaya başlarsınız ve boş yer bulmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir.  Büyük şehirlerde veya özel etkinliklerde ( konserler veya spor karşılaşmaları vb. ) park yeri bulmak zaman kaybına neden olur ve bıktırıcıdır. Tüketici olarak bu dezavantajı işletme sahibi olarak avantaja çevirebilirsiniz. Yeni bir iş kurmak isteyen girişimciler için otopark işi karlı bir gelir kaynağı olabilir.

 

Otopark nasıl açılır?

1- Gerekli olan gayrimenkulü bulmadan otopark işine başlayamazsınız. Boş bir mülk veya daha önceden park yeri olarak kullanılan bir alan en iyi seçeneklerdir. İş yapmak istiyorsanız otoparkınızı trafiğin yoğun olduğu bir yerde açmalısınız. Havaalanı, spor kompleksi, gece kulübü ve üniversite kampüslerine yakın olan alanlar en iyi yerlerdir.

Dolaşmaya çıkın ve farklı yerlerdeki farklı otoparkların farklı zamanlarda nasıl işlediğini gözlemleyin. Otoparkınızı gelir seviyesi yüksek olan bir yerde açarsanız müşterilerde daha fazla ödeme yapar.  Trafiğin yoğun olduğu yerlerde az park alanı vardır ve acelesi olan insanlar araçlarını park etmek için fazlasını ödemeye razı olurlar.

2- İlgili resmi kurumlara başvurarak neler yapmanız gerektiğini öğrenin. Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin.

3- İnsanların araçlarını park edeceği alanı düzenleyin. Demek istediğimiz eğer ihtiyaç varsa ayırma çizgileri ve asfaltla ilgili tamiratlar yapın.  Menedilmiş veya sıkıntılı bir mülk aldıysanız kaldırımları tamir etmeniz ve boşlukların içini doldurmanız gerekir. Çalışacak olan görevliler ve paraların saklanması için kulübe gibi bir yere ihtiyacınız olacaktır. Otoparkınızı suç oranın yüksek olduğu bir yerde açacaksanız suçluları uzak tutmak için çitler yerleştirebilirsiniz. Güvenlik kamerası bir diğer tedbir yatırımıdır ancak suçları engellemenin en iyi yolu güvenlik görevlileri tutmaktır.

4- Otoparkınızı sigortalatın. Mali sorumluluk sigortası sizi ve müşterilerinizi araba hırsızlıklarına karşı korur.

 

Otopark açmak için gerekli belgeler

1-Dilekçe

2-Ayrıntılı Adres Krokisi

3-Sıhhi Müessese Açma Ruhsatı Başvuru Beyan Formu

4-Ulaşım ve Trafik Komisyonu (UTK) Kararı

5-Yıkama ünitesi mevcut olanlardan Deşarj Kalite Kontrol Ruhsatı

6-2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca otoparktaki araçların her türlü hasara karşı düzenlenmiş “Mesleki Faaliyet Sigorta Poliçesi.”(Sigorta şirketinden)

7-Açık Otoparkın kurulacağı yer için kat irtifakı veya kat mülkiyetini haiz ya da inşaata başlama izni alınmadığına dair belge

8- Kapalı otoparklar için kullanım amacına uygun Yapı Kullanma İzin Belgesi

9-Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı ise işyerinin faaliyet konusunun ve adresinin belirtildiği Oda Kayıt Belgesi

10-Kiracı ise faaliyet konusuna uygun olarak düzenlenip imzalanmış Kira Kontratı

11-Mülkiyet sahibinden Tapu Tescil Belgesine göre Muvafakatname (Açık otoparklarda, kira sözleşmesinde otopark olduğu belirtilmezse)

12-Giriş -çıkış ve yerleşim planı gösterilen Vaziyet Planı(Firma tarafından hazırlanmış, kaşeli, imzalı)

13 -İmza Sirküleri (gerektiği durumlarda)

 

Otopark açma maliyeti

Otopark açma maliyetini etkileyen birçok değişken bulunmaktadır. Şehri, konumu, büyüklüğü, kapalı ya da açık olması gibi. Bu sebeple kesin bir rakam belirtmemiz sağlıklı olmaz. Açmak istediğiniz otopark hakkında bize bilgi verirseniz gerçek bir maliyet çıkarabiliriz sizin için.

Hangi işe yatırım yapsam?” diye kara kara düşünenler için en karlı yatırım alanlarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir