Özel ders işine nasıl başlanır?

Özel ders işinden nasıl kazanç sağlandığını merak ediyor musunuz? Belli bir alanda uzmansanız birileri sizden bir şeyler öğrenmek isteyebilir.

 

Adımlar

1 – Pazarlamak istediğiniz becerinize veya uzmanlık alanınıza karar verin

Özel ders işini sadece birkaç konuyla sınırlamak zorunda değilsiniz. Özel ders olarak pazarlayabileceğiniz yüzlerce farklı beceri vardır. Dövüş sporlarını öğrenmek, gurme yemekler pişirmek, nakış işlemek, borsayı anlamak veya yoga öğrenmek isteyecek bir sürü insan vardır. Japoncayı bilen biri Japonca dersleri verirken bir müzisyende özel müzik dersleri vermek için becerilerini ve yeteneklerini kullanabilir. Sevdiğiniz yeteneklerinize veya becerilerinize odaklanın. Öğreteceğiniz konuyu severseniz özel ders vermekten hoşlanırsınız ve tutkunuz öğrencilerinize de ilham verir.

2 – Ödevinizi yapın

Rekabeti öğrenmek için araştırma yapın. Rakipleriniz ne kadar ücret alıyor?

3 – Ders planı yapın

İşinizi nasıl yapacağınıza karar verin. Öğrencilerinize kapılarınızı açmadan önce öğretmenliğin nasıl yapılacağını, hangi derslerin öğretileceğini, kabul edeceğiniz ödeme türünü ve izinler alıp almamanız gerektiğiniz öğrenmeniz gerekir.

4 – Zile basın

Öğrenciler bulmak için pazarlama stratejisi ( reklam alanları, doğrudan posta, promosyonlar ve ağızdan ağza pazarlama )  belirleyin ve pazarlama bütçenizi ayarlayın. El ilanları kullanabilir veya öğrenciler bulabileceğiniz yerlerde bedava seminerler düzenleyebilirsiniz. Bu, özelliklede küçük bir pazarlama bütçeniz varsa çok işe yarar. Potansiyel öğrencilerin dikkatini çekmek için reklam alanlarından, özel promosyonlardan ve ağızdan ağza pazarlamadan faydalanabilirsiniz.

5 – Başlamaya hazırsınız

Özel ders işinde başarılı olmak ödüllendirici ve tatmin edicidir. Öğretmek istediğiniz ders türlerine karar verin, dersinizi ve pazar araştırmanızı yapın, size rehberlik edecek bir ders planı hazırlayın ve son olarak kendinizi pazarlayın. Bir sürü şey yapmanız gerekiyormuş gibi gözükse de temel prensiplere hakim olduktan sonra bilgi birikiminizi paylaşarak kazanç elde etmeye başlayacaksınız.

İpuçları

Hizmet verdiğiniz alanda uzmanlaşmış kuruluşlardan sertifika alın. Örneğin dalış dersleri verecekseniz sertifika alın ve diğerlerine de sertifikalı dalgıçlar veya öğretmenler olmaları için eğitim verin.

Faaliyete geçmek için gerekli ruhsat ve izinleri alın.

Açılış günü indirimleri sunun. Başlangıçta rakiplerinizden daha az ücret alırsanız pazar payının bir bölümünü ele geçirebilirsiniz.

Diğer özel ders veren kişilerle doğrudan rekabet içinde olacaksanız ilk başta ders ücretlerinde veya hizmetlerde indirim yapın. Müşteri tabanı oluşturduktan sonra fiyatlarınızı piyasa fiyatına yükseltebilirsiniz.

Uyarılar

Yeterli donanıma sahip olmadan öğrencilerinizi tehlikeye atacak hareketler yapmayın ve kaza ihtimaline karşı sorumluluk kabul etmediğinize dair belge imzalatın. Olası riskleri her zaman anlatın.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir