Sıfırdan Nasıl Zengin Olunur?

Hepimiz günün birinde zengin olmayı ister ve sahip olacağımız parayla neler yapacağımızın hayalini kurarız.

Ancak yine de çoğumuzun nasıl zengin olunacağına dair en ufak bir fikri dahi yoktur.

Hem zaten zengin olmak için zengin bir aileden gelmeniz, çalmanız veya dudak uçuklatacak cinsten bir mirasa konmanız gerekmez mi?

İşler hiç de sandığınız gibi değil.

Zenginlerin sadece %13’ünün miras yoluyla zengin olduğunu biliyor muydunuz?

Wealth-X tarafından dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre zenginlerin %13,3 ‘ü servetlerini miras yoluyla elde ederken geri kalanlar kendi çabalarıyla zengin olmuşlardır.

Zenginliğin ailevi geçmişinize veya eğitim seviyesine bakılmaksızın herkes tarafından erişilebilecek bir şey olduğuna şaşırmış olabilirsiniz. Fakat sıradan bir insan olarak da sıfırdan başlayıp zengin olmanın yolunu öğrenmeniz mümkündür.

Piyangoyu kazanarak veya bir mirasa konarak zengin olmayı istiyorsanız bu yazı size göre olmayabilir.

Piyangonun size çıkma ihtimali sokaktayken başınıza yıldırım düşme ihtmaliyle aynıdır.

Bunun olacağına inanıyorsanız bir gün şans oyunlarından zengin olacağınıza inanmakta da özgürsünüz.

Baştan uyaralım, zengin olmak; sıkı bir çalışma, parayla ilgili konularda bilgi edinme ve hatırı sayılır bir zihniyet değişimini gerektiriyor.

Tam da bu nedenlerle yazımızda sıfırdan başlayıp nasıl zengin olacağınıza dair bir yol haritasına yer vereceğiz.
Sıfırdan Zengin Olmanın Yolları:

1- Zengin olmaya yönelik zihniyetinizi geliştirin.

Pek çok çalışma sıfırdan başlayarak zengin olmanın tamamıyla zihniyetinizle alakalı olduğunu göstermiştir. Başka bir deyişle, zenginlik yalnızca zenginlik yaratma zihniyetine sahip olan kişilere nasip olur.

Peki, zenginlerin zihniyetini nasıl sahip olabilirsiniz? İlk önce, para hikayenizi derinlemesine incelemek zorundasınız.

Nasıl büyüdünüz? Çocukken para hakkında ne öğrendiniz? Zengin insanların kötü olduğuna inanıyor musunuz? Daha fazla para daha fazla sorun anlamına mı geliyor?

Cevabınız evetse düşünce yapınızda bir dizi değişime gitmenin zamanı gelmiş demektir. Zengin insanlar paranın kötü olduğuna inansalardı, zengin olamazlardı. Daha fazla paranın daha fazla soruna yol açacağını düşünselerdi, daha fazlasını kazanmak için uğraşmazlardı, öyle değil mi?

Paranın dünyayı değiştirebilecek denli büyük bir iyilik gücü olabileceğine inananlar zenginliğin kapısını aralarlar. Yeni para hikayeleri yaratmaya istekli olan ve bu olumlu hikayeleri çocukluklarına da aşılamayı başaranların gelecekte zengin olma şansı çok daha yüksektir.

Hepimizin para söz konusu olduğunda bizi bir adım geride tutan olumsuz hikayeleri ve eğilimleri var. Fakat yeni hikayeler yazmaya başlarsanız bu durumu değiştirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Zenginler Nasıl Düşünürler?


2- Kendinize yatırım yapın.

Kendinize yatırım yapmaya karar verdiğinizde aynı zamanda kendinize zengin olmayı hak ettiğinizi de söylemiş oluyorsunuz. Yani, hedeflerinize ulaşabileceğinize inandığınızı gösteren bir mesaj göndermiş oluyorsunuz.

Kendine yatırım yapma kavramı farklı pek çok şey ifade edebilir. Okula geri dönmeyi, yeni bir iş kurmayı veya kişisel gelişim kitaplarını okumayı içerebilir. Kendinizi ilk sıraya koyup kendinizi geliştirmek için zaman ayırdığınızda zihninizi de iyileştirmiş olursunuz.

Mutlaka okuyun: Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları


3- İyi bir mentor edinin.

Şöyle düşünün: Başarılı ve zengin insanlar hiçbir zaman sizi küçümsemez veya saflarına katılmak istemenizle alay etmezler. Ancak, o mertebeye erişememiş kişiler size zor anlar yaşatırlar. Bu nedenle sizi eleştiren veya sizi geri planda tutan kişilere değil, onlar gibi olmak istediğiniz kişilere odaklanın.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocası Nasıl Bulunur?


4- Etrafınızı zenginlerle kuşatın.

Hepimiz en çok zaman geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasıyız. Sadece çevremizdekileri değiştirerek kendimizi ve hayatımızı değiştirmemiz mümkün. Bu sebeple arkadaş seçimine çok özen göstermeli ve mümkünse ileride olmak istediğimiz kişilerle arkadaşlık etmeliyiz.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?


5- Paranızı nasıl yöneteceğinizi öğrenin.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi zenginliğin ulaşılabilir ve takdire şayan olduğuna inandığınız bir bolluk zihniyeti geliştirmeniz zenginliğe ulaşmanız açısından son derece önemlidir. Tabii ki zenginlik kendiliğinden oluvermiyor. Bu nedenle bir sonraki adımınız para yönetimini öğrenmek olmalıdır. Paranın nasıl yönetileceğini bilmezseniz onu büyütmekte de zorlanırsınız.

Mutlaka okuyun: Paranızı Yöneterek Milyoner Olmanın 15 Yolu


6- Finansal eğitiminize öncelik verin.

Az parayla akıllı yatırımlar yapabilmek için kendinizi finansal olarak eğitmeniz gerekir. Borsa nasıl çalışır, ekonominin çarkları nasıl döner, faiz ve enflasyon arasındaki ilişki nedir? vb. sorulara kolaylıkla cevap verebiliyor olmalısınız.

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapın!


7- Kendinize ait bir yol haritası oluşturun.

Hayattan ne istediğinizi bilmiyorsanız nereden gideceğinizin de bir önemi yoktur. Bu sebeple her şeyden önce niçin zengin olmak istediğinizi kendinize sormalı ve dürüstçe cevap vermelisiniz. Cevabınız hayatınızın geri kalanında çalışmak zorunda olmamak, hayalinizdeki o arabayı rahatlıkla alabilmek, dünya turu yapmak vs. olabilir.

Ne istediğinize karar verdiğinizde kendinize ait bir yol haritası oluşturabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Kendi “Neden”inizi Nasıl Öğrenirsiniz?


8- Harcamalarınızı Bilinçli Yapın

Finansal yol haritanız üzerinde çalıştığınız esnada bütçe planı oluşturmak ve bilinçli harcamalar yapmak için de zaman ayırın.Endişelenmeyin, bu günlük kahve alışkanlığınızdan vazgeçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Bir bütçe planına bağlı kalmanız kendinizi küçük mutluluklardan mahrum etmeniz demek de değildir. Aksine, paranızın kontrolünü elinizde tuttuğunuz ve nereye harcadığınızı çok iyi bildiğinizi ifade eder.

Harcamalarınızı minimuma indirmeyi gerçekten kafaya koydunuz mu? Emin olun daha az parayla yetinmeye çalışmanın sayısız avantajı vardır.

Eğer ihtiyaç duymadığınız şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyaç duyduklarınızı satmak zorunda kalırsınız. – Warren Buffett

Mutlaka okuyun: İhtiyaç Duymadığımız Şeyleri Neden Satın Alırız?


9- Daha çok para kazanın.

Tasarruf edebileceğiniz para miktarı sınırlıyken ne kadar kazanabileceğinizin bir sınırı yoktur.

Aylık olarak belirlediğiniz bütçe ile yaşamaya alışmaya başladığınızda çok geçmeden kemerleri daha da sıkmanız gerektiğini fark edeceğiniz bir noktaya geleceksiniz. İşte o zaman daha fazla para kazanmanızın zamanı gelmiş demektir. Daha çok para kazanmanın mevcut gelirinizi en üst düzeye çıkarmak ya da yeni gelir akışları edinmek vb. farklı pek çok yolu vardır.

Mutlaka okuyun: Zenginler Nasıl Daha Çok Para Kazanırlar?

Mutlaka okuyun: Maaş Pazarlığı Nasıl Yapılır?


10- Ek gelir kaynakları bulun.

Mevcut kazancınızı maksimize ettikten sonra dahi daha fazla para kazanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, yeni bir gelir akışı oluşturmalısınız. Bu, yeni gelir kaynakları bulmak, online işler aramak veya kendi işinizi kurmak anlamına gelebilir.

Mutlaka okuyun: Uyurken Para Kazanmanın 8 Yolu


11-Yeni bir iş kurun.

Girişimcilik, yaşamı birkaç yıl kimsenin göze alamayacağı şekilde yaşamaktır. Bu sayede geri kalan yaşamınızı kimsenin yaşayamacağı şekilde yaşayabilirsiniz.

Yeni bir işe atılmak gelirinizi artırmanın en iyi yollarından biridir. İyi haber şu ki yüksek meblağlara gerek duymaksızın bir iş kurmanın pek çok yolu vardır.

Günümüzde bir işletmeye sahip olmak için pahalı donanımlara veya fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yoktur. Çevrim içi bir işletme kurarak kolayca para kazanmaya başlayabilirsiniz, üstelik bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar ile bir internet bağlantısıdır.

Mutlaka okuyun: İşten Ayrılıp Kendi İşini Kurmak


12- Pasif gelir akışı oluşturun.

Uyurken para kazanmanın bir yolunu bulmazsanız ölene dek para kazanmak için çalışmaya mahkum olursunuz!

Sıfırdan başlayıp zengin olmak istiyorsanız, pasif gelir akışı oluşturmayı düşünmelisiniz.

Tabii ki emlak işine yatırım yapmak, yeni bir iş kurmak ya da diğer iş yerleri için bir  melek yatırımcı olabilecek kadar başarılı olmak gibi pek çok “pasif gelir” sıkı bir çalışmayı yani aktif bir iş hayatını da beraberinde getirecektir.

Mutlaka okuyun: Pasif Gelir Kaynakları


13- Otomasyon sistemlerinden yararlanın.

Finansal başarı söz konusu olduğunda en büyük düşmanınız yine kendiniz olabilirsiniz. Nasıl mı? Yapılması gerekenleri erteleyerek veya ihmal ederek bir yandan da bolca şeytana uyup kazandığınızdan çok daha fazlasını harcayarak. İşte zengin olamamanın mükemmel tarifi.

Kendinizi kendinizden korumanın en iyi yolu tasarruflarınızı otomatiğe bağlamaktır. Bu, maaş hesabınızdan tasarruf ve yatırım hesaplarınıza düzenli transferler yapmanız(ya da yine maaş hesabınızdan işveren destekli emeklilik planınıza otomatik ödeme yapmanız) anlamına gelir. Bu şekilde kötü para alışkanlıklarından kaçınır ve kendinizi normal şartlarda rahatlıkla harcayacağınız bir parayı elde tutmaya zorlamış olursunuz. Hala başlamadınız mı? O halde hemen bir otomatik ödeme talimatı vermek için 15 dakikanızı ayırın. Bugün olmasa bile gelecekte mutlaka bu adımınızın ekmeğini yiyeceksiniz.

Mutlaka okuyun: İşinizi Otomatikleştirmenin 12 Yolu


14- Hem zengin hem de mütevazı olun.

Hiç varlık içinde olduğunu sonradan öğrenip şaşırdığınız son derece alçakgönüllü ve mütevazı biriyle tanıştınız mı? Ben tanışmıştım. 1983 yılında sıkışıp kalmış gibi görünen eski bir müşterim vardı: çirkin kahverengi bir takım elbise ve koşu ayakkabıları giyiyordu, epeyce yıpranmış bebe mavisi bir Volvo araba kullanıyor, 40 yıl önce satın aldığı evde yaşıyordu. Ancak sonradan anladım ki bu adam başarılı bir girişimciydi hatta aynı zamanda bir multi milyonerdi – hatta bu mütevazı alışkanlıkları nedeniyle daha da zengin olmuştu.

Milyonerler her yerdeler ve muhtemelen çoğu hayal ettiğiniz gibi görünmüyor. Bunun nedeni, bu kişilerin sahip oldukları imkanların çok altında bir hayat sürmeleri ve paralarını sergilemek yerine biriktirmeyi tercih etmeleridir. Tabii banka hesabınızda milyonlarınız varken imkanlarınızın altında yaşamak son derece kolaydır, ancak çok daha düşük miktarda bir paraya sahip olsanız bile şimdiden az harcama yapma alışkanlığı edinmeniz sonrası için size yardımcı olacaktır. İşin püf noktası gelecekte geliriniz veya net varlığınız hatırı sayılır miktarda artsa dahi “azı karar çoğu zarar” zihniyetini benimsemek ve her daim ona bağlı kalmaktır.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi


15- Dikkat dağıtıcıların sizi baştan çıkarmasına izin vermeyin

Sosyal medya çağında, daha fazlasına sahip olma dürtüsü ve internetteki yaşamların cazibesi bizi dört bir yandan kuşatmakta olup odağımızı dağıtmakta ve para harcamaya itmektedir. Buna karşı koyabilmek için ise sizi baştan çıkaran unsurları hayatınızdan çıkarmanız şart.

Mutlaka okuyun: Telefonu Daha Az Kullanmak İstiyorsanız Önce Sebebini Anlayın


16- Hedef odaklı olun.

Hedefler bize ilham verir, motive eder ve bir amaç sunarlar. Çoğumuzun borçlarını ödemek, ev satın almak ve belirli bir yaştan sonra emekli olmak gibi ortak hedefleri vardır. Hatta bazılarımız kendi işini kurmak veya ikinci bir ev satın almak gibi farklı hedeflere de sahiptir. Ne yazık ki, günlük yaşamın beraberinde getirdiği stres hedeflerimizi kolaylıkla gölgede bırakır ve çoğu zaman onları unutup ihmal ederiz. Hedefiniz zihninizden yavaşça uzaklaşarak birer düşünce yığınına dönüşür ve en nihayetinde de anlamını kaybeder-tabi davranışlarınız üzerindeki etkisini de. Bu durum kötü finansal alışkanlıklar edinmenize yol açar ve zengin olma rüyanız yalnızca bir rüya olarak kalmaya mahkum olur.

Bu rüyayı gerçeğe dönüştürmek için hedefleriniz için kafa yormanız, onları önceliklendirmeniz ve mümkünse her birine yetecek miktarda bir parayı kenara ayırmanız gerekir. Bu şekilde hedeflerinizi düzenli olarak hatırlayabilirsiniz ki bu da sizi harcamalarınızı kontrol altına alma konusunda sorumluluk sahibi yapar ve hedeflerinize bağlı kalmanıza yardımcı olur.


17- Uzun vadeli düşünün

Yaptıklarınızı 3 yıllık bir zaman dilimini düşünerek yapıyorsanız birçok kişiyle yarışıyorsunuz demektir. – Jeff Bezos

Uzun vadeli düşünme bütün başarılı girişimcilerin ve zenginlerin ortak özelliklerinden biridir. Bu sayede rekabetten sıyrılıp büyük fark yaratabilirler.

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek


18- Ana motivasyon kaynağınız para ve zengin olmak olmasın

Ana motivasyonunuz para olduğunda hep gözünüz skor tablosuna kaymaya başlar ve size asıl para kazandıran şeye odağınızı yitirirsiniz. Ya da uzun süre ter döküp para olarak karşılığını alamadığınızda motivasyonunuzu kolayca kaybedip vazgeçebilirsiniz.

Bütün milyarderleri incelediğinizde hiçbirinin ana motivasyon kaynağı para kazanmak ve zengin olmak değil. Hepsinin, para ve zenginliğin dışında çok daha yüce bir amacı bulunuyor. Her biri yola topluma hizmet etmeyi ve dünyayı daha yaşanılır kılmayı amaçlıyor.

Biz daha çok para kazanmak için video yapmıyoruz. Daha çok video yapabilmek için para kazanıyoruz. – Walt Disney

Mutlaka okuyun: Kendi “Neden”inizi Öğrenmek Üzerine

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir