Para biriktirmek mi yatırım yapmak mı?

Finansal bağımsızlığınızı kazanmak ve zengin olmakla ilgili yolculuğunuza başlamadan önce birkaç temel noktayı anlamanız gerekir. Para biriktirmek ve yatırım yapmak birbiriyle ilişkili süreçlerdir ve ikisi arasında bir denge vardır. Disiplinli bir yatırımcı düzinelerce gayrimenkulu olduğu halde ikisi arasındaki dengeyi kuramazsa faturalarını ödeyemez hale gelebilir.

Yeni yatırımcılar için en iyi başlangıç noktası, yatırım ve birikim arasındaki farkı tanımlamaktır:

Para biriktirmek peşin parayı bir kenara koymak veya hesaplarla emniyetli bir şekilde koruma altına alma sürecidir. Birinci hedef sermayeyi korumak ve ikinci hedefse enflasyona ayak uydurmak olmalıdır.

Yatırım, zamanla güvenli ve makul getiriler elde edebileceğiniz ve her geçen yıl sizi zenginleştirecek varlıklar almak için parayı kullanma sürecidir. Birkaçını saymak gerekirse küçük ölçekli işletmeden  gayrimenkule, hisse senetlerinden yatırım fonlarına, bonolara ve hatta antikalara kadar birçok şey yatırımdır. İyi yatırımlar sayesinde büyüyen bir servetiniz olabilir.

 

Ne kadar para biriktirmeliyim veya ne kadar yatırım yapmalıyım?

Birikimler her zaman önce gelir. Birikimleri kuracağınız finans evinin temeli olarak düşünün. Sebep oldukça basit: size miras olarak yüklü bir para kalmadığı sürece yatırımlarınızı beslemek için kullanacağız sermaye birikimleriniz olacaktır.

Hayatınıza dahil edebileceğiniz iki tür tasarruf programı vardır:

Genel bir kural olarak, birikimleriniz; kredi ödemeleri, sigorta masrafları, elektrik/su/doğalgaz faturaları, gıda ve kıyafet harcamamaları da dahil en az 6 aylık bütün kişisel giderlerinizi karşılamalıdır. Böylelikle eğer işinizi kaybederseniz ya da yeni kurduğunuz işiniz planladığınız gibi gitmezse aşırı baskı hissetmeden hayatınızı tekrar düzene sokmak için yeterli süreniz olur.

5 yıl veya daha kısa süre için büyük miktarda nakit gerektiren özel bir amacınız varsa bunu gerçekleştirmek için yatırım odaklı değil tasarruf odaklı olmalısınız. Bunları hallettikten sonra yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Örneğin ev almak yatırım için iyi bir örnektir.

Bunlar gözünüzü korkutabilir ancak kendi kendini yetiştirmiş her başarılı insan kazandığından daha az harcayarak, para biriktirerek ve birikimlerini doğru işlere koyarak para kazanmaya başlamıştır. Hiçbiri de sizden daha iyi değildir. Siz de aynı şeyi öğrenirseniz ve mantıklı bir şekilde davranırsanız diğerleri gibi paranızı disiplinli bir şekilde yönetir ve başarınızın tadını çıkarırsınız. Sonuçta para biriktirmek basit bir matematik hesabıdır: 2+2=4

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir