+30 Adet En Çok Para Kazandıran Oyunlar

Oyun oynamayı seviyor musunuz? Peki hiç vazgeçemediğiniz bu alışkanlık sayesinde hayatınızı değiştirmek ister misiniz?

Ebeveynlerinizin oyun oynamanın zaman kaybı olduğunu söylediği günler artık geride kaldı. Zira oyun sevginizi para kazandıracak bir hobiye dönüştürmeniz mümkün.

Son yıllarda hobilerimiz üzerinden para kazanmak için hayal edebileceğimizden çok daha fazla fırsata sahibiz ve oyun oynayarak para kazanmak da bu fırsatlar denizindeki yerini çoktan almış durumda.

Ne dersiniz?

Diğer işlerle kıyaslandığında kulağa çok eğlenceli gelmiyor mu?

Oyun oynayacak ve karşılığında para kazanacaksınız. Bunun yanı sıra oynadığınız oyunları sosyal medyada yayınlayıp aldığınız ödemeyi kat be kat artıracaksınız.

Harika!

Tam da bu yüzden çoğu insan Grand Theft Auto, PubG, Mobile Lengends vb. pek çok oyun oynayarak daha önce hayal dahi etmedikleri kazançlar elde ediyorlar.

“Oyun oynamak benim işim!” diyenlerdenseniz eğlenerek para kazanmaya bugünden başlayabilirsiniz.

Nasıl mı?

Yazımızda en sevdiğiniz oyunları oynayarak para kazanabileceğiniz yöntemlerden ve oyunlardan bahsedeceğiz. Hem oyun oynayıp hem de para kazanmak, deyim yerindeyse bir taşla katliam yapmak istiyorsanız bu yazımız tam da size göre.Oyun Oynayarak Para Kazanmak İçin 19 Yöntem

1) Sanal eşya ve altın satışı

sanal eşya ve skin satarak para kazanmak

Gold farming uzun süredir vardır. League of Legends gibi online oyunlarla haşır neşir bir oyuncuysanız hiç şüphe yok ki oyun içinde reklamı yapılan altın fiyatlarını görmüşsünüzdür. Oyun içinde bir şeyler satmak da uzun süredir var olan bir sistemdir. Diablo’nun oyuncuların diğer oyunculara bir şeyleri nakit karşılığı sattığı bir karaborsa sistemi vardır.

Sanal mallar satmak Diablo 3’de iyice yaygınlaşmıştı ve gerçek paranın döndüğü bir (auction house )müzayede evine dönmüştü. Oyun içinde sanal eşya ve altın satışı uygun görülmüyordu ve oyuna entegre edenlerin hesabı yasaklanıyordu. Ancak daha sonra oyuncu kaybetmek istemeyen Blizzard eşya ve altın satışına izin verdi. Blizzard her satıştan 1 dolar ve aynı zamanda parayı PayPal aracılığıyla nakde çevirdiğinizde de %15 komisyon almaya başladı. Bu sistem Blizzard için de oldukça karlı oldu.

Mutlaka okuyun: Oyunlarda İtem Satışı Yaparak Para Kazanmak


2) Bilgi birikiminizi paylaşın

oyun bilginizden para kazanmak

Mobile Legends gibi oyunlar konusunda uzman mısınız? Bilgi birikiminize karşılık para ödeyecek bir sürü insan vardır. Killer Guides gibi siteler bilgi birikiminizi paraya dönüştürmenize yardımcı olacak e-kitaplar yazmanızı sağlıyor. İnternetteki siteler veya kendi internet siteniz aracılığıyla e-kitaplarınızı satmayı deneyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra nasıl seviye atlanır, belli karakterler nasıl oynanır vb. rehberler ve videolar hazılamak da uzmanlığınızı paraya dönüştürmenini yollarından biridir.

Mutlaka okuyun: Dijital Bilgi Ürünleri Satarak Para Kazanmak


3) Oyun hesabını satarak para kazanmak

oyun hesabı satarak para kazanmak

Özellikle online oyun sektöründe yaşanan büyüme yeni bir sektörün doğmasını sağladı: Hesap satışı! Online oyun hesapları özelliklerine ve ne kadarlık (3 yıllık, 5 aylık vb.) olmalarına bağlı olarak değer biçilip satışı yapılabiliyor. Hatta oyun hakkında yeterince bilgi sahibiyseniz bir hesabı ucuza alıp daha yüksek bir fiyata satışını yapmanız mümkün.

Mutlaka okuyun: Oyun Hesabı Satarak Nasıl Para Kazanılır?


4) Oyun Testçisi(Game Tester) Olun.

oyun test ederek para kazanmak

Oyunlar çeşitli geliştirme süreçlerinden geçerek son halini alır. Oyun piyasaya çıkmadan önce, geliştirici şirket oyunun taze gözlerle oynanmasını, oyundaki hataların raporlanmasını ister. Oyun testçilerinin görevi de buldukları problemleri raporlamak ve oyunu test etmektir.

Aslına bakacak olursanız oyun testçileri her zaman sevdikleri oyunları test etmezler ve bazen oldukça sıkıcı buldukları çocuk oyunlarını bile incelemek zorunda kalabilirler.

Yine de para kazanmanın eğlenceli bir yolu olduğu aşikar, öyle değil mi?

Oyun testçiliğin ne olduğuyla ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilir, IGN’nin The Tough Life of a Games Tester’ını inceleyebilirsiniz. Bu arada oyun testçilerinin şirketlerle gizlilik anlaşması imzaladıklarını da belirtelim.

Oyun test etme konusunda iş bulmak için şu sitelere göz atabilirsiniz.

  1. PlaytestCloud
  2. BetaFamily
  3. BestReviewApp
  4. ErliBird

Mutlaka okuyun: Oyun Test Ederek Para Kazanmak


5) Profesyonel Bir Oyuncu Olun.

oyun turnuvalarından para kazanmak

Profesyonel oyuncular dünya çapında rekabet etmekte ve Major League Gaming(MLG, video oyunları ligi, profesyonel bir e-Spor organizasyonudur), International Dota 2 şampiyonası ve Intel Extreme Masters tarafından da desteklenen sayısız etkinlikte yer alıp milyonlar kazanmaktadırlar. MLG, profesyonel oyun etkinliklerine ev sahipliği yapmak ve bunları yayınlamak için özel oyun arenaları dahi inşa etmiştir. İnternet aleminin en usta ancak henüz keşfedilmemiş cevherlerini bulmak için kurdukları keşif grupları ve toplulukları dahi vardır.

Bu konuda size verebileceğimiz en iyi tavsiye bir oyun seçmeniz, tercihen oynamakta iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir oyun- ve bu konuda uzmanlaşmanız olacaktır. Akabinde, hem yetenekli bir oyuncu hem de iyi bir takım oyuncusu olarak ün salmaya odaklanın.

Bu işin tam da size göre olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden eSpor oyunlarındaki yerinizi alın.


6) Bir YouTube Kanalı Açın.

oyun videoları yayınlayarak para kazanmak

Bir sürü oyun mu oynuyorsunuz? “Hadi oynayalım” videoları kaydedebilir, videoları YouTube’a koyabilir ve insanların videolarınızı izlemesi karşılığında para kazanabilirsiniz.

YouTuber’lar son zamanlarda adlarından epey söz ettiriyor. Bunun nedeni YouTuber’lığın eğlenceli, kazançlı ve olasılıklarla dolu bir iş olması. Tam da bu yüzden, oyun oynayarak para kazanmanın bir yolunu arıyorsanız başlangıç aşamasında bir YouTube kanalı açmak harika bir fikirdir.

Kanalınızdan para kazanmak için gereken adımları attığınıza ve bu konuda uzmanlaştığınıza inanıyor musunuz? O halde içeriklerinizi dilediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz. İster oyununuzu canlı olarak yayınlayın, ister başkalarının oynama stilini eleştirin, isterseniz de belirli bir oyun için ipuçları veya püf noktaları içeren eğitsel içerikler hazırlayın. Seçimiz ne olursa olsun YouTube tüm bu konuları ele almada kullanacağınız mükemmel bir platform olacaktır.

Yaklaşımınız ne olursa olsun, işe YouTube kanalı açmakla başlamanız atılacak en doğru adım olacaktır.

Mutlaka okuyun: Youtube’dan Para Kazanmak


7) “Twitch” Yayınları Yapın.

canlı oyun videolarından para kazanmak

Twitch, canlı yayın yapmak isteyenlerin insanlarla etkileşim kurduğu popüler bir platformdur ve dünyanın en iyi oyuncularına ev sahipliği yapmaktadır. Windows, Mac, PlayStation 3, PlayStation 4 veya Xbox 360 konsollarına sahip bütün kullanıcılar, platform üzerinden istedikleri zaman canlı yayın yapabilirler. Burada bağış yoluyla para kazanma söz konusudur, yani izleyiciler yayınladığınız içerikleri beğendiğinde size bağış yaparlar.

Twitch ayrıca YouTube’a benzer bir para kazandırma sistemine de sahiptir. Bu, kendinizi sitenize ziyaretçi çekebilecek bir oyuncu haline getirdikten sonra sağlam bir takipçi kitlesi oluşturmayı ve monetization(para kazanma) sistemine başvurmanızı gerektirecektir. Yayın akışınızla para kazanmak için Google Adsense vb. ürünleri kullanabilir, video başına alacağınız görüntüleme sayısı üzerinden ödeme alabilirsiniz.

Bilgisayarda ya da oyun konsolunda oyun oynarken ekran görüntünüzü Twitch üzerinden canlı bir şekilde yayınlayabilir ve büyük bir takipçi kitlesi elde ederseniz reklamlardan, bağışlardan ve aboneliklerden para kazanabilirsiniz.

Bu yöntemle sizi canlı olarak takip edecek geniş bir takipçi kitlesi elde etmek ilk başta zor olabilir. Aylarca sizi sadece 10 kişi izleyebilir, 100 kişiye ulaşmak bir yılınızı alabilir. Malesef pek çok oyuncu/yayıncı bu rakamlara ulaşamıyor bile. Çünkü önemli bir noktayı kaçırıyorlar:

Oyun yayıncılığı alanı çok kalabalık. Neden daha popüler hesaplar varken insanlar sizi izlesin ki? İşte burası tabiri caizse dananın kuyruğunun koptuğu nokta. Kendinizi diğer oyuncu/yayıncılardan farklı bir konuma yerleştirmek, üslubunuzla kendinizi onlardan farklı kılmak durumundasınız. Benzer şekilde muhteşem bir oyuncu olmak ya da çok az kişinin oynadığı oyunlar oynayarak kendi markanızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Buna karşın bu yöntemle işe koyulmak oldukça kolaydır. Oynayacağınız oyunları kaldırabilecek iyi bir bilgisayar, canlı yayın yazılımı (örneğin tüm işletim sistemlerine uygun ve ücretsiz olan OBS Studio), oyun oynarken ekranın alt kısmında sizin de görünebilmenizi için webcam ve konuşurken sesinizin kaliteli çıkması için mikrofon bu iş için yeterlidir.

Twitch yayınları üzerinden para kazanmanın yolları şunlardır:

  • Reklamlar: Para kazanan yayıncı statüsüne ulaştığınız an Twitch bunun karşılığını çeşitli şekillerde almanızı sağlayacaktır. Öyle ki bu aşamada kanalınızı ziyaret eden abone başına 5 dolar kazanırsınız.

Ayrıca kanalınıza Google Adsense benzeri bir uygulama ekleme seçeneğine de sahip olursunuz. Bu, sayfanıza yerleştirilen reklamlar aracılığıyla para kazanmanızı sağlayacaktır. 1000 görüntülenme üzerinden elde edeceğiniz gelir 3 dolar olacaktır.

  • Affiliate Bağlantıları: Twitch, kullanıcılarının affiliate linklerinden yararlanmasına da olanak tanır. Yani, oyuncular satın alınabilecek ürünler ve öğeler konusunda önerilerde bulunabilir ya da takipçilerine bahsi geçen ürünlere doğrudan erişim imkanı sunabilirler.

Link kaynaklı her ürün satın alımı belirli bir ödemeye karşılık gelir. Yani bu, oyunculara, kanallarına abone olan herkese beğendikleri ürün veya ürünlerin reklamını yapma ve bu yolla pasif bir gelir elde etme imkanı sunan etkili bir pazarlama yöntemidir.

  • Bağışlar

Başarılı pek çok oyuncu bugün sadık hayranlarından veya sponsorlarından gelir elde edebileceklerini, üstelik bunu bağış yoluyla sağlayabileceklerini keşfetmiştir.

Evet, yanlış duymadınız. İnsanlar video oyunları oynamaya devam etmeniz için size para ödeyecekler! Şaşırtıcı değil mi? Bu görüşün perde arkasında ise oyuncuların hayran kitlelerini bu yoğun oyun temposuna devam etmelerine yardımcı olmaya davet edecekleri, kitlelerin de oyuncunun temel yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sağlama odaklı bir yaklaşım benimseyecekleri gerçekleri yatmaktadır.

Tamam, belki bazı ihtiyaçlar o kadar “temel” değildir, ancak mevzunun özünü kavradığınıza inanıyoruz.

Para bağışını var eden bir diğer unsursa izleyicilerin oyuncunun kullandığı ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenme ve kopyalama dürtüsüdür. Oyun oynamayı bir çeşit performans sanatı olarak görüyorsanız, bir oyuncuya bağış yapma fikri size oldukça mantıklı gelecektir.

Böylece, oyun konusunda sizden çok daha iyi olan küçük kardeşinize oynadığınız oyunda bir üst seviyeye geçişinizi kolaylaştırması adına para teklif etmekten de kurtulmuş olursunuz.

Son olarak, Twitch yayınları sırasında gelirinizi artırmanıza yarayacak pratik birkaç ipucu verelim.

Az evvel değindiğimiz üzere oyun oynamayı bir performans sanatı olarak düşünmeniz, bu konuda başarıya nasıl ulaşılacağını anlamanın en iyi yoludur. Bu açıdan bakıldığında, canlı yayın yapan oyuncuların ilgi çekici ve etkileşim becerisi yüksek kişiler olması şarttır.

Görünürlüğü ve fark edilebilirliği yüksek düzeyde içerikler oluşturmak için sıradışı bir karaktere sahip olmalısınız. Bu, dinlemesi kişiye zevk veren bir sese sahip olmanızı da gerektirecektir. Bir oyuncu dinlenebilir değilse veya son derece sıkıcı bir biçimde konuşuyorsa, izleyicilere ulaşması imkansız olacaktır.

Canlı yayın dünyasının olmazsa olmazlarından biri de içerikleri düzenli olarak paylaşmaktır. İzleyicilerinizin, yayın akışınıza vakıf olmaları gerekir. Düzenli bir program tutturmanız, hedef kitlenizin belirli gün ve saatlerde sizi izlemeye başlamasına yardımcı olacaktır.

Ağ oluşturma/Networking ise canlı yayın ile gelir elde etme taktiğinin son aşamasını oluşturur. Ve izleyicileriniz, takipçileriniz, canlı yayın yapan diğer oyuncular ya da sponsorlarla kuracağınız etkileşimler itibarınızı ve paranızı artırmada kullanacağınız en etkili yöntemlerden biri olacaktır.

İş ağlarına benzer şekilde, canlı yayınlar da ilişkilere belirli miktarda yatırım yapılmasını gerektirir.

Mutlaka okuyun: Twitch’ten Para Kazanmak


8) Potansiyel Sponsorlarla İletişime Geçin.

YouTube, Twitch veya başka bir platformda yüklü bir takipçi sayısına ulaştıktan sonraki ilk adım daha fazla gelir elde etmek adına sponsorlarla iletişime geçmektir. Bu tıpkı televizyon yapımcılarının programları için sponsor aramalarına benzer.

Sponsor edinmek için yapmanız gereken ilk şey onları etkilemeye çalışmak olmalıdır. Bunun için kanalınızın tam olarak hayal ettiğiniz şeyi yansıttığından emin olmalısınız. Ardından, sponsorunuz olmakla ilgilenebilecek, beğendiğiniz markalara ilişkin sıkı bir araştırmaya girişebilirsiniz. Ayrıca, bu markalara ait ürünleri kullanıp kullanmayacağınızı düşünmeniz de önemlidir. Bu marka için pazarlama yapacağınız düşünülürse bu konunun yabana atılır en ufak bir yanı dahi yoktur.

En önemli şey ise potansiyel adaylara kendinizi markalarına sponsor olmaya uygun bir kişi olarak tanıtabilmenizdir.


9) Eğitici Video İçerikleri Hazırlayın.

eğitici oyun içerikleri para kazanmak

Oyunlara ilişkin püf noktaları ile dolu videolar hazırlamanız, yeni izleyiciler edinmenin ve oyunlar üzerinden para kazanmanın bir diğer yoludur. Bu tarz videolar bir hayli rağbet görür ve YouTube kanalları veya canlı yayın vasıtasıyla para kazanabilirsiniz.


10) Turnuvalarda Yarışın.

turnuvalara katılmak

Üst düzey oyun turnuvalarından büyük para ödülleri kazanan elit oyuncuları duymuş olmalısınız.

Bu turnuvalar becerilikli ve nitelikli oyuncuların becerilerini kullanarak para kazanmasını sağlar. Video oyunlarının profesyonel ve turnuva seviyesinde oynanmasına genellikle “eSports” denir. Ödüllerin büyüklüğünü görünce şaşırabilirsiniz. Valve DOTA 2 turnuvası için 2023’te 25 milyon dolar ödül dağıtmıştır.

Ancak şu da var ki bu turnuvalardan para kazanan oyuncu sayısı çok değildir. Profesyonel oyuncuların kararlı ve yetenekli olması şarttır.

Ayrıca profesyonel oyuncular kurumsal sponsorluklar aracılığıyla da para kazanır. Örneğin Nike profesyonel sporculara sponsor olur ve Nascar yarış arabaları kurumsal markalarla süslenir. Intel, Western Digital ve SteelSeries elektronik oyun ekipmanlarının reklamını yapmak için oyunculara sponsor olmaktadır.

Kulağa tutarlı bir para kaynağı gibi gelmese de (müthiş derecede yetenekli biri değilseniz), Call of Duty, League of Legends, Fortnite vb. rekabetçi oyunlar için düzenlenen oyun turnuvalarına katılmak ve bu turnuvalardan galip çıkmak size fahiş miktarda para kazandırabilir.

Örneğin, dünyanın en iyi e-spor yarışmacılarından biri olan Timothy Miller’ın (“Bizzle” olarak da tanınır), Fortnite turnuvalarına katılarak yılda yaklaşık 322.000 dolar kazanmaktadır!

GameChampions platformu da tüm beceri seviyelerinden oyuncuların aynı heyecana ortak olmasını sağlıyor. Sizi benzer becerilere sahip oyuncularla eşleştirmek adına her türlü çabayı gösteren ve adil oyun anlayışını savunan bu platform şimdiye kadar 10 milyon doların üzerinde ödül dağıttı. Harika, değil mi?

Hesabınızı oluşturur oluşturmaz 5 dolar değerinde bir kayıt bonusu da vaat eden GameChampions, 18 yaş ve üstü her oyuncuya açık. Ancak maalesef oyunlar henüz her bölge için erişilebilir değil.

Mutlaka okuyun: Oyun Turnuvalarından Para Kazanmak

Mutlaka okuyun: En Çok Para Ödülü Dağıtılan 5 E-Spor Turnuvası


11) Kalite Güvence Analisti(QA) Olun.

oyun analizi ile para kazanmak

Oyunların her biri nihayetinde bir yazılım ürünüdür. Bu sebeple oyun tasarım şirketleri kendilerine neyin iyi neyin kötü olduğunu söyleyecek, başka bir deyişle neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gösterecek bağımsız kişilere ihtiyaç duyar.

QA, yani kalite güvence analizi işte tam da bu noktada devreye girer. Tasarımcılar ve geliştiriciler yalnızca yeni bir oyun veya tasarım güncellemesine ilişkin teknik sorunları veya hataları değil, kullanıcının söz konusu deneyim hakkındaki düşüncelerini de bilmek ister. Asıl amaç yeni veya sürümü yükseltilmiş bir oyunun oyuncular üzerindeki etkisini- hali hazırda piyasada olan sürüme kıyasla ne derece eğlenceli olduğunu- ölçmektir.

Kalite güvence analistleri, bir oyunu yalnızca mümkün olan en yüksek seviyeye kadar oynamakla kalmaz, aynı zamanda oyunda itiraz edecek bir şey bulamayıncaya ve eğlenip eğlenmediklerini rapor edinceye kadar farklı pek çok tasarım veya yapıyı da denerler.

Kalite güvence analisti olmak aynı bulmacayı sayısız kez çözmeyi gerektirir. Bir programdaki/oyundaki herhangi bir aksaklık, hata veya yanlış mutlak surette tekrarlanabilir olmalıdır, geliştiriciler ancak bu sayede onu nasıl ortadan kaldıracaklarını bulabilirler.


12) Oyun Geliştiricisi Olun.

oyun geliştirerek para kazanmak

Oyun oynayarak para kazanmanın bir diğer yolu da oyun geliştirmektir.

Oyunculuktaki becerilerinize farklı bir boyut kazandırmaya ne dersiniz? Oyun geliştirici olarak da oyun endüstrisinin bir parçası olabilir, dahası son derece kazançlı bir kariyere imza atmış olursunuz. Oyun geliştiricisi olarak göreviniz kod yazmak ve yaratıcı oyun fikirlerini gerçeğe dönüştürmektir.

Ubisoft veya EA gibi büyük şirketlere mensup oyun geliştiriciler fahiş miktarlar kazanırlar. Ancak, bu tarz şirketlerde çalışmak oldukça streslidir ve uzun saatler sürecek bir mesai hatta tatillerde dahi çalışma gerektirebilir.

Bir diğer alternatifse özgür bir oyun geliştiricisi olup oyun satışları ve oyun içi satın alımlar yoluyla para kazanmaktır. Örneğin 2011 yılında Mojang Studios tarafından yayınlanan Minecraft, İsveçli oyun geliştirici Markus Persson tarafından geliştirilmiş ve 2014 yılında Microsoft tarafından 2,5 milyar dolara satın alınmıştır. Geliştiricisinin elde ettiği geliri düşünebiliyor musunuz?

Mutlaka okuyun: Mobil Oyun Yaparak Para Kazanmak

Mutlaka okuyun: Sahibine Günde 50 bin Dolar Para Kazandıran Oyun: Flappy Bird


13) Oyun Gazetecisi Olun.

oyun gazetecisi olarak para kazanmak

Oyunlardan para kazanabileceğiniz bir diğer sektörse gazeteciliktir. Ve oyunlar kadar yazmayı ve raporlamayı da seviyorsanız bu harika bir gelir fırsatı olacaktır. Üstelik bu işe ilişkin beceriniz arttıkça geliriniz de günden güne artar.

Oyunlar hakkında bilgi birikiminiz varsa ve iyi bir yazarsanız oyun sitelerinden biri için yazı yazmayı deneyebilirsiniz. İnternet sitelerinin yorumlara, haberlere ve insanların video oyunlarıyla ilgili okumak isteyeceği her şeye ihtiyacı vardır.

Mevcut bir web sitesine girerek ya da kendi blogunuzu açarak oyunları inceleyebilir, oyunlar hakkında röportajlar ve oyun tanıtımı yapabilirsiniz. Mevcut bir siteye yazar olarak girerseniz yazdığınız yazı başına ücret alırsınız. Kendi blogunuzu kurarsanız da Google Adsense ya da Patreon gibi platformlar üzerinden para kazanabilirsiniz.

Gazetecilikte bir olayı herkesten önce sezip haberleştirmektir esas marifet. Bunun için tüm kaynakları aktif bir şekilde takip etmeli, ses getiren haberler yapmalısınız. Ancak bu şekilde fark yaratabilirsiniz. Her gün yazı yazmak da bir süre sonra zihnen yorucu gelebilir.

Yine de bu işe başlamak istiyorsanız orta ölçekli web sitelerindeki yazarlık ilanlarına bakın. Önceden elinizde hazır bir yazı olsun. Bu yazıyı ve CV’nizi gönderin.

Kendi web sitenizi açmak için de öncelikle biraz deneyime sahip olun. Her gün yazı yazmak yeterince zahmetliyken bir de kendi web sitenizi yönetmek zor olabilir. Bu nedenle önce hazır mecralarda yazmayı deneyin. Zamanla kendi web sitenizi de kurabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Oyun Haberciliği Nasıl Yapılır?


14) Bir Oyun Şirketinin Müşteri Hizmetlerinde Çalışın.

oyun şirketinde çalışarak para kazanmak

Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi oyun severlerin de müşteri destek hizmetlerine ihtiyacı vardır. Ve oyun şirketlerinden birinde çalışan bir müşteri hizmetleri temsilcisi olmanız video oyun endüstrisi üzerinden gelir elde etmenin harika bir yolunu sunar.

Blizzard vb. bazı şirketlerin oyunu bizzat oynayan ve oyun içi sohbet işlevi aracılığıyla diğer oyunculara destek sağlayan oyun içi yöneticileri dahi mevcuttur.

Ancak bu oyun becerisinden çok müşteri hizmetleri becerilerinizle alakalı bir iştir. İnsanlarla iyi anlaşmalı ve mükemmel iletişim becerilerine sahip olmalısınız. Bu alanda yapacağınız bir stajla kariyer yolculuğunuzu başlatabilirsiniz.


15) Oyun Temalı Ürünler Yaratın ve Satın.

oyunlarla ilgili tasarımlar yaparak para kazanmak

Oyun oynayarak para kazanmanın yollarından biri de söz konusu oyundan ilham alan ürünler yaratıp satmaktır.

Tasarım yeteneğinize güveniyorsanız satış potansiyeli yüksek ürünleri görmek adına Etsy ve RedBubble vb. siteleri inceleyin. Tasarımınızda lisanslı karakterler kullanmanıza izin verilmeyebilir, ancak oyuncuların seveceği türden, farklı ürünleri satma konusunda yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz.

Bu aşamada talep üzerine baskı teknolojisi imdadınıza yetişektir. Bu sayede, envanter stoklamanıza veya nakliye ile uğraşmanıza da gerek kalmaz. Tasarımlarınızı talep üzerine baskı hizmeti sunan web sayfalarına yükler, fiyatlarınızı belirler ve işi uzmanına bırakırsınız.

Bir diğer seçenek ise popüler oyunculara ve takipçilerine özel ürünler yaratmak ve nihayetinde bir satış ortaklığına imza atmaktır. Oyuna özgü bir şaka veya sloganı eğlenceli bir gömlek baskısına dönüştürebilir, akabinde tasarım örneklerinizi oyuncuların beğenisine sunarak ürün satışından elde edecekleri geliri sizinle paylaşmaya açık olup olmadıklarını anlamaya çalışabilirsiniz.

İşin boyutunu anlamanıza yardımcı olacak bir örnek verelim. Etsy vb. e-ticaret platformlarına göz atıp arama bölümüne “Legend of Zelda” yazdığınızda 16.000’den fazla tişört, heykel, kahve kupası ve daha fazla ürüne ulaşabilirsiniz.

Rotanızı bu yönde belirlediğinizde yeni bir iş kurmuş olacağınızı unutmayın. Ve doğru ürün ile mükemmel pazarlama becerileri sayesinde fahiş gelirlere ulaşmanız mümkün.

Bu işe girişmeden önce ne tür ürünler satmak istediğinizi net bir biçimde belirlemeniz gerek. Vereceğiniz karar, size bu öğeleri yapmak için ihtiyaç duyacağınız şeylerin listesini de sunacaktır.

Mutlaka okuyun: Etsy’de Nasıl Satış Yapılır?


16) Oyun İçi Para Birimi Satışına Odaklanın.

Çok oyunculu çevrimiçi oyunların(MMO) pek çoğu, kazanmak için kendi zamanlarını harcamak istemeyen kullanıcıların belirli bir ödeme karşılığında satın alabilecekleri biriktirilebilir ve satışa sunulabilir bir oyun içi para birimine sahiptir.

Bu madde, oyun yoluyla ekstra para kazanmanın en popüler yolu sayılmasa da etkili bir seçenek olarak listemizdeki yerini almıştır- ve muhtemelen listemizin en çok zaman alan dahası en düşük ücretli gelir fırsatıdır. Ancak Çin vb. ülkelerde bu işi tam gün üstelik oldukça düşük ücretler karşılığında yapan para avcıları mevcuttur.


17) Koçluk Hizmeti Sunun.

Video oyunları oynayarak para kazanmanın en havalı yollarından biri de kullanıcılara en sevdiğiniz ve ustası olduğunuz oyun/oyunlar konusunda koçluk hizmeti sunmaktır. Oyun tutkunu olup belirli oyunlar konusunda usta olduğunuzu düşünüyorsanız, oyun koçluğu tam da size göre bir iş olabilir.

Oyunlara ilişkin eğitici öğretici videolar, ekran paylaşımları veya grup dersleri aracılığıyla bildiklerinizi diğer oyunculara da aktarabilirsiniz. Ne dersiniz? Herhangi bir oyuna ilişkin ipuçlarınızı, püf noktalarınızı ve tavsiyelerinizi paylaşarak para kazanmak harika bir şey olmaz mıydı?

Oyun koçlarının kazancı bu işte ne kadar iyi olduklarına veya hizmetlerinin talep edilme derecisine bağlı olarak değişebilir.

Bu iş genellikle YouTube vb. bir platform aracılığıyla sağlam bir takipçi kitlesi kazanmayı ve hizmetleri bu kitleye en iyi şekilde sunmayı gerektirir.

Gamer Sensei vb. espor antrenörlük platformlarına kaydolabilir, talep edeceğiniz ücret ile çalışma saatlerinizi kendiniz ayarlayabilirsiniz. Ancak bu platformların çıtayı yüksek tutacağını ve her isteyenin oyun koçluğu yapmasına müsaade etmeyeceğini unutmayın- bu işe yeni başlıyorsanız, bu durum bir miktar cesaret kırıcı olabilir.

Bir diğer alternatif ise freelance iş ilanları yayımlayacağınız Fiverr benzeri platformlar üzerinden favori oyunlarınıza özel koçluk hizmetleri sunmaktır. Profilinizi oluştururken kendinizi potansiyel müşterilerin yerine koymayı denemelisiniz. Sizinle neden çalışmalılar? Hangi video oyunları konusunda uzmanlığa sahipsiniz?

Profil gücünüz deneyiminize, uzmanı olduğunuz oyunun popülaritesine ve rekabete göre değişecektir.

Çoğu kişi saat başı belirli bir ücret alsa da grup dersleri ile çok daha yüksek meblağlara ulaşmanız mümkündür.


18) Oynadığınız Kadar Kazanmak İçin Mistplay’i Deneyin.

Mistplay, Android işletim sistemlerinde bulunan ve telefonunuz üzerinden oyun oynayarak para kazanma imkanı sunan mobil bir uygulamadır.

Uygulamanın temelinde kullanıcılara belirli ödüller karşılığında oyunlara dahil olabilecekleri bir platform sunmak yatar. Ne kadar çok oyun oynarsanız, o kadar çok puan kazanır ve harika ödüllere ulaşmak için bahsi geçen puanları kullanırsınız. Kullanıcılar kazandıkları bu puanlarla Amazon, Nintendo, PlayStation, Google Play vb. çeşitli perakendecilerden hediye kartları alabilirler.

Mistplay ile oynamaya başladığınız andan itibaren ödül almaya hak kazanırsınız. Hatta oyunları arkadaşlarınızla oynayabilir, birim kazanma hızınızı artırabilir ve avatarınızın seviyesini yükseltebilirsiniz. Oyun aynı zamanda kullanıcı etkileşimini desteklemekte, katılımcılar arasındaki bağlantıları teşvik eden bir sohbet özelliği de sunmaktadır. Bir diğer önemli nokta ise kullanıcıların Mistplay üzerinden oyun oynamak ve indirmek ya da istedikleri oyuna dahil olmak için herhangi bir ek ücret ödemeyecek olmasıdır.

Oyun uygulamaları ile para kazanabileceğiniz başka seçenekler de mevcuttur, ancak Mistplay listenin başında yer almalıdır.

19) Gamehag’e Kaydolun.

Kullanıcılara Soul Gems (oyun para birimi) toplama ve topladıklarını ödüllerle takas etme imkanı sunan ücretsiz çevrimiçi oyun platformu Gamehag’de yapmanız gereken tek şey oyun oynamak, görevleri tamamlamak ve ödülünüze kavuşmak!

Platform sayesinde, ücretsiz Robux(Robux, Roblox’un oyun içi para birimidir), dijital oyun dağıtım platformu Steam’den cüzdan kodu, ön ödemeli Mastercard ve çok daha fazlasını kazanma şansına sahip olabilirsiniz.


20) Kripto oyunlarla para kazanın.

Kripto para birimleri ve NFT’lerin yükselişe geçmesiyle, oyun dünyası için sağlam bir gelir kapısı daha açılmış oldu.

Örneğin, blok zinciri tabanlı bir ticaret ve savaş oyunu olan Axie Infinity’de oyuncular evcil hayvanları için savaşabilir, eşya toplayabilir, seviyelerini yükseltebilir ve arazi tabanlı bir krallık kurabilirler- Seviye atladıkça, karakterler giderek daha değerli hale gelir ve alıma müsait hale gelirler. Oyun içi para birimi olan “Shards” da Coinbase vb. kripto piyasaları üzerinden alınabilir veya satılabilir.

Anlayacağınız, kripto oyunları kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken kazanç potansiyeli yüksek bir alandır.


21) Oyun tasarım eğitimleri verin.

Video oyunlarının tasarımı konusunda fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız,  bildiklerinizi başkalarına da öğretebilirsiniz. Yanlış duymadınız, oyun tasarım teknikleri ya da temel düzey kodlama konularında vereceğiniz eğitimler yoluyla para kazanmanız mümkün.

Çocuklarla çalışmayı seviyorsanız, Outschool’a üye olun ve geleceğin oyun tasarımcıları ya da geliştiricilerine özel ilgi çekici bir sınıf oluşturun.

İçeriğiniz yetişkinlere mi hitap ediyor? O halde, Udemy veya Skillshare vb. platformlar üzerinden öğrenci arayışına girin. Bu sayede, eğitiminize dahil olan her öğrenci için ufak çaplı bir telif ödemesi alır, şayet eğitmenlikte usta olduğunuzu kanıtlama şansı bulursanız, kazancınızı kat be kat artırabilirsiniz.


22) Çocuklara özel grup dersleri verin.

Grup dersleri verebileceğiniz Outschool vb. çevrim içi platformlara aşina mısınız? Outschool platformu üzerinden hem akademik hem de ders dışı konulara ilişkin eğitim hizmeti alabilir veya sunabilirsiniz. Ve ders dışı kategoriler söz konusu olduğunda en iddialı başlıklardan biri de video oyunu dersleridir.

Neden mi?

Ebeveynler çocuklarının çevrim içi ortamın nimetlerinden etkili ve güvenli bir şekilde yararlanması fikrine bayılıyorlar da ondan!

Anlayacağınız, bir yandan sevdiğiniz işi yapıp diğer yandan da çocuklara çevrim içi dünyada  arkadaşlık ederek kayda değer bir gelir elde etmeniz mümkün.


Sonuç Olarak

oyun oynayarak para kazanmak

Artık oyun oynayarak para kazanmanızı sağlayacak farklı pek çok gelir fırsatına vakıf olduğunuza göre sıra hangilerinin sizin için en iyisi olduğunu keşfetmeye geldi.

Ancak, bir yandan bu harika oyunları oynarken diğer taraftan da kayda değer miktarda para kazanmanın bir miktar zaman ve çaba gerektireceğini unutmayın.

Bu süreçte, birkaç farklı yöntemi bir arada denemeye çalışın-örneğin, hem canlı yayın yapmayı hem de eğitici oyun videoları hazırlamayı deneyebilirsiniz.

Şimdi en sevdiğiniz oyunları oynayarak para kazanma yolculuğuna başlamanın tam zamanı!Gerçek Para Kazandıran Oyunlar

Bu bölümde gerçek para kazandıran oyunları masaya yatırmak istiyoruz. Ancak başlamadan önce bilgisayar oyunlarındaki doğrudan ve dolaylı gelir arasındaki bir ayrımdan bahsetmek istiyorum. Dolaylı gelir belirli bir oyundan elde edilmeyen ancak herhangi bir oyuna dahil edilebilecek yayın, blog ve test gibi oyun dışı aktiviteleri içermektedir. Doğrudan gelir ise belirli bir oyuna bağlı bir gelir türüdür.

İlk 4 oyunda, oyunun ana özellikleri sayesinde doğrudan para kazanabileceğiniz gibi diğer oyunlarda da dolaylı yollarda para kazanabilirsiniz. İşte sizler için en çok para kazandıran oyunlar:

#1. Second Life

para kazandıran oyun second life

Second Life, yaklaşık 10 yıl önce piyasaya sürülen benzersiz bir sosyal MMORPG oyunudur. Sitenin 2 milyona yakın üyesi var. Kendinize bir avatar seçerek (üç boyutlu karakater) oyuna giriş yapıyorsunuz. Second Life’ın gerçek para kazanabileceğiniz oyuncu merkezli bir ekonomisi bulunuyor. Her şey oyun para birimi olan Linden Dolarları üzerinden işliyor. Oyunda emlak alıp satabileceğiniz gibi içerik, giysi, gadget yaratıp da satabiliyorsunuz. Oyunda ayrıca toplantı ve etkinlik düzenleme ve bunlara ev sahipliği yapma, çeşitli şovlar, rock konserleri ve kamp yapma gibi çok sayıda seçenek sizi bekliyor. Mesela oyunda, bir mağazanın önünde oturup mağazaya müşteri çekerek dahi para kazanma şansınız bulunuyor.

Anshe Chungthe adlı kişi, oyunda milyoner olan ilk kişidir ve işin en güzel yanı bu paraların gerçek paraya çevrilebilmesidir. Şimdiye kadar bu oyuncunun hesabında, 250 milyon Linden birikmiş. Gerçek hayattaysa bu para, 1 milyon dolara tekabül ediyor.

Bazı oyuncular vakitlerinden tasarruf etmek için gerçek para karşılığında oyun parası satın almaktadır. Bu yüzden fazla oyun paralarınızı gerçek para karşılığında LindeX Currency Exchange platformunda satabiliyorsunuz. Fiyatlar arza ve talebe göre değişkenlik gösteriyor ancak 90 oyun parasının yaklaşık 1 TL’ye karşılık geldiğini söyleyebiliriz. Biraz vakit ayırıp sabır gösterirseniz bu oyun üzerinden güzel paralar kazanabilirsiniz.


#2. Team Fortress 2

team fortress oynayarak para kazanmak

Team Fortress 2 (TF2) gelir için “kozmetik eşya pazarı” yaklaşımına öncülük etmesi adına seçilen Valve oyunlarından birisidir. Pazarın kendisi yeni bir şey değildir ancak Valve firmasının bu pazarı kontrol etme stratejisi kesinlikle oyunun bu denli başarılı olmasının sebebidir.

Kısaca bahsetmek gerekirse kozmetik eşyalar sizi farklı gösterir. Bazıları diğerlerinden daha güzel bir görünüme sahiptir. Bazı eşyalar o kadar havalıdır ki, bazı oyuncular bu eşyaları elde etmek için gerçek para ödemeyi kabul ederler. Bu yüzden eşya takasına odaklanarak, sahip olduğunuz şeyleri başka oyuncuların paraları ile takas edebilirsiniz. Buna Valve tarafından izin verilmekte ve hatta bu durum teşvik edilmektedir.

Ancak dahası da var. Bu yılın başlarında Valve, TF2’de bulunan eşyaların %90’ının aslında oyuncular tarafından yaratıldığını açıkladı. Oyundaki Item Workshop özelliği sayesinde kullanıcılar topluluk tarafından onaylanmak üzere modeller ve fikirler ortaya atabiliyor. Başarılı olanlar TF2 mağazasında satılıyor ve yaratıcılar kar üzerinden bir pay alıyor.


#3. Dota 2

Dota 2 ‘de tıpkı Team Fortress 2’dekine benzer bir para kazanma sistemine sahiptir. Zaten 2 oyunun da geliştiricisi ünlü Valve şirketidir.

Mutlaka okuyun: Patronu Olmayan 20 Yıllık Şirketle Tanışın: Valve


#4. Entropia Universe

para kazandıran oyun entropia universe

Second Life ile aynı kefede olan bir başka MMORPG oyun daha bulunuyor. Eski adı Project Entropia, yeni adı Entropia Universe olan bu oyun da, gerçek para ile yönetilen bir ekonomiye sahip. Bu oyun tamamen sosyal dünyaya odaklanmış değil çünkü avlanma, görevler veya el sanatları gibi gerçek oyun öğeleri bulunmaktadır. Bu yüzden Second Life oyununa kıyasla daha geleneksel bir MMORPG oyunudur diyebiliriz.

Oyundaki para birimine Project Entropia Dollars (PED) deniyor ve her 3 PED yaklaşık 1 TL ediyor. Entropia Universe ile ilgili ilgi çekici şey ise PED para birimleriniz doğrudan banka hesabınıza çekilebiliniyor ve herhangi bir aracıya ihtiyacınız da yok. Gerçekten de Entropia Universe ekonomisi gerçek paraya doğrudan bağımlı olan bir oyundur.


Dolaylı Olarak Para Kazandıran Oyunlar

Video oyunların rekabetçi kanadını teşkil eden e-spor oyunları son yıllarda inanılmaz büyük rağbet görüyor. Devasa bir izleyici ve oyuncu kitlesinin yanında yaklaşık 1.5 milyar dolarlık büyük bir ekonomiye de sahip olan e-spor dünyasında herkese göre bir yer bulunuyor.

Profesyonel oyuncu olarak bir e-spor takımına girip sponsorluk kazanabilirsiniz.

Youtube veya Twitch gibi mecralarda oyun yayını yapıp reklam geliri elde edebilirsiniz.

Ya da oyunlardaki değerli parçaları kazanıp diğer kişilere satabilirsiniz.

Bu bölümde oyun oynayarak parak kazanmak isteyenlere özel en ideal 20 oyunu derledik. Sizlere bu oyunları oynayarak nasıl para kazanabileceğinizi göstereceğiz.

Hazırsanız başlayalım!


#5. Counterstrike GO

counter strike oynayarak para kazanmak

Valve firmasının Counter Strike CS: GO oyunu 2012’de piyasaya sürüldü. CS serisinin dünya genelinde çok büyük bir oyuncu kitlesi halihazırda bu oyuna da ilgi gösterdi. Aradan 8 yıl geçmesine rağmen CS:GO bugün bile dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri.

E-spor alanında da hala dünya genelinde her yıl pek çok CS:GO turnuvası düzenleniyor. Fakat görsel olarak eski sayılabilecek bu oyun yerini çok yavaş da olsa PUBG ve Overwatch gibi oyunlara bırakmaya başlayacak diyebiliriz.

Counterstrike GO, oyun içi ekipman satışından, hesap satışına, canlı yayınlardan turnuvalara kadar oyun severler için çok çeşitli kazanç fırsatları sunuyor.

Mutlaka okuyun: CS GO Oynayarak Para Kazanmak


#6. PUBG

pubg oynayarak para kazanmak

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) açık dünyada hayatta kalma bazlı savaş oyunları içinde son yılların en bomba oyunu! Hayatta kalan son kişi veya son takım olma mantığı üzerine kurulu PUBG, ülkemizde ve dünyada büyük bir yaygınlıkla oynanıyor.

Paraşütle istenen yere atlama, oyuna silahsız başlama, can alan mavi alandan kaçma gibi oyunun dinamiklerini sürekli değiştiren pek çok özelliğin bulunduğu PUGB yerel ve global bazda en çok turnuva düzenlenen ve e-spor dünyasında yerini şimdiden sabitleyen bir oyun.

Genci yaşlısıyla herkesin başından kalkamadığı oyun sayesinde çeşitli yollarla paralar kazanmanız mümkün. İşte onlardan birkaçı:

Mutlaka okuyun: PUBG Oynayarak Para Kazanmak


#7. League of Legends

lol oynayarak para kazanmak

Riot Games’in ücretsiz ve çok oyunculu savaş oyunu LoL, gelmiş geçmiş en kült oyunlardan biri. Üstelik kült olması onun popülaritesini de azaltmış değil. Rol yapma, kule savunması ve gerçek zamanlı strateji unsurları sayesinde piyasadaki pek çok benzer oyundan ayrılan LoL, ücretsiz olmasına rağmen basit bir oyun değil. Bilakis vurma, iyileşme, ekipman, silah gibi unsurların son derece gelişkin olduğu bu oyun için her yıl 2 miilyon dolar ödüllü League of Legends dünya şampiyonası düzenleniyor.

Ayrıca devasa bir izleyici kitlesi olan bu oyunu oynayarak videolarınızı Twitch ya da Youtube’da yayınlayabilir ve bu mecralar üzerinden de reklam ve sponsorluk geliri elde edebilirsiniz.


#8. Dota 2

dota 2 oynayarak para kazanmak

Öğrenmesi kolay, ustalaşması çok zor bir oyun olan Dota 2 de dünyanın en popüler çok oyunculu (multiplayer) online savaş oyunlarından biri. Savaş alanındaki 100’den fazla karakterden birini seçerek bu karakterin kendine has özelliklerini kullanarak zafer kazanma mantığı ile çalışan Dota 2 özelinde yıllık onlarca turnuva düzenleniyor. Dota 2 International tu

rnuvasının her yıl 30 milyon dolara yakın ödül dağıttığını belirtelim.

Mutlaka okuyun: Dota2 Oynayarak Para Kazanmak


#9. Hearthstone

para kazandıran oyun hearthstone

Heroes of Warcraft adıyla da bilinen oyun, temel olarak bir kart toplama oyunu. Blizzard tarafından geliştirilen Hearthstone’da amaç bir kart serisini tamamen toplamak ve belli görevleri tamamlamak. İki kişiyle oynanan oyundaki bir diğer hedef ise karşı tarafın “sağlığını” sıfıra indirmek.


#10. Rocket League

para kazandıran oyunlar rocket league

2015’te çıkan ve hala yeni bir sürümü gelmeyen Rocket League, yine de Steam’de en çok satılan oyunlardan biri ve hala e-spor arenasında oldukça popüler.

Rocket Leage, bir araba oyunu desek yanlış bir şey söylememiş oluruz. Fütürist stadyumlarda birbirinden çılgın araçlarla kalelere top sokmaya çalışma temelli bir oyun olan Rocket League, özellikle profesyonel kişiler tarafından oynandığında büyük bir seyir keyfi sunuyor. Dünya Kupası da düzenlenen oyunda en son 1 milyon dolarlık büyük ödül verildi.


#11. Call of Duty

para kazandıran oyun call of duty

Activision ve Infinity Ward tarafından geliştirilen klasik savaş oyunlarının en bilindiklerinden olan Call of Duty’nin çeşitli versiyonları var. Birinci, ikinci ve hatta olası üçüncü dünya savaşı temalarına sahip farklı sürümleri olan oyunda bir asker olarak belli görevleri tamamlayarak zafer kazanmaya çalışıyorsunuz. Özellikle multiplayer versiyonu bir hayli bağımlılık yapan CoD’da lokal ve global düzeyde hakkında bir hayli turnuva düzenlenen kült bir oyun.


#12. Fortnite

para kazandıran oyunlar fortnite

Fortnite, oyunun yapımcı firması Epic Games’in verilerine göre 2019’un başlarında aynı anda 7.6 milyon kişinin oynaması ile özel bir rekorun sahibi. Steam üzerinde 3 milyon kişinin aynı anda PUGB oynaması rekorunu kıran Fortnite parlak ve keyifli görselleri, muhteşem inşa sistemi ve anlaşılır oyun modlarıyla savaş oyunu sevenlerin gözdeleri arasında.

2019 yılında piyasaya sürülen oyunun ilk dünya turnuvasında 16 yaşında Kyle Giersdorf 30 milyon dolarlık ödül havuzundan 3 milyon dolar kazandı!

Mutlaka okuyun: Fortnite Oynarak Para Kazanmak


#13. StarCraft II: Legacy of the Void

para kazandıran oyunlar start craft 2

Gerçek zamanlı stratejinin harika bir şekilde uygulandığı StarCraft2 sürekli bol ödüllü turnuvaların düzenlendiği bir oyun. Gelmiş geçmiş en iyi strateji oyunlarından biri olarak görülen StarCraft 2’nin multiplayer versiyonunun ise “benim” diyen pro oyuncuları terlettiğini söyleyebiliriz.


#14. Smite

para kazandıran oyun smite

Dünya genelinde devasa bir izleyici ve hayran kitlesi olan Smite, çok oyunculu online savaş alanı oyunu. Pek çok oyun eleştirmeni tarafından janrının en iyi oyunu olarak gösterilen Smite’de oyuncular Antik Yunan, Roma, Hint ve Çin mitolojilerindeki tanrılara can veriyor. Her oyuncu bir tanrıyı kontrol ediyor ve diğer tanrılarda savaşa hazırlanıyor.


#15. Dragon Ball FighterZ

para kazandıran oyunlar dragon ball z

Fist of the Northstar ve Jo Jo’s Bizarre Adventure gibi oyunlar dışında çok az oyun anime görselleri kullanmakta. Dragon Ball BizarreZ de Akira Toriyama’nın manga serisinden anime’ye, anime’den de oyuna çevrilmiş bir yapım. Maymunlar, androidler, insanlar ve uzaylılar arasında geçen bir savaşı konu alan oyunun harika görselleri, gerçekçi savaş mekanizleri, kolay kontrol edilebilir yapısı, bu oyunu e-spor arenasının en önemli oyunlarından biri haline getiriyor.


#16. Overwatch

para kazandıran oyunlar overwatch

Çizgi film karakterlerini andıran görsel tasarımıyla Overwatch, savaş ve çatışma oyunlarının illa karanlık ve tekinsiz bir atmosferi olması gerekmediğini ispatlıyor. Blizzard’ın geliştirdiği bu oyun Team Fortress 2 ile pek çok açıdan benzeşiyor. Saldırı ya da savunma odaklı oyun modları, renkli ve enteresan karakterler, birbirinden şaşırtıcı level’lar ile Overwatch hakikaten nefis bir oyun.

Overwatch’ın oyun mekaniği açısından oldukça çeşitli olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu nedenle e-spor arenasında kendine sağlam bir yer edinen bu oyun için her yıl Overwatch World Cup düzenleniyor.


#17. Clash Royale

Mobil olarak da oynanan Clash Royal geçtiğimiz yıl dünya genelinde 5 milyon saat izlenen kitlesi sağlam bir oyun. Tüm oyun janrlarından bir parça barındıran Clash Royal’de kule savunması ve kart oyunu türlerinden bolca esinti bulmak mümkün. Youtube’da popüler Youtuberlar tarafından da bolca oynanan oyunun mantığını anlamanız için yukarıda videoya göz atabilirsiniz.


#18. The King of Fighters XIV

para kazanma oyunları the king of fighters

SNK’nın en uzun soluklu oyunlarından biri olan The King of Fighters’ın takım bazlı, 58 oyunculu, çılgın efektli 14. oyunu inanılmaz bir oyun deneyimi ve seyir zevki sunuyor. Bu oyunda ustalaşmanın bir hayli zor olduğunu ancak deneyim kazandıkça oyundan alınan zevkin de misliyle arttığını belirtebiliriz. E-spor turnuvalarında sıkça göremesek bile SNK’nın bu oyun üzerine dünya şampiyonaları düzenlediğini belirtelim.


#19. Mobile Legends: Bang Bang

para kazandıran oyunlar mobile legends

Adından da anlaşılacağı üzere mobil tabanlı bir oyun olan Mobile Legends Bang Bang gerçek rakiplere karşı patikalarda, ormanlarda geçiyor; kule savunması ve takım saldırısı gibi temel online multiplayer savaş arenası oyunlarının dinamiklerini içinde barındırıyor.


#20. Free Fire

para kazandıran oyunlar free fire

Mobil olarak oynanan Free Fire özetle PUBG’den ilham alan bir üçüncü şahıs aksiyon oyunu. Silah ve ekipmanlarla dolu bir adada 50 oyuncunun takım ya da bireysel olarak savaştığı ve hayatta kalan son kişinin zafer kazandığı bir oyun Free Fire.


#21. Mortal Kombat 11

para kazandıran oyun mortal kombat11

NetherRealm Studios tarafından üretilen Mortal Kombat 11, efsane serinin son oyunu. Zamanda yolculuk özelliği ile karakterlerin geçmişe giderek mevcut zamanı değiştirebilme ve rakiplerine karşı daha iyi savaşabilme gibi oldukça farklı bir unsur bulunan oyunun animasyonu ve grafiklerindeki özen, saldırı ve savunma mekaniklerindeki geliştirmeler; ninjalar, tanrılar, canavarlar… Yani Mortal Kombat 11 serinin şimdilik en iyi oyunu diyebiliriz rahatlıkla.

Mortal Kombat 11, Mortal Kombat Pro Series adıyla yapım şirketinin desteklediği turnuvalarda da oynanıyor.


#22. Arena of Valor

para kazandıran oyun arena of valor

Tencent ve TiMi Studios tarafından geliştirilen Arena of Valor, çok oyunculu online savaş alanı oyunu. Üç farklı modu olan oyunda oyuncular farklı maçlarda ortalama 15 dakika mücadele ediyor ve birbirlerinin kulesini yıkmaya çalışıyor.


#23. Samurai Shodown

para kazandıran oyun samurai shodown

Orijinal Samurai Shodown, 1990’lardan gelen bir oyun. Feodal dönem Japonya’sında geçen oyun Street Fighter ve Tekken’in atası olarak kabul edilebilir. En güncel versiyonundaki oyun mekaniklerinin oldukça gelişmiş olduğu Samurai Shodown, 2019 yılında Evo game unvanını kazandı ve SNK World Championship tarafından destekleniyor.


#24. Street Fighter V

para kazandıran oyun street fighter 5

Street Fighter kendini “gamer” olarak tanımlamayan kişiler için bile en ulaşılabilir oyunlardan biri olma unvanını koruyor.

İki kişinin amansız kavgası olarak özetleyebileceğimiz oyun aduket, sonik yumruk ve akıl almaz diğer saldırı çeşitleriyle tüm oyun severlerin mutlaka göz atması gereken bir klasik.

Sonuç olarak yine de Street Fighter V, e-spor arenasında diğer oyunların gölgesinde kalsa bile kemik kitlesi olan bir oyun. Capcom Pro Tour’da yapılan turnuvada ise geçtiğimiz sene 600.000 dolara yakın para ödülü dağıtıldı.


#25. Tekken 7

para kazandıran oyun tekken 7

Tekken 7, serinin diğer oyunları gibi baba ve oğulların birbirini öldürmeye çalıştığı, ölenin ise DNA’sının değişerek yumurtaya dönüştüğü kült bir oyun.

Tekken 7 tek kişilik bir oyun olarak bilinse de multiplayer olarak da oynanabiliyor. Üç boyutlu yapısı, slow motion grafikleri ve birbirinden efsane efektleri ile Tekken 7 de hala varlığını diri bir şekilde sürdüren bir oyun. Tekken World Cup’ta ise geçtiğimiz yıl 200.000 dolarlık ödül dağıtıldı.


Puan ve Hediye Kazandıran Mobil Oyunlar

#26. Blackout Bingo

Blackout Bingo uygulaması, klasik bingo oyununu şans odaklı olmaktan çıkarıp bir hız ve beceri oyununa dönüştürüyor. Her bir oyun sadece 2 dakika sürüyor ve karşılığında gerçek dünyada kullanabileceğiniz hediyeler veya nakit para ödülleri kazanabiliyorsunuz.

Uygulama, piyasaya sürüldüğü ilk aylarda 75.000’i aşkın yorum ile 4,5 değerlendirme puanı almaya başardı. Dahası oyuncuların tamamı uygulamayı eğlenceli ve bağımlılık yapıcı olarak nitelendiriyor. Oyuna ilişkin en yaygın şikayet ise az çabayla büyük paralar kazanabileceğinizi iddia eden Blackout Bingo reklamlarının yanıltıcı olması.

Her oyun uygulamasında olduğu gibi, burada da öncelikle ücretsiz sürümü indirmeli ve bolca pratik yapmalısınız. Asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazlasını riske atmayın.

#27. Rewarded Play (Android)

Google Play’de 150 bine dayanmış yorumu ve 4,2 puanı bulunan Rewarded Play oyun oynayarak para kazanmak isteyenler için oldukça eğlenceli oyunlar barındırmaktadır

Bu oyunlardan bazıları; Solitaire, Mahjong, Wheel of Fortune, Yahtzee gibi oyunlardır. Oyun başlarken ödüllerinizi seçiyor ve hediye kartlarınızı ise 48 saat dolmadan alıp kullanabiliyorsunuz.#28. Mistplay(Android)

Mistplay, yüklediğiniz oyunları oynamanız karşılığında size para kazandıran bir uygulamadır. 10 milyondan fazla indirilen uygulama sadece Android kullanıcılarına özeldir.

Oyun oynadığını kadar”unit(birim)” kazanır ve bu birimleri nakite dönüştürebilirsiniz. Hem yeni oyunlar keşfetmek hem de para kazanmak istiyorsanız bu uygulama sizin için biçilmiş kaftandır.

Daha çok kazanmak için 3x veya 4x ödül veren oyunları oynayabilirsiniz.


#29. Mode Earn (Android)

10 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Mode Earn , oyun oynayarak ve müzik dinleyerek para kazanmayı vaat ediyor. Uygulama hepimizin günlük hayatta zaten yapmakta olduğumuz şeylerde para kazanma fırsatı sunuyor.

Mode Earn, binlerce radyo istasyonu ile dünyanın en güncel şarkıları ve sanatçılarına barındıran bir uygulamadır. Ancak, müzik dinleme uygulaması Spotify gibi reklam gelirlerini sizinle paylaşmaz. Burada para kazanma sistemi çok daha farklıdır- farklı görevleri- oyun oynama, mesajlaşma, haber okuma, vb-. tamamlayarak para kazanırsınız.

Mutlaka okuyun: Müzik Dinleyerek Para Kazanmak


Son Olarak

Bu oyunların tamamından gelir elde edebileceğinizin garantisi yoktur. Oyun oynayarak para mı kazanmak istiyorsunuz? Çok fazla saatinizi harcamanız gerekiyor ki sonunda keyif alırken para da kazanabilesiniz. Her ay binlerce lira para kazanan insanların hikayelerini duyuyor olabilirsiniz ancak bu kişiler tamamen istisnadır. Bunu asla unutmayın!

Oyun oynayarak oyuncularının gerçek para kazanmalarına müsaade eden başka oyunlar da var mı? Eğer birkaç ay önce kapatılmış olmasaydı Diablo 3 oyununun gerçek paralı açık artırma evi oldukça iyi bir örnek olabilirdi. Fikirlerinizi bizlerle yorum bırakarak paylaşabilirsiniz.


İlginizi çekebilir

Gerçek Para Kazandıran Uygulamalar

İnternetten Para Kazanma Yolları

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. örneğin, nasıl ne eşyaları üreterek para kazanabileceğimizi daha doğrusu eşyaları nasıl üreteceğimizi detaylı şekilde bir yazınızda anlatıyor olsaydınız, bu çok faydalı olurdu.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir