Sıfırdan Nasıl Zengin Olunur?

Her birimiz bir gün zengin olmayı ister ve sahip olacağımız parayla neler alabileceğimizi veya neler yapacağımızı hayal ederiz.

Ancak yine de çoğumuzun nasıl zengin olunacağına dair en ufak bir fikri dahi yoktur.

Hem zaten zengin olmak için zengin bir aileden gelmeniz veya dudak uçuklatacak cinsten bir mirasa konmanız gerekmez mi?

İşler hiç de sandığınız gibi değil.

Zenginlerin sadece %13’ünün miras yoluyla zengin olduğunu biliyor muydunuz?

Wealth-X tarafından dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre zenginlerin %13,3 ‘ü servetlerini miras yoluyla elde ederken geri kalanlar kendi çabalarıyla zengin olmuşlardır.

Zenginliğin ailevi geçmişinize veya eğitim seviyesine bakılmaksızın herkes tarafından erişilebilecek bir şey olduğuna şaşırmış olabilirsiniz. Fakat sıradan bir insan olarak da sıfırdan başlayıp zengin olmanın yolunu öğrenmeniz mümkündür.

Piyangoyu kazanarak veya bir mirasa konarak zengin olmayı istiyorsanız bu yazı size göre olmayabilir. Piyangonun size çıkma ihtimali sokaktayken başınıza yıldırım düşme ihtmaliyle aynıdır. Bunun olacağına inanıyorsanız bir gün şans oyunlarından zengin olacağınıza inanmakta da özgürsünüz.

Baştan uyaralım, zengin olmak; sıkı bir çalışma, para konularına ilişkin bilgi edinme ve hatırı sayılır bir zihniyet değişimini gerektiriyor. Ancak gerçekten denemek ister ve yeterince çabalarsanız sizler de zengin olabilirsiniz.

Bir finans danışmanı olarak benim dahi zaman zaman kendimi bazı müşterilere gıptayla bakarken bulduğum oluyor. Yanlış anlaşılmasın, zenginliklerinden dolayı değil, disiplinlerinden dolayı. Zenginliklerini daha da artıracak doğru adımları atma konusunda son derece kararlılar, bunun sonucu olarak da pek çoğu erkenden emekli olabiliyor ve hayatları boyunca bir daha para için çalışmak zorunda kalmıyor. Anlayacağınız uzmanlık alanım olmasına rağmen ben de bazen pek çoğunuz gibi zengin olmamı engelleyecek yanlış davranışlarda bulunmamak için mücadele ediyorum.

Tam da bu nedenle yazımızda sıfırdan başlayıp zengin olmak isteyen herkesin izleyip yararlanabileceği bir yol haritasına yer vereceğiz.

Tıpkı üniversiteye gitme veya iş kurmada olduğu gibi zengin olma konusunda da izlenecek belirli stratejiler ve atılması gereken kritik adımlar bulunuyor.

Zengin olma yolculuğu boyunca bazı engellerle karşılaşabilir, trafiğe takılabilir veya yolculuğunuzu durduran ya da sizi yavaşlatan şeylere denk gelebilirsiniz. Ancak, zengin olma yolculuğunda istikrarlı olmanız servet oluşturmanızı ve hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Unutmayın, finansal özgürlüğünü kazanmış ve başarıyı yakalamış insanlar servetlerini tesadüfen ya da tek bir gecede inşa etmediler. Zengin olmak güçlü bir irade ve uzun vadeli bir vizyon gerektirir. Gözünüzü finansal özgürlüğün nihai ödülü üzerine dikmeli, gelecek güzel günler uğruna bugünkü isteklerinizden, geçici arzularınızdan fedakarlık etmeli ve iyi alışkanlıklar geliştirmeye hevesli olmalısınız. İşte sıfırdan başlayıp zengin olmanızı sağlayacak, hemen şimdi uygulamaya başlayabileceğiniz alışkanlıklar:


Sıfırdan Zengin Olmanın Yolları:

1- Zengin olmaya yönelik zihniyetinizi geliştirin.

Sıfırdan zengin olmak için zenginlerin zihniyetine sahip olmanız gerekir.

Pek çok çalışma sıfırdan başlayarak zengin olmanın tamamıyla zihniyetinizle alakalı olduğunu göstermiştir. Başka bir deyişle, zenginlik yalnızca zenginlik yaratma zihniyetine sahip olan kişilere nasip olur.

Peki, zenginlerin zihniyetini nasıl sahip olabilirsiniz? İlk önce, para hikayenizi derinlemesine incelemek zorundasınız.

Nasıl büyüdünüz? Çocukken para hakkında ne öğrendiniz? Zengin insanların kötü olduğuna inanıyor musunuz? Daha fazla para daha fazla sorun anlamına mı geliyor?

Cevabınız evetse düşünce yapınızda bir dizi değişime gitmenin zamanı gelmiş demektir. Zengin insanlar paranın kötü olduğuna inansalardı, zengin olamazlardı. Daha fazla paranın daha fazla soruna yol açacağını düşünselerdi, daha fazlasını kazanmak için uğraşmazlardı, öyle değil mi?

Paranın dünyayı değiştirebilecek denli büyük bir iyilik gücü olabileceğine inananlar zenginliğin kapısını aralarlar. Yeni para hikayeleri yaratmaya istekli olan ve bu olumlu hikayeleri çocukluklarına da aşılamayı başaranların gelecekte zengin olma şansı çok daha yüksektir.

Hepimizin para söz konusu olduğunda bizi bir adım geride tutan olumsuz hikayeleri ve eğilimleri var. Fakat yeni hikayeler yazmaya başlarsanız bu durumu değiştirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Zenginler Nasıl Düşünürler?


2- Kendinize yatırım yapın.

Kendinize yatırım yapmaya karar verdiğinizde aynı zamanda kendinize zengin olmayı hak ettiğinizi de söylemiş oluyorsunuz. Yani, hedeflerinize ulaşabileceğinize inandığınızı gösteren bir mesaj göndermiş oluyorsunuz.

Kendine yatırım yapma kavramı farklı pek çok şey ifade edebilir. Okula geri dönmeyi, yeni bir iş kurmayı veya kişisel gelişim kitaplarını okumayı içerebilir. Kendinizi ilk sıraya koyup kendinizi geliştirmek için zaman ayırdığınızda zihninizi de iyileştirmiş olursunuz.

Mutlaka okuyun: Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları


3- İyi bir mentor edinin.

Zengin olmak istiyorsanız iyi bir mentor edinmeniz son derece önemlidir. Tabii herkes böyle düşünmeyebilir.

Benim de kendi ailemden ve arkadaşlarımdan, kişisel finansmana olan ilgimi paraya tapma olarak algıladıklarına dair bazı olumsuz geri bildirimler aldığım olmuştur. Zamanla öğrendim ki bu insanlar asla benim akıl hocam olamayacak. Ve eğer kendilerine ait bir servet zihniyeti geliştirmezlerse zengin olmayı da asla başaramayacaklar.

Şöyle düşünün: Başarılı ve zengin insanlar hiçbir zaman sizi küçümsemez veya saflarına katılmak istemenizle alay etmezler. Ancak, o mertebeye erişememiş kişiler size zor anlar yaşatırlar. Bu nedenle sizi eleştiren veya sizi geri planda tutan kişilere değil, onlar gibi olmak istediğiniz kişilere odaklanın.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocası Nasıl Bulunur?


4- Etrafınızı zenginlerle kuşatın.

Hepimiz en çok zaman geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasıyız. Sadece çevremizdekileri değiştirerek kendimizi ve hayatımızı değiştirmemiz mümkün. Bu sebeple arkadaş seçimine çok özen göstermeli ve mümkünse ileride olmak istediğimiz kişilerle arkadaşlık etmeliyiz.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?


5- Paranızı nasıl yöneteceğinizi öğrenin.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi zenginliğin ulaşılabilir ve takdire şayan olduğuna inandığınız bir bolluk zihniyeti geliştirmeniz zenginliğe ulaşmanız açısından son derece önemlidir. Ayrıca mükemmel mentorlar bulmanız ve pozitif zenginlik anlayışına sahip insanlarla etrafınızı kuşatmanız da bir o kadar önem taşır.

Tabii ki zenginlik kendiliğinden oluvermiyor. Bu nedenle bir sonraki adımınız para yönetimini öğrenmek olmalıdır. Paranın nasıl yönetileceğini bilmezseniz onu büyütmekte de zorlanırsınız.

Mutlaka okuyun: Paranızı Yöneterek Milyoner Olmanın 15 Yolu


6- Finansal eğitiminize öncelik verin.

Az parayla akıllı yatırımlar yapabilmek için kendinizi finansal olarak eğitmeniz gerekir. Borsa nasıl çalışır, ekonominin çarkları nasıl döner, faiz ve enflasyon arasındaki ilişki nedir? vb. sorulara kolaylıkla cevap verebiliyor olmalısınız.

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapın!


7- Kendinize ait bir yol haritası oluşturun.

Hayattan ne istediğinizi bilmiyorsanız nereden gideceğinizin de bir önemi yoktur. Bu sebeple her şeyden önce niçin zengin olmak istediğinizi kendinize sormalı ve dürüstçe cevaplamalısınız. Cevabınız hayatınızın geri kalanında çalışmak zorunda olmamak, hayalinizdeki o arabayı rahatlıkla alabilmek, dünya turu yapmak vs. olabilir.

Ne istediğinize karar verdiğinizde kendinize ait bir yol haritası oluşturabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Kendi “Neden”inizi Nasıl Öğrenirsiniz?


8- Harcamalarınızı Bilinçli Yapın

Finansal yol haritanız üzerinde çalıştığınız esnada bütçe planı oluşturmak ve bilinçli harcamalar yapmak için de zaman ayırın.Endişelenmeyin, bu günlük kahve alışkanlığınızdan vazgeçmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Bir bütçe planına bağlı kalmanız kendinizi küçük mutluluklardan mahrum etmeniz demek de değildir. Aksine, paranızın kontrolünü elinizde tuttuğunuz ve nereye harcadığınızı çok iyi bildiğinizi ifade eder.

Harcamalarınızı minimuma indirmeyi gerçekten kafaya koydunuz mu? Emin olun daha az parayla yetinmeye çalışmanın sayısız avantajı vardır.

Eğer ihtiyaç duymadığınız şeyler satın alırsanız, çok geçmeden ihtiyaç duyduklarınızı satmak zorunda kalırsınız. – Warren Buffet

Mutlaka okuyun: İhtiyaç Duymadığımız Şeyleri Neden Satın Alırız?


9- Gelirinizi sıkı takip edin.

Net varlığınızı bilmek birikim yapıp servet oluşturma konusunda ne kadar yol kat ettiğinizi fark edebilmenizi sağlar. Bu takibi yapabilmek için “Personal Capital” tarzı, net varlığınızı izleyebileceğiniz bir uygulamadan yararlanabilir ya da Excel  tablosu kullanabilirsiniz.

Net varlığınızı sıkı bir biçimde izlemek istiyorsanız eviniz, yatırım hesaplarınızın değeri, kullandığınız aracın değeri, elinizde bulunan nakit para, vb. her şey dahil olmak üzere sahip olduğunuz tüm serveti bir kenara yazmakla işe başlayın.

Ardından, tüm borçlarınızı – evinizin ne kadar bir borcu olduğunu, öğrenci kredisi borcunuzu, kredi kartı borcunuzu ve tüm diğer borçlarınızı not edin.

Varlıklarınızın toplam değerinden borçlarınızın toplamını çıkarın. Sonuç negatif mi? Üzülmeyin bu o kadar da büyük bir sorun değil. Hatta borcunuzu ödediğinizde parayla ilgili sandığınızdan da fazla şey öğrenmiş olacak ve zenginliğinize zenginlik kattığınız gelecek günlerde bu takip işi dahi son derece keyifli bir hal alacaktır.


10- Daha çok para kazanın.

Tasarruf edebileceğiniz para miktarı sınırlıdır ancak ne kadar kazanabileceğinizin bir sınırı yoktur.

Aylık olarak belirlediğiniz bütçe ile yaşamaya alışmaya başladığınızda çok geçmeden kemerleri daha da sıkmanız gerektiğini fark edeceğiniz bir noktaya geleceksiniz. İşte o zaman daha fazla para kazanmanızın zamanı gelmiş demektir. Daha çok para kazanmanın mevcut gelirinizi en üst düzeye çıkarmak ya da yeni gelir akışları edinmek vb. farklı pek çok yolu vardır.

Mutlaka okuyun: Zenginler Nasıl Daha Çok Para Kazanırlar?

Mutlaka okuyun: Maaş Pazarlığı Nasıl Yapılır?


11- Ek gelir kaynakları bulun.

Mevcut kazancınızı maksimize ettikten sonra dahi daha fazla para kazanmanız gerektiğini düşünüyorsanız, yeni bir gelir akışı oluşturmalısınız. Bu, yeni gelir kaynakları bulmak, online işler aramak veya kendi işinizi kurmak anlamına gelebilir.

Mutlaka okuyun: Uyurken Para Kazanmanın 8 Yolu


12-Yeni bir iş kurun.

Girişimcilik, yaşamı birkaç yıl kimsenin göze alamayacağı şekilde yaşamaktır. Bu sayede geri kalan yaşamınızı kimsenin yaşayamacağı şekilde yaşayabilirsiniz.

Yeni bir işe atılmak gelirinizi artırmanın en iyi yollarından biridir. İyi haber şu ki yüksek meblağlara gerek duymaksızın bir iş kurmanın pek çok yolu vardır.

Günümüzde bir işletmeye sahip olmak için pahalı donanımlara veya fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yoktur. Çevrim içi bir işletme kurarak kolayca para kazanmaya başlayabilirsiniz, üstelik bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar ile bir internet bağlantısıdır.

Mutlaka okuyun: İşten Ayrılıp Kendi İşini Kurmak


13-Pratik yöntemler arayışında olun.

Daha önce de söyledik, daha çok kazanmanın en basit yolu mevcut işinizden zam istemenizdir. Ayrıca hazır paraya hayır deyip diyemeyeceğinizi de çözmeniz gerekir. Bir diğer yöntemse “armut piş ağzıma düş” felsefesini benimseyip hayatınızı kolaylaştıracak pratik yöntemler arayışına girmenizdir.

Örneğin, işvereniniz emeklilik hesabınıza katkı sağlıyor mu ya da bunu yapmanız konusunda size yeterli yardımda bulundu mu? İşvereninizin sunduğu ancak sizin henüz bilmediğiniz spor salonu üyeliğinizin geri ödeneceği yeni yürürlüğe girmiş bir sağlık programı vb. tarzda bir hizmet var mı?

Size faydası olacak potansiyel hizmetlerin tümünü bildiğinizden emin olmak için patronunuzla veya İnsan Kaynakları departmanınızla görüşmelisiniz. Var olduğundan asla haberinizin olamayacağı son derece işlevsel bir şeylerle karşılaşabilirsiniz.Hem de tereyağından kıl çeker misali bir kolaylıkla!


14-Yatırım yapmaya bir an evvel başlayın.

Ne demişler: Erken kalkan yol alır. Yatırım için de aynı durum geçerli.

Şöyle düşünün: Eğer yılda ortalama yüzde 8’lik bir getiriyle 10,000 TL’lik bir yatırım yapıp bu yatırımın 40 yıl boyunca büyümesini sağlarsanız, 217,000 TL elde edersiniz. Ancak 10 yıl bekleyip 20.000 TL yatırım yaparsanız, ana paranız iki katına çıkmış olsa da sonuç olarak yalnızca 200.000 TL kazanabilirsiniz.

Durumunuz ne olursa olsun, hemen bugün para kazanmaya veya yatırım yapmaya başlamanız yarına kadar beklemenizden çok daha iyidir.

Ayda sadece 50 TL veya 100 TL’lik bir yatırım yapabiliyor olsanız dahi (belki de bundan bile az) hiç yoktan iyidir. Aslında yatırım yapmaya ne kadar erken başlarsanız, sizin için o kadar iyi olur-faiz getirisinin gücü sayesinde.

Üstelik yatırım yapmaya başlamak için bir finansal danışmana da ihtiyacınız yoktur. Yatırım yapmayı öğrenmenin en iyi yolu, bulabileceğiniz tüm bilgileri tüketmektir. Nasıl yatırım yapılacağı hakkında kitaplar okuyup podcast’ler izlemeye başlamalısınız. Bu durum size bir yerden başlama imkanı verecek ve finans terminolojisini öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Yatırım yapmaya bir an evvel başlamanın en kolay yolu Acorns uygulaması üzerinden bir hesap açmaktır. Bu mikro yatırım uygulaması 5 dolarlık üyelik bonusu ile birlikte işlemeye başlar. Yatırıma yeni başlayanlarınız için mükemmel değil mi? Bir bankamatik kartı veya kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda Acorns harcadığınız miktarı yuvarlar ve para üstünüzü yatırım hesabınıza aktarır. Yuvarlama oranınızı 2,5 veya 10 kat artırarak birikiminizi büyütebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yatırım Nasıl Yapılır?


15- Pasif gelir akışı oluşturun.

Uyurken para kazanmanın bir yolunu bulmazsanız ölene dek para kazanmak için çalışmaya mahkum olursunuz!

Sıfırdan başlayıp zengin olmak istiyorsanız, pasif gelir akışı oluşturmayı düşünmelisiniz.

Tabii ki emlak işine yatırım yapmak, yeni bir iş kurmak ya da diğer iş yerleri için bir  melek yatırımcı olabilecek kadar başarılı olmak gibi pek çok “pasif gelir” sıkı bir çalışmayı yani aktif bir iş hayatını da beraberinde getirecektir.

Bununla birlikte pasif gelir günlük satın alımlarınızdan nakit puan kazanmak kadar basit bir yöntemle de elde edilebilir.

Mutlaka okuyun: Pasif Gelir Kaynakları


16- Otomasyon sistemlerinden yararlanın.

Finansal başarı söz konusu olduğunda en büyük düşmanınız yine kendiniz olabilirsiniz. Nasıl mı? Yapılması gerekenleri erteleyerek veya ihmal ederek bir yandan da bolca şeytana uyup kazandığınızdan çok daha fazlasını harcayarak. İşte zengin olamamanın mükemmel tarifi.

Kendinizi kendinizden korumanın en iyi yolu tasarruflarınızı otomatiğe bağlamaktır. Bu, maaş hesabınızdan tasarruf ve yatırım hesaplarınıza düzenli transferler yapmanız(ya da yine maaş hesabınızdan işveren destekli emeklilik planınıza otomatik ödeme yapmanız) anlamına gelir. Bu şekilde kötü para alışkanlıklarından kaçınır ve kendinizi normal şartlarda rahatlıkla harcayacağınız bir parayı elde tutmaya zorlamış olursunuz. Hala başlamadınız mı? O halde hemen bir otomatik ödeme talimatı vermek için 15 dakikanızı ayırın. Bugün olmasa bile gelecekte mutlaka bu adımınızın ekmeğini yiyeceksiniz.

Mutlaka okuyun: İşinizi Otomatikleştirmenin 12 Yolu


17- Yatırım miktarınızı olabildiğince yüksek tutun.

Emeklilik ya da yatırım hesabı ödemeleri söz konusu olduğunda genellikle küçük miktarlarla başlamanız ve ardından miktarı en fazla %1 oranında artırmaya çalışmanız söylenir. Yatırım yapma konusunu uzun süredir erteliyorsanız tamam, küçük bir başlangıç bile hiç başlamamanızdan iyidir. Ancak asıl sorun, küçük çabaların küçük sonuçlara yol açabilmesidir. Zengin olmayı istiyorsanız, ne kadarlık bir servet hayal ediyorsanız bunu sağlayacak miktarda bir tasarruf etmeyi de bilmeniz gerekir. Bu da sürecin en başından itibaren maksimum katkıda bulunmanız anlamına gelir.

Bu, özellikle de ilerleyen yaşlarda birikim yapmaya başlayanlarınız için geçerlidir. Yatırım miktarınızı attırmanın nakit akışınızı sekteye uğratmasından endişe duyabilirsiniz, ancak harcamak için fazladan paranız olmadığında daha az harcama alışkanlığına sahip olmanız kolay olacaktır. Hem zaten her geçen yıl artan birikim ödemelerini karşılamak için bütçenizi zorlamaya çalışmak çok daha zor bir iştir.


18- Kredi kartı limitinizi asla doldurmayın.

Yüksek faizli bir borç, finansal özgürlüğünüze yönelik en büyük tehditlerden biridir. Sizi ciddi bir şekilde aşağı çeker ve gereksiz pek çok ödeme yapmaya zorlar- faiz masrafları – dolayısıyla da tasarruf etmenizi önler. Zengin olmak istiyorsanız, kredi kartınıza asgari ödeme yapmayı bırakmalı, kredi kartı limitinizi doldurma alışkanlığınızdan da bir an evvel vazgeçmelisiniz.

Bunun yerine kartınızı ayakta durmanızı sağlayacak bir koltuk değneği olarak değil de akıllıca bir biçimde kullanmanın nasıl mümkün olacağını öğrenmeniz ve harcamalarınızı her ay tam olarak ödemeyi taahhüt etmeniz gerekir. Kredi kartlarını akıllıca kullananlar kart kullanmakla yararlanabilecekleri kampanyaları, kazanacakları puan ve indirimleri yakından takip eder ve aylık nakit akışını dengeleyecek ya da gereğinden fazla olmamasını sağlayacak püf noktalarını bilir ve uygularlar. İşin sırrı kişinin kendi imkanları dahilinde yaşamayı başarmasıdır.


19- Hem zengin hem de mütevazı olun.

Hiç varlık içinde olduğunu sonradan öğrenip şaşırdığınız son derece alçakgönüllü ve mütevazı biriyle tanıştınız mı? Ben tanışmıştım. 1983 yılında sıkışıp kalmış gibi görünen eski bir müşterim vardı: çirkin kahverengi bir takım elbise ve koşu ayakkabıları giyiyordu, epeyce yıpranmış bebe mavisi bir Volvo araba kullanıyor, 40 yıl önce satın aldığı evde yaşıyordu. Ancak sonradan anladım ki bu adam başarılı bir girişimciydi hatta aynı zamanda bir multi milyonerdi – hatta bu mütevazı alışkanlıkları nedeniyle daha da zengin olmuştu.

Milyonerler her yerdeler ve muhtemelen çoğu hayal ettiğiniz gibi görünmüyor. Bunun nedeni, bu kişilerin sahip oldukları imkanların çok altında bir hayat sürmeleri ve paralarını sergilemek yerine biriktirmeyi tercih etmeleridir. Tabii banka hesabınızda milyonlarınız varken imkanlarınızın altında yaşamak son derece kolaydır, ancak çok daha düşük miktarda bir paraya sahip olsanız bile şimdiden az harcama yapma alışkanlığı edinmeniz sonrası için size yardımcı olacaktır. İşin püf noktası gelecekte geliriniz veya net varlığınız hatırı sayılır miktarda artsa dahi “azı karar çoğu zarar” zihniyetini benimsemek ve her daim ona bağlı kalmaktır.

Mutlaka okuyun: Mütevazı Bir Hayat Süren Aşırı Zengin 10 Kişi


20- Dikkat dağıtıcıların sizi baştan çıkarmasına izin vermeyin

Sosyal medya çağında, daha fazlasına sahip olma dürtüsü ve internetteki yaşamların cazibesi bizi dört bir yandan kuşatmakta olup odağımızı dağıtmakta ve para harcamaya itmektedir. Buna karşı koyabilmek için ise sizi baştan çıkaran unsurları hayatınızdan çıkarmanız şart.

Mutlaka okuyun: Telefonu Daha Az Kullanmak İstiyorsanız Önce Sebebini Anlayın


21- Hedef odaklı olun.

Hedefler bize ilham verir, motive eder ve bir amaç sunarlar. Çoğumuzun borçlarını ödemek, ev satın almak ve belirli bir yaştan sonra emekli olmak gibi ortak hedefleri vardır. Hatta bazılarımız kendi işini kurmak veya ikinci bir ev satın almak gibi farklı hedeflere de sahiptir. Ne yazık ki, günlük yaşamın beraberinde getirdiği stres hedeflerimizi kolaylıkla gölgede bırakır ve çoğu zaman onları unutup ihmal ederiz. Hedefiniz zihninizden yavaşça uzaklaşarak birer düşünce yığınına dönüşür ve en nihayetinde de anlamını kaybeder-tabi davranışlarınız üzerindeki etkisini de. Bu durum kötü finansal alışkanlıklar edinmenize yol açar ve zengin olma rüyanız yalnızca bir rüya olarak kalmaya mahkum olur.

Bu rüyayı gerçeğe dönüştürmek için hedefleriniz için kafa yormanız, onları önceliklendirmeniz ve mümkünse her birine yetecek miktarda bir parayı kenara ayırmanız gerekir. Bu şekilde hedeflerinizi düzenli olarak hatırlayabilirsiniz ki bu da sizi harcamalarınızı kontrol altına alma konusunda sorumluluk sahibi yapar ve hedeflerinize bağlı kalmanıza yardımcı olur.


22- Portföyünüzü çeşitlendirin.

Başarılı yatırımcılar ve zenginler sermayeyi kediye yükleyemeyeceklerini de bilirler. Servetlerinin kaynağını hisse senetlerinden tutun da yatırım fonlarına, tahvillere, gayrimenkullere, tahsilatlara veya girişim şirketlerine kadar çeşitli alanlara yayarlar. Çeşitlendirilmiş bir portföy, birden fazla para akışına sahip olmanız yani farklı büyüme kaynaklarından faydalanabileceğiniz ve yatırımlarınızdan biri başarısızlığa uğrasa dahi kendinizi finansal çöküntüden koruyabileceğiniz anlamına gelir.

Portföyünüzü genişletip zenginleştirmenin en kolay yollarından biri de risk toleransınıza dayanan bir “bitim tarihli fon” veya “hayat stratejisi” fonu tarzında bir varlık tahsis fonuna yatırım yapmanızdır. Doğrudan mülk satın alımı gibi bir imkanınız yoksa bazı durumlarda sabit gelir sağlayabilen emlak fonlarını ya gayrı menkul yatırım ortaklıklarını düşünebilirsiniz. Ayrıca ortalama bir yatırımcıya bile startup şirketini kurma konusunda destek ​​sağlayan kitlesel fonlamaya ilişkin daha fazla bilgi edinmelisiniz. Tek bir yatırım alanına odaklanıp paranızı yalnızca ona yatırmamaya dikkat etmeniz şart.

Mutlaka okuyun: En İyi Yatırım Tavsiyeleri


23- Uzun vadeli düşünün

Yaptıklarınızı 3 yıllık bir zaman dilimini düşünerek yapıyorsanız birçok kişiyle yarışıyorsunuz demektir. – Jeff Bezos

Uzun vadeli düşünme bütün başarılı girişimcilerin ve zenginlerin ortak özelliklerinden biridir. Bu sayede rekabetten sıyrılıp büyük fark yaratabilirler.

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir