Para Kazandıran Garip İşler

Restoranlar, oteller, cafeler, taksiler, barlar… Bu işler o veya bu şekilde yıllardır var. Ancak bu bilindik işlerin dışında başarılı olacakları aklımızın ucundan bile geçmeyecek garip işler de vardır.

Şöyle düşünün: bir insanın tavuk kiralamaya ihtiyacı olabilir mi? Muhtemelen hayır, değil mi? Fakat “Sadece neye benzediğini görmek için tavuk kiralamak istiyorum” diyen insanlar var. Bu iş fikri sayesinde geçici olarak tavuk beslemek isteyen bir sürü insan olduğu su yüzüne çıktı.

Tabii ki daha garip fikirler de var. Ölmüş ve yakılmış insanların kalıntılarından kolyelerin yapıldığı işe ne dersiniz? Bu acayip işlerle ilgilenen yeteri kadar insan var ve bu da toplumda gizli bir ihtiyacın olduğunun göstergesidir.

Sizler için beklenmeyeni karşılayan ve başarılı olan garip işleri araştırdık. Sürdürülebilir işler olmayabilirler ancak iyi para kazandırmayı başarmışlar ve insanların neler için para harcayacağını tahmin etmenin mümkün olmadığını kanıtlamışlardır.

 

10 – Evcil Taş ( Pet Rock ) ilginc-is1

Şüphesiz dünyadaki para kazandıran en garip iş fikirlerinden biri. Hangi aklı başında insan evcil taş satın alır ki? Görünüşe bakılırsa 1975 yılında Gary Dahl milyonlarca insanı bunun iyi bir fikir olduğuna ikna etmiş çünkü bu süreçte tahmini olarak 15 milyon dolar kazanmış.

 

9 – Cennette yer ayırma

cennet

Cennetteki yerinizi garantilemeye ne dersiniz? Cennete girip girmeyeceğinizden emin değilsiniz. “Her ihtimale karşı” yedek bir planınızın olması hiç de fena olmaz. İşte bu noktada “cennette yer ayırma” fikri devreye giriyor. İnsanların 15 dolara cennetten yer ayırdıkları biraz gülünç bir fikir. Bazı insanlar bu fikri seviyor ve diğerleri de dini küçük düşürmek olarak görüyor. Ne olursa olsun bu iş bir süredir yapılıyor ve büyümeye devam ediyor.

 

8 – Televizyon battaniyesi ( Snuggie )

ilginc-is-8

Bu battaniyeler oldukça ünlü. Snuggie üzerinde kolları olan bir battaniye ve çığır açan bir yenilik olmasa bile Snuggie’ler oldukça popüler. Gülünç ve anlamsız görüntüsü bu battaniyelerin başarılı olmasını sağladı. Bu eğlenceli fikrin yaygınlaşmaya başlaması biraz zaman aldı.

 

7 – ‘Sympathy Food’ evlere servis

yemek-firmasi-kurmak

Girişimci David Storke bir cenaze evinde 27 seneden fazla süre çalıştı ve defalarca aynı şeyi gördü: cenaze sahiplerinin evleri, sonrasında çöpe giden çiçeklerle doluyordu. Çiçek göndermek hoş bir hareket olsa da neticede çöpü boyladıkları için göndermenin ne anlamı var ki? Buradan hareketle David Storke’un aklına bir fikir geldi. İnsanlar cenaze sahiplerini teselli etmek için çiçek göndermek yerine hoş ev yapımı yemekler göndermeyi tercih edebilirdi. Ve David Storke’un bu fikri işe yaradı. Bu hizmet biraz pahalı olmasına rağmen tüm ülke çapına yayıldı.

 

6 – Çıplak Terapist

Sarah White isimli Amerikalı psikolog, mesleğinde bir çığır açmayı başardı. Birçok terapisti insanlara karşı soğuk ve seviyeli bulan Sarah, hastalarına soyunarak terapi hizmeti vermeye başladı. İnternet üzerinden de hizmet veren girişimci psikolog saatte 250 dolar para kazanıyor.

 

 

5 – Giyilebilir insan kalıntıları yapıcısı/yapıcıları

ilginc-is-taki

Makalenin girişinde yer alan bu acayip iş fikrini hatırladınız mı? İşte bu işin nasıl yürüdüğü: öldükten sonra yakılan kişinin kalıntılarının küçük bir kısmını yolluyorsunuz ve şirketler gönderdiğiniz kalıntıyı sallantılı cam kolyelerin içine mühürlüyorlar. Oldukça basit bir fikir, değil mi? Aklınızda bulunsun bunu yapanlar “şirketler”. Sevdiğiniz insanların yakılmış kalıntılarından takı yaptırabileceğiniz bir sürü yer var.

 

4 – Peynir şekillendirme işi

peynir

Peynir Leydisi Sarah yaratıcı becerilerini bir şekilde sağlam bir işe dönüştürdü. Ne tür bir insan devasa bir peynir heykeline ihtiyaç duyar ki? Bu devasa peynir heykeller her tür festival için uygun. Örneğin yiyecek ve şarap festivallerinin, şehir festivallerinin ve spor etkinliklerinin hepsinde Sarah’nın parçalarından oluyor. Sarah becerileri sayesinde ulusal ölçekte dikkat çekti ve büyük başarı yakaladı.

 

3 – I Do, Now I Don’t

pirlanta-yuzuk

Bu iş fikri bir erkeğin nişanlandıktan üç ay sonra nişanlısı tarafından terk edilmesiyle ortaya çıktı. Adam yüzüğü geri vermek için gittiğinde 10,000 dolara aldığı yüzük için 3,500 dolar teklif ettiler. Fiyattaki düşüşe şaşıran adam  “I Do, Now I Don’t” kurdu. I Do, Now I Don’t, EBay ve Craigslist gibi çalışıyor. İnternet sitesi satıcının ücretinin sadece %15’ini alıyor ki bu rakam mücevher mağazalarına yüzüğü götürdüğünüzde aldığınız tekliften çok çok iyi.

 

2 – Öfke Odası

Sinirlendiğiniz zaman bir şeyleri kırmak istediğiniz oldu mu? Öfkelendiğinizde “GERÇEKTEN” bir şey kırdınız mı? O zaman “öfke odası” tam size göre. Fikir oldukça basit: seçiminize bağlı olarak keskin olmayan bir alet ( golf sopası, beysbol sopası vb. ) seçiyorsunuz ve ıvır zıvır malzemelerin ( televizyonlar ve diğer kırılabilir eşyalar )  olduğu bir odaya giriyorsunuz. Ve daha sonra… İçinizden geldiği gibi parçalıyorsunuz. Her beş dakika için 25 dolar ödüyorsunuz ancak emin olun ki daha fazlasına ihtiyacınız olacak.

 

1 – Tavuk kiralama ( Rent-A-Chicken )

tavuk-kiralama

Makalenin giriş bölümünde yer alan bu iş fikrini hatırladınız mı? Peki, tavuk kiralama işi kimler için yapılıyor hala merak ediyor musunuz? İşte cevap: kent çiftçileri. Daha da açık olmak gerekirse kent çiftçiliği ile ilgilenenler. İlgilenenler deneme süresi olarak altı ay boyunca birkaç tavuğun bakımını üstleniyor ve bu esnada tavuk yetiştirip yetiştiremeyeceklerini görüyorlar. Bu hizmetin bedeli ise 350 dolar civarında.

Sıradışı girişimcilere özel para kazandıran garip işleri ve girişimcilik fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

En ilginç iş fikirleri

En Çok Para Kazandıran İşler

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir